atrofia-pochwy-przyczyny

Atrofia pochwy – czyli inaczej jej zanikowe zapalenie polega na stopniowych zmianach, jakie zachodzą w wyniku zmian hormonalnych w miejscach intymnych kobiety.

Pochwa staje się krótsza, jej ścianki cieńsze i mniej elastyczne, a wydzielany śluz – rzadszy. U podstaw zapalenia zanikowego leży obniżenie poziomu hormonów płciowych.

Estrogeny zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu(zwłaszcza układu rozrodczego). Hormony te regulują prawidłowy przepływ krwi, oraz metabolizm tkanek ścian pochwy. Wraz z niedoborem estrogenów zaczynają się kłopoty… Dodatkowo występuje utrata kolagenu w tkankach, a w związku z nią zmniejsza się elastyczność ścianek pochwy.

Mało tego – okolice intymne są również bardziej wrażliwe na urazy – istnieje większa skłonność do tworzenia się wybroczyn oraz nadżerek nabłonka.

Ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządów rozrodczych odgrywa kwas mlekowy wydzielany przez organizm kobiety. Odpowiada on za środowisko kwasowe pochwy. W okresie menopauzy występują niedobory tego kwasu, co z kolei skutkuje nieprawidłowościami w fizjologicznej florze bakteryjnej pochwy.

Większość z tych zmian dokonuje się właśnie pomiędzy 45 a 70 rokiem życia, jednak menopauza to nie jedyny czynnik sprawczy w wypadku zanikowego zapalenia pochwy. Atrofia może występować u młodszych kobiet, u których z jakichś przyczyn zmniejszyła się produkcja estrogenów. Wykryto nawet współzależność występowania cukrzycy oraz zanikowego zapalenia pochwy. Skądinąd wiadomo również, że objawy nasilają się z wiekiem oraz są bardziej uciążliwe u kobiet szczupłych niż u otyłych.

Redakcja