Psychologia W głąb siebie

Bądź optymistą, a odniesiesz sukces!

badz-optymista-a-odniesiesz-sukces

Po tym jak Marc Andreessen udzielił wywiadu, w którym chwalił optymistyczne nastawienie do życia, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pozytywne myślenie stanowi klucz do sukcesu.

Guru branży IT postrzega optymizm jako „najbezpieczniejszą opcję”. Niewątpliwie osoby, które w każdej sytuacji starają się znaleźć jasne strony, znajdują się w lepszej sytuacji niż pesymiści. Ci drudzy często stresują się na zapas i przed przystąpieniem do działania zakładają, że nie poradzą sobie z problemem. Warto jednak pamiętać, iż czarne myśli działają jak samospełniająca się przepowiednia. Brak wiary w sukces przekłada się na nasze postępowanie, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Uważasz, że szef skrytykuje twoją prezentację? Choć pracujesz nad nią przez kilka godzin, mimowolnie popełniasz błędy. Osobom, które wierzą w sukces, łatwiej przychodzą do głowy nieszablonowe rozwiązania, przez co przełożony dostrzega w nich osoby utalentowane.

Optymizm to nie głupota!

Andresseen podkreśla, iż optymizm nie jest przejawem głupoty. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie zakładaj, że nowy projekt poniesie klęskę, ale pamiętaj, że sukces nie przychodzi znikąd. Jeśli nie zaczniesz działać, nie powtórzysz kariery Andresseena. Guru Doliny Krzemowej nie można jednak odmówić racji. Wśród pesymistów panuje przekonanie, iż optymizm to głupota. Tymczasem pogodne nastawienie do życia procentuje. Osoby, które dostrzegają jasne strony życia, są bardziej kreatywne od swoich kolegów-pesymistów. Pomysły, które rodzą się w ich głowach, nierzadko okazują się przepisem na sukces.

Pesymiści żyją krócej

Nie pozwalasz czarnym myślom dojść do głosu? Postępujesz właściwie, albowiem hormon stresu osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zawału. Nie pozwól, by drobnostki psuły ci nastrój. Nie warto przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Złe emocje nie tylko psują ci nastrój, ale też wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. Chcesz dożyć sędziwego wieku? Naucz się oddzielać rzeczy istotne od błahych i nie zrażaj się porażkami. Następnym razem upieczesz lepszą szarlotkę, wszak już wiesz, jak przygotować jabłka, by były smaczne. Niepowodzenia traktuj jako cenną naukę, wyciągaj z nich wnioski i staraj się więcej nie popełniać tych samych błędów.

Powody, dla których warto być optymistą, można by wymieniać bez końca. Osoby o pogodnym usposobieniu cieszą się większą sympatią, a ich szanse na zdobycie wymarzonej posady wzrastają. Większość ludzi nie lubi przysłuchiwać się pesymistycznym wypowiedziom. Podświadomie lgniemy do osób, które emanują pozytywną energią, wszak optymizm bywa zaraźliwy!

Irmina

Komentarze (10)

pati25

6 lat temu

Optymiści do każdej sytuacji podchodzą na „luzie”.Nie stresują się,są zawsze zadowoleni.Takie nnastawienie do życia jest bardzo dobre

elle@elle

7 lat temu

Kazdy jest kowalem swojego losu jak mowi przyslowie i jak zadbamy o wszystko ozemy miec optymizm i czekac szczesliwego konca:)))

Mindi

7 lat temu

Podobno jest sposób na rozwijanie w sobie optymizmu, przez 100 dni trzeba pisać albo robić zdjęcia rzeczom lub zdarzeniom, które wywołały w nas pozytywne odczucia. Potraktuję to jako zabawę i zamierzam spróbować 🙂

pati25

7 lat temu

Optymizm ma wiele zalet.Pomimo mojej choroby jestem optymistką.Nie użalam się nad sobą,nie dopuszczam do siebie czarnych myśli.

Mindi

7 lat temu

Chciałabym być optymistką, bardzo chciałabym. Czy można zmienić usposobienie albo optymizmu nauczyć się? Ileż naczytałam się mądrych książek jak zmienić swoje nastawienie, jak się nie martwić na zapas albo nie bać się przyszłości. Przez moment wydaje mi się, że jest lepiej a potem czarne chmury znowu wiszą nade mną. Ale przecież nie poddaję się i idę do przodu mocną stąpając po ziemi 🙂

filodendron

7 lat temu

Ja myślę,że samym optymizmem sie za daleko nie ujedzie, do tego konieczne jest konsekwentne dążenie do celu i praca nad osiagnięciem go. I to jeszcze tak naprawde niczego ( sukcesu) nie gwarantuje. Czasem sukces ,pozytywna sytuacja przychodzi nie wiadomo skąd . Optymizm oczywiscie jest dobry dla zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego, ale czasem trudno go utrzymać , gdy świat sie wali na głowę.

Emilly27k

7 lat temu

To dobrze,że ja jestem optymistką, pomimo tego,że doświadczyłam w swoim młodym życiu tak wiele. Niech wygrywa optymizm.

Zostaw komentarz