Intymnie Suchość pochwy

Atrofia pochwy

atrofia-pochwy

Menopauza jest dla większości kobiet trudnym czasem. Zmienia się gospodarka hormonalna organizmu, czego konsekwencją są zmiany – najczęściej nieprzyjemne – w psychice i w ciele kobiety.

Atrofia

W okresie menopauza w organizmie kobiety zmienia się stężenie estrogenów. Na takie zmiany stężeń najbardziej narażone są srom, przedsionek i pochwa. W obrębie pochwy mogą wystąpić zmiany zanikowe, czyli stopniowa atrofia. Przyczyną atrofii jest niedobór estrogenów, a sama atrofia objawia się zanikiem tkanki tłuszczowej warg sromowych oraz tym, że nabłonek staje się coraz cieńszy.

Częste dolegliwości

Atrofia powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, spośród których najczęściej u kobiet pojawiają się suchość pochwy oraz dyspareunia.

Suchość pochwy jest bardzo częstą przypadłością kobiet po menopauzie. W zależności od wieku od 30 do 50% pacjentek uskarża się na suchość pochwy po przejściu menopauzy (dla porównania – jedynie 5% kobiet przed menopauzą ma takie dolegliwości). Zdarza się także, że pojawia się stan zapalny, a wtedy dodatkowo dołącza do niego pieczenie, świąd, upławy i plamienia kontaktowe.
Dyspareunia jest kolejną dolegliwością związaną z atrofią. W pochwie następują zmiany zanikowe, co prowadzi do zmniejszenia wilgotności i nadwrażliwości jej nabłonka, a później do jej zanikowego zapalenia. Konsekwencją tego jest zmniejszona elastyczność tkanek, upławy, ból i pieczenie pojawiające się podczas chodzenia, jak również ból pojawiający się w trakcie stosunków płciowych.

Sabina Sosnowska

Menopauza jest dla większości kobiet trudnym czasem. Zmienia się gospodarka hormonalna organizmu, czego konsekwencją są zmiany – najczęściej nieprzyjemne – w psychice i w ciele kobiety.

Leczenie

Leczenie atrofii pochwy polega na miejscowym zastosowaniu estrogenów – przede wszystkim estriolu. Estriol pobudza proliferację nabłonka pochwy, części pochwowej szyjki macicy, jak również cewki moczowej i pęcherza moczowego. Długość leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby (może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy).
Kobieta może także sama sobie pomóc. Powinna:

  • regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla,
  • uprawiać seks dość często, dzięki czemu pochwa będzie bardziej elastyczna,
  • zrezygnować z perfumowanych papierów toaletowych,
  • do mycia używać łagodnych żeli,
  • nosić bawełnianą, wygodną bieliznę,
  • zrezygnować ze stosowania środków antydepresyjnych i uspokajających,
  • nawilżać pochwę preparatami zalecanymi przez lekarza.

My kobiety, o swoje ciało powinnyśmy dbać każdego dnia. Ćwiczyć mięśnie Kegla możemy siedząc w pracy przy biurku, a springi możemy zakładać tylko na romantyczne chwile ze swoim mężczyzną. Wystarczy odrobina chęci, a nasze życie będzie przyjemniejsze i pozbawione pewnych dolegliwości.

Sabina Sosnowska

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Ta atrofia pochwy wiąże się z przykrymi dolegliwościami.Ale dobrze,że można to leczyć.Kobiety same też mogą sobie pomóc,aby uniknąć tego schorzenia.Wystarczy przestrzegać powyższych zasad.

szaramyszka26

9 lat temu

Moja mama, która jest w okresie menopauzy 49 lat, ostatnio skarżyła mi się na suchość w miejscu intymnym, która utrudnia jej chodzenie, powodując podrażnienie i pieczenie. Pożyczyłam jej provag żel, który ja stosuje po basenie czy też po goleniu aby zakwasić środowisko pochwy i uchronić się przed infekcjami. Ma o również właściwości nawilżające, odświeżające, dzięki czemu zaczęła stosować go codziennie po kąpieli, jej dolegliwości ustąpiły, nawet seks zaczął sprawiać większą radość.

Tess

9 lat temu

Nigdy nie nadążałam za modą, ciepło i przewiewnie się ubierałam. Może dlatego ta przypadłość mnie ominęła. Niestety wnuczka nie słucha dobrych rad, podsunę jej ten artykuł, może to do niej przemówi.

drobina

9 lat temu

Ten artykuł powinny przeczytać także młode dziewczyny (chociaż do menopauzy im daleko). Może poszłyby po rozum do głowy i zamiast w modne stringi wskoczyłyby w bawełniane majteczki:-X ?

filodendron

9 lat temu

To bardzo nieprzyjemne schorzenie, ale dobrze, że można temu przeciwdziałać. Zazdroszczę koleżankom ,które mają zdrowych mężów – mogą połączyć przyjemne z pożytecznym.
Korzystajcie z nich dopóki ich prostata ,raki i zawały nie złapią.

Zostaw komentarz