Mammografia Profilaktyka

Badanie mammograficzne

badanie-mammograficzne

Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych, oznacza to, że w badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza.

Rak zabija

Rak piersi stanowi około 20% zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka sutka, z czego umiera połowa. Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20% przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe Panie trafiają do lekarza zbyt późno.

Dlaczego warto zrobić mammografię

Najbardziej zagrożone chorobą są Panie po menopauzie. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie!

Kto powinien skorzystać z badań mammograficznych

Program przeznaczony jest dla pań w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii.

Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się z dowodem ubezpieczenia, bez skierowania, do jednej z wymienionych placówek.

Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersi tylko około 10% okazuje się nowotworem złośliwym.

Kobiety z nieprawidłowym wyniki mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniem histopatologicznym. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu.

Mammografia to tylko 15 minut – kwadrans, który może uratować życie!

Przeczytaj więcej


Źródło: na podstawie informacji NFZ

Redakcja

Komentarze (8)

nowa

10 lat temu

Mnie też nie podoba się za bardzo pomysł ,że młodsze Panie i te całkiem starsze muszą za mammografie płacić.Sama nie umiem tego robić, robi to mój gin , na szczęście jest ok , ale jakbym tak bez powodu chciała dla większej pewności zrobić to badanie to muszę zapłacić.Ale są tacy lekarze, którzy nie badają piersi przy wizycie a jak coś po czasie wyczują to często pada pytanie…Gdzie pani była do tej pory??
Jestem za tym ,że lepiej zapobiegać niż leczyć , więc program dla Pań 50-69 powiniem obejmować wszystkie Panie.Wszystkie powinnyśmy mieć równe szanse, zwłaszcza,że zachorowalność na raka piersi jest dość duża.

pati25

11 lat temu

Dlaczego?Aby móc jak najszybciej wykryć nieprawidłowości.Im szybciej rak zostanie wykryty tym lepiej…..Wieksza szansa na calkowite wyleczenie

ulcia21

11 lat temu

Wecie co do mnie nie moze dotrzec Dlaczego Panie w wieku 50 -69. Pozostale musza placic?Czemu.
Moja mama ma 71 lat.Miala raka szyjki macicy.To teraz dac na mamografie musi zaplacic;Jest to dla mne chore Tak jak cala sluzba zdrowiia

topik4433

12 lat temu

Ja staram się zawsze dmuchać na zimne, więc i tutaj podpisuję się obiema rękami, badajmy się. Ja codziennie pod prysznicem badam się, a podczas wizyt u ginekologa zawsze proszę o badanie. Profilaktyka jest najważniejsza.

cali

12 lat temu

Dlaczego warto się badać? Z jednej prostej przyczyny – aby w pełni się cieszyć i nie myśleć, że może coś tam się ze mną dzieje… ja badam reglarnie piersi i szyjkę macicy i wiem, że przynajmniej w tych sferach wszystko u mnie w porządku. Szkoda, że nie kładzie się większego nacisku na badanie kolonoskopijne, bo również jest bardzo ważne i powinnyśmy, przynjamniej po 45 roku życia zrobić sobie takowe. Przyznaję się bez bicia, że nie mogę się zdecydować – słyszałam tyle nieprzyjemnych rzeczy o tym badaniu, że boję się… obieacałam sobie, że na pewno w tym roku to załatwię.

basikmac

12 lat temu

Zachęcam wszystkie kobiety do badań. Mam doświadczenie w chorobach piersi… wiem, jak kobieta potem cierpi. Zawsze profilaktyka jest lepsza, zaczęta wcześnie jest skuteczna i pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian. Badanie nie jest trudne! Justi – w necie dokładnie opisane jest, jak samemu badać piersi; instrukcje krok po kroku – próbujcie!

Adriatyk

12 lat temu

Badajmy się kochane 🙂 Moja mama ostatnio poszła na mammografię ,Dostała już tak wiele listów z zaproszeniami na mammografię ,że w końcu skorzystała .Bez kolejek na drugi dzień miała badanie ,Teraz czeka na wyniki .

justi

12 lat temu

niestety nie potrafię się badać sama 🙁 mam bardzo wiele grudek i nie potrafię odróżnić, które są ok, a które nie… ale badania kontrolne robię dwa razy do roku

Zostaw komentarz