Rozpoznaj chorobę Zdrowie

AZZ – alergiczne zapalenie zatok

azz-alergiczne-zapalenie-zatok

Niektóre schorzenia, spowodowane alergiczną reakcją organizmu na pewne czynniki, trudno odróżnić od innych zwykłych jednostek chorobowych. Mogą być mylone np. ze stanami grypowymi albo wirusowymi. Ich przebieg często jest nie do odróżnienia bez wykonania specjalistycznych badań.

Tak jest również w przypadku alergicznego zapalenia zatok. Jego przebieg od samego początku niczym nie różni się od zwykłego zapalenia, jakie dotyka osób nie cierpiących na alergię.

Skąd mieć pewność, że to alergia

Osoby cierpiące na alergię orientują się, co im szkodzi. Łatwiej wtedy unikać szkodliwych substancji lub przy pomocy lekarza zlokalizować przyczynę nawracającego zapalenia. Co jednak, jeśli jeszcze nie wiemy, że jesteśmy alergikami?

Alergiczne zapalenie zatok zaczyna się nagle od kataru i dalej rozwija się tak, jak zwykłe zapalenie zatok. Zatkany nos, trudności z oddychaniem, ból głowy, uszu, oczu nasilający się podczas schylania. AZZ często jednak powraca, a ponadto prowadzi najczęściej do innych chorób na tle wirusowym lub bakteryjnym – co powinno dać nam do myślenia.

Istnieją dwa powody występowania alergicznego zapalenia zatok: uczulenie na pyłki roślin lub na salicylany, te naturalne i te występujące w lekach. Żeby sprawdzić, czy występuje u nas alergia na pyłki lekarz zleci wykonanie testów skórnych i przeprowadzi wywiad. W wykryciu alergii pokarmowej pomoże ALCAT test.

MF (mojealergie.pl)

Niektóre schorzenia, spowodowane alergiczną reakcją organizmu na pewne czynniki, trudno odróżnić od innych zwykłych jednostek chorobowych. Mogą być mylone np. ze stanami grypowymi albo wirusowymi. Ich przebieg często jest nie do odróżnienia bez wykonania specjalistycznych badań.

Co to jest test ALCAT ?

Pod wpływem alergenu nasze białe krwinki zmieniają się i zakłócają działanie całego systemu immunologicznego. Monocyty, limfocyty, nulocyty i płytki krwi, na które działają alergeny, mogą ulec zniekształceniu lub całkowitemu zniszczeniu. ALCAT test ma za zadanie sprawdzenie czy i pod wpływem jakiego alergenu tak się dzieje, a bada to poza naszym organizmem. Sprawdza się, które z alergenów mają silniejsze działanie. Pod uwagę brane są pleśń, pokarmy, związki chemiczne i leki.

Dopiero po ustaleniu, na jaki rodzaj alergii cierpimy możemy przystąpić do działania. Przede wszystkim do wyleczenia zapalenia zatok, a potem do unikania szkodliwych alergenów, żeby uniknąć kolejnych zapaleń i dalszego cierpienia.

MF (mojealergie.pl)

Komentarze (2)

pati25

12 lat temu

Wyobrażam sobie jakie okropne musi być to zapalenie zatok.Jakie męczące.Mnie już zwykły katar i zapchany nos wykańcza.Nie daje spać w nocy.A to tylko kilka dni.Ale zapalenie zatok i objawy z nimi związane mieć przez cały to tragedia.Współczuję

filodendron

12 lat temu

Moja mama i ja mamy tę przypadłość -paskudne, męczące,bolące .Po nocach człowiek się budzi, bo ten katar cały czas spływa, zalepia wszystko w gardle .Właściwie ja mam tę dolegliwość cały czas,już wiele leków na to używałam,ale mało co pomaga. Moja mama mówi, że ostatnio pomogła jej woda morska do zakraplania nosa dostępna w każdej aptece.

Zostaw komentarz