Styl życia

Bezpieczny „klasyk”

klasyczny samochód

Klasyka to jest to, co kochają kobiety. Pasuje prawie do wszystkiego i sprawdzi się niemal w każdej sytuacji. Może więc warto postawić na klasykę również wtedy, gdy wybieramy samochód?

Na co dzień lubimy ubierać się przede wszystkim wygodnie. Ale której z nas nie zdarzyło się oglądać z nostalgią starych fotografii – takich, na których kobiety w kapeluszach, rękawiczkach i pięknych sukniach siedzą w samochodach lub stoją obok nich. Każda z nas równie pięknie wyglądałaby obok takiego klasycznego modelu Chevroleta albo Mercedesa. Dlaczego więc nie kupić sobie jednego z tych pięknych zabytkowych wozów?

 

Klasyka ciągle w modzie

W Polsce przybywa pasjonatów i pasjonatek starych pojazdów, a co za tym idzie – rośnie również liczba zarejestrowanych samochodów zabytkowych – czyli spełniających określone przez prawo kryteria. Takie auta muszą mieć ¾ oryginalnych części i liczyć sobie minimum 25 lat, zaś produkcja danego modelu musiała zakończyć się co najmniej 15 lat wcześniej. Gdy nasz pojazd skończy 40 lat wtedy z „zabytkowego” stanie się „historycznym”. Zabytkowych lub historycznych samochodów jest w naszym kraju już około 50 tysięcy. Czy to dużo? Raczej nie, w porównaniu na przykład z Wielką Brytanią i jej milionem kolekcjonerskich pojazdów (źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rynek-aut-kolekcjonerskich-w-Polsce-przyspiesza-7487426.html). Tak duże zainteresowanie samochodową klasyką sprawia, że na tamtejszym rynku działają nawet towarzystwa ubezpieczeniowe specjalizujące się w sprzedaży polis, czyli Motorhome Insurance, dla zabytkowych aut – jedną z nich jest Lancaster Insurance z ofertą lancasterinsurance.co.uk/insurance/motorhome-insurance/.

Polisa dopasowana do samochodu

Jakie są obowiązki posiadacza zabytkowego lub historycznego samochodu, oprócz dbania o swój „klasyk”? Przede wszystkim prawo zobowiązuje go do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC. I tu ustawodawca poszedł kolekcjonerom na rękę – przewidział możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej, nawet na 30 dni. To opcja bardzo korzystna dla tych, którzy wyjeżdżają z garażu sporadycznie – na przykład, udając się na zlot historycznych samochodów (źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ubezpieczenia_samochodow_klasycznych_oraz_zabytkowych_343137.html). Inne korzystne rozwiązanie to polisa na określoną liczbę kilometrów – na tyle, ile wynosi trasa na zjazd starych samochodów i powrót z niego. Warto też szukać ubezpieczyciela, który proponuje korzystne zniżki dla pojazdów zabytkowych.

Zabytkowych pojazdów, które można poznać po charakterystycznych żółtych tablicach, stale w Polsce przybywa. Nic dziwnego – klasyka jest piękna i ponadczasowa.

Tekst partnera

Komentarze (5)

Irena

5 lat temu

Byłam na zlocie aut amerykańskich – super impreza 🙂 Piękne samochody i kobiety strojami idealnie wpasowane w klimat 🙂

dulcynea

5 lat temu

Klasyka jest zawsze modna i na czasie .
Stare , piękne samochody przyciągają wzrok , bardzo mi się podobają . Kilka lat temu byłam na Śląsku i udało mi się uczestniczyć w zlocìe starych samochodów. To było wspaniałe przeżycie.
Jak byłam na Kubie nigdzie nie widziałam tu starych, pięknych amerykańskich samochodów , muzeum na ulicach 🙂

Zostaw komentarz