O badaniach Profilaktyka

Badanie piersi – najnowsze metody w diagnostyce

badanie-piersi-najnowsze-metody-w-diagnostyce

Co roku tysiące Polek umiera z powodu raka piersi. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy nowotwór zostaje zbyt późno wykryty. Najważniejsza dla skutecznej terapii jest bowiem szybka i trafna diagnostyka.

Choć wszystko zaczyna się od comiesięcznych samobadań, to po wykryciu najmniejszych nawet niepokojących zmian – do akcji powinna wkroczyć wiedza medyczna.

Jak wygląda badanie piersi?

Obecnie podczas konsultacji z lekarzem ginekologiem pacjentki najczęściej są kierowane na badanie USG lub mammografię. Dużą rolę odgrywa także badanie palpacyjne i zebranie wywiadu. Jednocześnie – rozwijają się coraz nowsze technologie i urządzenia znacznie dokładniej wykrywające zmiany w piersiach oraz ich charakter. Nowe metody jeszcze przez długi czas nie zastąpią sprawdzonych sposobów diagnostycznych, jednak mogą (na razie) stanowić ich doskonałe uzupełnienie.

Rezonans magnetyczny

Jedną z nowych metod na badanie piersi jest rezonans magnetyczny. Wykorzystuje on fale radiowe oraz pole magnetyczne. Przed badaniem konieczne jest podanie kontrastu („zabieg” powinien odbywać się na czczo). Rezonans daje dokładny obraz wewnętrznych narządów, to bardzo czuła metoda diagnostyczna. Pokazuje nawet te zmiany, które nie są groźne (co nie zawsze jest korzystne, naraża bowiem pacjentki na dodatkowy stres oraz niepotrzebne i bolesne badania – jak biopsja).

Redakcja

Co roku tysiące Polek umiera z powodu raka piersi. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy nowotwór zostaje zbyt późno wykryty. Najważniejsza dla skutecznej terapii jest bowiem szybka i trafna diagnostyka.

Przeciwwskazaniem do wykonania tego badania piersi jest posiadanie rozrusznika serca. Istnieją również określone procedury przy przeprowadzaniu go: kobiet powinna znajdować się między 5 a 14 dniem cyklu, powinna przedtem przeprowadzić mammografię oraz USG (aby można było porównać wyniki). Dlatego też rezonans magnetyczny jest zalecany wtedy, gdy pewne zmiany zostały już wykryte i konieczna jest ich weryfikacja. Metoda ta pomaga również określić rozległość zmian nowotworowych, obecność ich nowych ognisk.

Nowoczesna mammografia

Również samo badanie mammograficzne jest wciąż udoskonalane. Nowoczesne urządzenia wykonują badanie tkanki gruczołu piersiowego w trójwymiarze. Mammografia 3 D z tomosyntezą umożliwia dokładniejszą lokalizację zmian oraz ich zakresu. Ponadto – dawka promieniowania jest mniejsza niż przy klasycznej mammografii.

Badanie polega na wykonaniu przez aparat rentgenowski serii warstwowych zdjęć, oraz przetworzeniu ich cyfrowo w obraz przestrzenny. Obecnie metoda ta jest jeszcze słabo rozpowszechniona w Polsce, istnieją jednak przesłanki, że może zastąpić „klasyczną” mammografię, ze względu na większą czułość w wykrywaniu zmian.

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Są coraz to nowsze a zarazem i dokładniejsze metody badania piersi.Super.(woot) Rezonans magnetyczny jeest mi znany a badanie bardzo dokładne.Pozzwala wykryć najdrobniejszą zmianę :-X

stazyz

8 lat temu

Nowe metody badania- brawo:), ale i na pewno spore kwoty za nie musimy zapłacić:(…kogo na to stać…ten je wykona i będzie spać spokojnie, a kogo nie…to niech się martwi dalej…tak uważa nasz NFZ …i śpi spokojnie(devil)

Mindi

8 lat temu

Badania mamy coraz doskonalsze. Myślę, ze profilaktyka piersi powinna być powszechna, czyli z wskazań lekarskich i refundowana. Bez tego wiele kobiet, które nie stać na wszechstronne badania, zrezygnuje. Co może je kosztować życie.

Zostaw komentarz