O badaniach Profilaktyka

Badanie słuchu

badanie-sluchu

Codziennie otacza nas tysiące dźwięków. To, że słyszymy wydaje się nam całkowicie naturalne. Jednak faktem jest, że coraz więcej ludzi ma problemy ze słuchem.

Kiedy, czujemy, że świat jakby trochę „przycichł”, a nasi bliscy lub znajomi z pracy zwracają nam uwagę, że nie słyszymy i irytują się, kiedy muszą nam wszystko powtarzać, warto zdecydować się na badanie słuchu.

To nie żaden wstyd. Po prostu należy zgłosić się do lekarza, ponieważ profilaktyka jest bardziej skuteczna niż leczenie.

Kiedy należy zgłosić się na badanie słuchu?

Oto objawy problemów ze słuchem, które powinny nas zaniepokoić:

  • niedosłuch lub jego podejrzenie
  • zawroty głowy
  • zaburzenia równowagi
  • szumy uszne

Zuzanna Górka

Codziennie otacza nas tysiące dźwięków. To, że słyszymy wydaje się nam całkowicie naturalne. Jednak faktem jest, że coraz więcej ludzi ma problemy ze słuchem.

Co to jest badanie słuchu?

Najprościej mówiąc badanie słuchu ma celu sprawdzenie, jak dobrze słyszymy, czyli oceniana jest reakcja naszego organizmu powstała w wyniku stymulacji dźwiękowej.

Rodzaje badania słuchu:

  • badania subiektywne – w najprostszym badaniu subiektywnym ocenia się słuch mową potoczną i szeptem. Wymagają aktywnej współpracy osoby badanej (od osoby badanej wymaga się świadomej informacji zwrotnej np. czy dźwięk jest słyszalny).

  • badania obiektywne
  • badania progowe – celem badań progowych jest określenie najcichszego możliwego do usłyszenia dźwięku,
  • badania nadprogowe – celem badań progowych jest określenie najcichszego możliwego do usłyszenia dźwięku. W badaniach nadprogowych oceniana jest percepcja dźwięku powyżej progu słyszenia.

Zuzanna Górka

Komentarze (11)

Danusiate

11 lat temu

Ja się wybrałam, ale nie najlepiej trafiłam… „Badanie” polegało na tym, że ja stałam w jednym kącie pokoju, lekarka w drugim i szeptała, a ja miałam powtórzyć. Niesamowita technologia 🙂

filodendron

11 lat temu

Wystarczy być nauczycielką w szkole ,w której jest 2000 uczniówi mieć codziennie dyżury na przerwie i głuchota gwarantowana i do tego kłopoty z gardłem.

pati25

11 lat temu

Cieszę się,że nie mam żadnego problemu ze słuchem.Słyszę bardzo dobrze.Zresztą podczas mojego pobytu w szpitalu badano mi słuch

Annagata

11 lat temu

Słuch mam…idealny.Powiedziałabym więcej niż idealny.I choć atak migreny uszkodził mi błędnik i nie trzymam pionu,to na szczęście z resztą wszystko jest w porządku.W historii muzyki zdarzali się głusi kompozytorzy jak Beethoven,ale o dyrygentach nie słyszałam!;)

filodendron

11 lat temu

Muszę wybrać się na badanie słuchu, ponieważ od jakiegoś czasu, słyszę dźwięki ,ale niedokładnie słyszę słowa i wychodzą z tego zabawne pomyłki. Potem już może być mniej zabawnie.

mejgosia

11 lat temu

Raczej mam dietę niskotłuszczową, bo niestety cholesterol! Ale z tym octem jabłkowym to muszę poczytać, bo mam jeszcze inne dolegliwości , oby nie koligowały!

Basiek

11 lat temu

mejgosiu, nadmiar woskowiny w uszach może być spowodowany nieprawidłową dietą – na przykład jeśli w Twoim jedzeniu jest dużo tłuszczów 🙂 wtedy faktycznie może się dziać tak, że wieczorem czyścisz, a rano znowu masz. Może też być spowodowany zaburzeniami trawienia tłuszczu, niekoniecznie jedzenia. Ocet jabłkowy (łyżeczka na szklankę ciepłej wody) wypity wieczorem może ten problem rozwiązać – mam nadzieję, że pomogłam.

babka

11 lat temu

Mój ojciec ma duży ubytek słuchu przez pracę w hałasie. Ciągle się obawiam, że mnie też to dopadnie pomimo, że wiem, że to powstało z powodu warunków jego pracy. Jak mam okazję to badam sobie słuch bo ciągle moje obawy biora górę nad zdrowym rozsądkiem, którego w tej kwestii mnie brakuje, niestety 🙁 U mnie jest ze słuchem wszystko dobrze, no ale….

drobina

11 lat temu

U mnie niestety świat „przycichł” w prawym uchu. Zauważyłam to jakiś rok temu, bo zaczęło mi szumieć w uchu i bardzo drażniły mnie wysokie tony. Po badaniach okazało się, że mam uszkodzony nerw słuchowy. Półroczne leczenie nie dało żadnego rezultatu i chyba muszę się z tym pogodzić.

nowa

11 lat temu

Mej , ja też zauważyłam ,że mam więcej woskowiny , nie wiem czy to oznaka czegoś niedobrego, jakiejś choroby czy po prostu z wiekiem tak się dzieje.U lekarza z tym nie byłam.

mejgosia

11 lat temu

Słyszę raczej dobrze, ale mam inny problem, otóż od jakiegoś czasu mam ciągle brudne uszy! Brzmi to śmiesznie, ale to strasznie uciążliwe. Kiedyś wystarczyło że po kąpieli wyczyściłam uszy patyczkiem i było ok, a teraz zauważyłam, że nawet rano po przebudzeniu mam woskowinę! Muszę zgłosić to lekarzowi !

Zostaw komentarz