Depresja

Bezdech senny zwiększa ryzyko depresji

bezdech-senny-zwieksza-ryzyko-depresji

Depresja to choroba, która przyjmuje różne oblicza. Wśród czynników ryzyka wymienia się predyspozycje genetyczne, niedostateczną ilość promieni UV, schorzenia metaboliczne i bezdech senny.

Naukowcy postanowili przyjrzeć się chorym na depresję, którzy jednocześnie cierpią na bezdech senny. Odkryli oni, iż stosowanie aparatów poprawiających oddychanie przyczynia się do osłabienia objawów depresji.

Dlaczego bezdech senny powoduje depresję?

Co wspólnego z naszym samopoczuciem ma bezdech senny? Obie przypadłości łączą problemy z oddychaniem. U osób, które zmagają się z bezdechem sennym, do mózgu dociera niedostateczna ilość tlenu, co z kolei może przyczynić do poważnych uszkodzeń narządu, a w konsekwencji do rozwoju depresji.

W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego mamy do czynienia z chorobą przewlekłą. Powtarzającej się niedrożności dróg oddechowych podczas snu towarzyszy wiotczenie mięśni, co z kolei przyczynia się do zamknięcia dróg oddechowych. Ograniczona podaż tlenu sprawia, iż chory kilkukrotnie budzi się w ciągu nocy, w rezultacie nie może zregenerować sił. W miarę upływu czasu zmęczenie nasila się i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Skutki nieleczonego bezdechu sennego

Bezdech senny to przypadłość, która niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Przyczynia się do bezsenności, osłabienia koncentracji, kłopotów z pamięcią, ogólnego rozdrażnienia oraz pogorszenia jakości życia. Wśród czynników, które odpowiadają za wystąpienie bezdechu sennego, wymienia się m.in. zastoinową niewydolność serca. Warto jednak pamiętać, iż istnieją również inne przyczyny. Jeśli pacjent nie boryka się z zastoinową niewydolnością serca, może rozpocząć leczenie, korzystając z aparatów podających powietrze pod stałym ciśnieniem do dróg oddechowych.

Urządzenie CPAP kontra depresja

Naukowcy zauważyli, iż urządzenie CPAP, przynosi świetne rezultaty w walce z bezdechem sennym. Aparat ten poprawia jakość snu, co wpływa korzystnie na samopoczucie chorego i redukuje objawy depresji.

Bezdechu sennego nie należy lekceważyć, to poważna choroba, która może przyczynić się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i chorób krążenia. Udowodniono, iż kobiety w okresie przekwitania oraz osoby walczące z otyłością częściej borykają się z bezdechem sennym.

Aneta

Komentarze (6)

dulcynea

8 lat temu

Bezdech senny to bardzo poważna przypadłość.
Należy z nią walczyć , są teraz poradnie leczenia snu. A teraz także może powodować depresje;)

Emilly27k

8 lat temu

Słyszałam o tej nieszczęsnej przypadłości z bezdechem. Dlatego musimy dbać o nasze zdrowie we wcześniejszym stadium.

pati25

8 lat temu

Zaskakująca wiadomość.Wiadomo,że bezdech senny jest niebezpieczny.To prawda,że bezdech senny zależy od stanu naszego serca.Mój tata przed operacją serca miał tą
prrzypadłość.Ustąpiła ona po operacji

Mindi

8 lat temu

Zaobserwowałam bezdech u mojego męża. Martwię się nim i przerażają mnie te momenty gdy nie słyszę, że oddycha. Wiem, że jednym z powodów bezdechu jest nadwaga, ale nie jest prosto z nią walczyć. W dodatku trudno panów przekonać do wizyty u lekarza i tak żyję w strachu. Teraz mam jeszcze więcej obaw, że spadki nastroju to nie tylko przemęczenie pracą ale także zły wypoczynek nocny.

drobina

8 lat temu

Trochę wystraszył mnie ten artykuł, bo bezdech senny także mnie dotyczy. Na szczęście ta przepadłość zdarza mi się coraz rzadziej. Myślę, że niemały wpływ na to ma moja skuteczna walka z nadwagą. Jeszcze kilka lat temu wręcz bałam się zasypiać(woot). Często się budziłam i miałam duże problemy z oddychaniem.

Zostaw komentarz