Kultura Styl życia

Bez szans – Mia Sheridan

bez szans Mia Sheridan

Mia Sheridan jest autorką powieści obyczajowych, których przebieg bardzo trudno przewidzieć, co czyni czyni lekturę niezwykle intrygującą. Choć miłość stanowi spoiwo twórczości autorki, to za każdym razem ukazano ją w nieco inny sposób. Na 30 stycznia Wydawnictwo Otwarte zaplanowało premierę powieści Bez szans. Jaką historię tym razem przygotowała dla nas Mia Sheridan?

 

Bez szans, czyli jak Mia Sheridan ukazała walkę o przetrwanie?

Bez szans to  powieść, w której możemy obserwować walkę o przetrwanie. Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku na terenie Stanów Zjednoczonych, w którym jedyną większą firmą oferującą zatrudnienie, jest kopania węgla. Nic dziwnego, że we wspomnianej miejscowości bezrobocie stanowi ogromny problem, a każdy, kto może, ucieka do większych ośrodków miejskich. O wyjeździe marzy też dwójka bohaterów powieści Mii Sheridan pt. Bez szans.  Tenleigh Falyn znajduje się w niezwykle trudnym położeniu. Mieszkanie dzieli wraz ze starszą siostrą i chorą psychicznie matką, która nieustannie sprowadza na swoje córki jakieś problemy.  Kobiecie pomagają tabletki, ale gdy tylko następuje poprawa, matka Tenleigh zaprzestaje ich przyjmowania. Dziewczyna, aby utrzymać swoją rodzinę, pracuje w lokalnym sklepie, w którym staje się świadkiem nieuczciwości swojego pracodawcy i pewnej, drobnej kradzieży. To właśnie za sprawą tego ostatniego incydentu Tenleigh traci pracę i nawiązuje bliską relację z Kylandem Barrettem.

Choć Tenleigh i Kylanda sporo łączy – obydwoje żyją w skrajnej nędzy i poczuciu beznadziei, to podzielić może ich cel, do którego usilnie dążą. Główni bohaterowie powieści Bez szans rywalizują bowiem o stypendium dla najzdolniejszego ucznia, które stanowi przepustkę do dalszej edukacji i tym samym lepszego świata. Niestety, ta sztuka może się powieść tylko jednemu z nich. Drugie będzie musiało pozostać w górniczej miejscowości i do końca życia klepać biedę. Kyland, podobnie jak Tenleigh, nie może liczyć na wsparcie rodziny. Młodemu Barrettowi kopalnia węgla, będąca jednocześnie jedynym żywicielem miejscowej ludności, odebrała ojca i brata. Mężczyzna musi zatem sam stawić czoła przeciwnościom losu, walcząc o przetrwanie i lepsze jutro.

 

Miłość na przekór przeciwnościom losu

Choć mogłoby się wydawać, że rywalizacja uniemożliwi Tenleigh nawiązanie bliskiej relacji z Kylandem, tych dwoje połączy gorące uczucie, które zostanie wystawione na niejedną próbę. To właśnie komplikacje w związku dwojga młodych bohaterów są tym, co można uznać za element zaskoczenia przygotowany przez Mię Sheridan.

W powieści Bez szans nie zabrakło też wątków erotycznych, które zostały wprowadzone ze smakiem i ogromnym wyczuciem. Powieść Mii Sheridan wzrusza i skłania do refleksji. Ile osób żyje bez perspektyw, poddając się codziennemu marazmowi? Co zrobić, gdy każdy dzień stanowi walkę o przetrwanie, a poczucie bezpieczeństwa to sformułowanie znane jedynie z filmów?  Jak pomóc ludziom wyrwać się z nędzy? Czy w trudnych sytuacjach może zrodzić się prawdziwe uczucie? Czy miłość w ogóle może wygrać z głodem i potrzebą zmienienia swojego życia na lepsze?

 

Bez szans to książka, która skłania czytelnika do zadawania pytań.  To powieść obyczajowa, nad którą niewątpliwie warto pochylić się w wolne, zimowe popołudnie. Historia ukazana w książce Mii Sheridan porusza serce czytelnika i pozostaje w jego pamięci na długo.

Irmina Cieślik

Komentarze (7)

Zyśka

4 lata temu

Lubię książki z wątkami erotycznymi, byle nie były one zbyt przesadzone. Nie toleruję przemocy zarówno w literaturze, jak i w realnym życiu.

Margotka

4 lata temu

Mia Sheridan pisze naprawdę dobre książki. Jedna z jej powieści jest właśnie nominowana w plebiscycie na najlepszą książkę minionego roku na Lubimyczytac.pl. Koniecznie muszę przeczytać „Bez szans”.

migotka

4 lata temu

Znam twórczość Mii Sheridan, bardzo podobają mi się jej dotychczasowe książki, dlatego chętnie przeczytam „Bez szans”

alibabka

4 lata temu

Zapowiada się powieść obyczajowa utrzymana w oryginalnym stylu. Chętnie ją przeczytam. Zamieszczona recenzja mnie zaintrygowała. Ciekawe, kiedy ta nowość wydawnicza pojawi się w księgarni w moim mieście.

Emilly27k

4 lata temu

Moim zdaniem będzie to książka z akcją , ale mająca w sobie to coś. Książki tego pokroju robią na mnie osobiście wrażenie. Nie czytałam tej książki. Gdy będę miała chwilę wolną będę starała się przeczytać tą książkę.

dulcynea

4 lata temu

Ciekawa fabuła tej powieści , nie bedzie to z pewnością kolejna lektura o której po kilku dniach zapomnę, nie będę w stanie przypomnieć o czym opowiadała.
Chętnie ją przeczytam , jak będę miała okazję.

Zostaw komentarz