Zdrowie

Badanie rezonansem magnetycznym – wszystko co musisz wiedzieć

Badanie rezonansem magnetycznym

Statystyki jasno i dobitnie pokazują, że Polacy nie lubią wykonywać rutynowych badań kontrolnych, zgłaszać się do lekarzy oraz chodzić na specjalistyczne badania. Być może wina w tym źle funkcjonującej służby zdrowia, być może naszego osobistego przekonania, że “co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Lekarze jednak biją na alarm i zwracają uwagę, że wszelkie badania specjalistyczne, takie jak chociażby badanie rezonansem magnetycznym, należy wykonywać niezwłocznie, zaraz po otrzymaniu skierowania.

Mimo swojej mało przyjaznej nazwy, badanie rezonansem magnetycznym jest jednym z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych badań lekarskich, które bez problemu wykonasz w większości placówek medycznych na terenie całego kraju. Warto jednak rozwiać wszelkie wątpliwości przed badaniem i dowiedzieć się czym jest rezonans magnetyczny i jak takie badanie przebiega oraz jakie schorzenia pozwala wykryć. Dołącz do grona świadomych pacjentów i już teraz dowiedz się więcej o badaniu rezonansem magnetycznym.

Obszary ciala poddawanie badaniu

Badanie rezonansem magnetycznym jest niezwykle wszechstronne i pozwala na dokładną ocenę większości narządów wewnętrznych i tkanek. W zależności od obszaru poddanemu badaniu, cala procedura zajmuje od 20 do 60 minut. Warunkiem prawidłowego wykonania badania rezonansem magnetycznym jest pozostawanie przez ten czas w bezruchu.

Rezonansem magnetycznym można wykonać następujące badania: angiografię, cholangiografię, rezonans magnetyczny głowy, jamy brzusznej, kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, kręgosłupa szyjnego, miednicy małej, badanie czynnościowe mózgu, oczodołów, piersi, przysadki, szyji, twarzoczaszki, zatok oraz badanie Whole Body Scan.

Przebieg badania rezonansem magnetycznym

Przebieg badania rezonansem magnetycznym nie jest skomplikowany. Po pierwsze, na wizytę w pracowni rezonansu magnetycznego należy się wcześniej umówić, a w dniu wizyty należy stawić się w placówce przynajmniej na 10 minut przed ustaloną godziną badania. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz przedstawić skierowanie na badanie, jeśli jest ono realizowane na Narodowy Fundusz Zdrowia. Po drugie, przygotowanie do badania odbywa się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu, w którym należy wszelkie metalowe przedmioty i części garderoby oraz urządzenia elektroniczne.

Samo badanie rezonansem magnetycznym wykonywane jest zawsze przez wykwalifikowanego technika radiologii na najnowocześniejszym sprzęcie. Samo badanie trwa od 20 do 60 minut, w zależności od obszaru ciała poddanemu badaniu. Po wynik badania MR należy zgłosić się osobiście lub pobrać z Portalu Pacjenta, jeśli placówka taki prowadzi. Po wynik badania najlepiej zgłosić się osobiście lub ze stosownym upoważnieniem, jeśli odbieramy wyniki za bliską osobę.

Jeżeli potrzebujesz wykonać badanie rezonansem magnetycznym na skierowanie lub prywatnie i nie wiesz gdzie w Twoim mieście znaleźć najlepszą i najbliższą placówkę, koniecznie odwiedź stronę specjalistycznych placówek diagnostyki obrazowej Tomma: tomma.com.pl. Tomma świadczy usługi najwyższej jakości w ponad trzydziestu pracowniach na terenie całego kraju, oferując głównie badania z zakresu rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Skontaktuj się z wybraną placówką i nie zwlekaj ani chwili dłużej z przeprowadzeniem badania rezonansu magnetycznego.

 

Materiał partnera

Komentarze (3)

Zostaw komentarz