badanie-serca-metoda-holtera

Badanie Holtera pozwala na niezwykle dokładna obserwację mięśnia sercowego i szybkie wykrycie jakichkolwiek zmian w jego obrębie. Liczne przewody urządzenia wcale nie są reliktem przeszłości.

Choć samo urządzenie przypomina nieco przestarzały sprzęt, to wbrew pozorom jest to niezwykle skuteczny sprzęt umożliwiający obserwację serca przez 24 godziny bez przerwy!

Na czym polega badanie?

Holter pozwala na monitorowanie pracy serca w różnych warunkach. Możemy więc dowiedzieć się w jaki sposób nasze serca zachowuje się w spoczynku, podczas lekkiego wysiłku oraz wykonywania codziennych czynności. Urządzenie wykrywa zaburzenia rytmu serca a następnie rejestruje je, dzięki czemu lekarze są w stanie dokonać ich oceny i interpretacji.

Opis badania

Badanie najczęściej przeprowadzane jest w warunkach domowych, ale również i w szpitalu. Otrzymujemy małe podłużne urządzenie, które przyczepiamy do paska. Posiada ono elektrody umieszczane przez pielęgniarkę na klatce piersiowej, które są połączone z rejestratorem za pomocą kabelków.

Podczas badania pacjent powinien zachowywać się całkowicie normalnie tzn. wykonywać codzienne obowiązki i czynności. Całość nie jest szczególnie uciążliwa. Jednak czasami lekarze wymagają, aby dokonywać drobnych notatek w ciągu dnia, które mogą ułatwić identyfikację choroby. Chory notuje wtedy godziny przyjmowania posiłków, wyjść z domu, aktywności fizycznej oraz objawów z jakimi się zmaga np. zawroty głowy, duszności, nudności.

Przygotowanie do badania

Hotler jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym. Nie niesie ze sobą żadnego ryzyka oraz jest bezbolesne. Co prawda niektórzy pacjenci narzekają czasami na dyskomfort związany z obecnością tak widocznej aparatury, jednak dla większości nie stanowi ona problemu. Przed przystąpieniem do założenia tego urządzenia zaleca się wzięcie porządnej kąpieli przed badaniem, ponieważ w trakcie jego trwania jest to zabronione.

Badanie serca metodą Holtera – rezultaty

Dzięki Holetrowi, jesteśmy w stanie wykryć krótkotrwałe zaburzenia w pracy serca, co byłoby niemożliwe np. podczas pobytu w szpitalu, gdzie przez większość czasu praktycznie leżymy.

Ten rodzaj badania ratuje wielu ludziom życie oraz pozwala na właściwe postawienie diagnozy. Dzięki temu możliwe staje się dobranie odpowiednich leków oraz rozpoczęcie leczenia.

Natalia Herzog