Libido
Atrofia pochwy – profilaktyka

Dolegliwości związane z zanikowym zapaleniem pochwy są niestety powszechne. Występują u co trzeciej kobiety w okresie menopauzalnym (45 – 51 lat), oraz u co drugiej w okresie postmenopauzalnym.
W przeciwieństwie do innych objawów tego okresu – nie mijają one, ale wręcz nasilają się z czasem. Świąd, pieczenie, ból przy stosunku wynikające z suchości pochwy oraz zmian w jej budowie to tylko niektóre z uciążliwych objawów. Czy zatem można uniknąć atrofii pochwy zanim konieczne stanie się leczenie? Warto pomyśleć już zawczasu o profilaktyce.
Atrofia pochwy – działania profilaktyczne
Aby zapobiec atrofii pochwy konieczne jest dbanie o odpowiednią higienę intymną. Dobrze jest używać żeli i płynów przebadanych ginekologicznie, o naturalnym pH. Niewskazane są natomiast kosmetyki perfumowane, drażniące, a nawet perfumowany papier toaletowy.
Zaleca się za to używanie specjalnych chusteczek do higieny intymnej. Za pomocą odpowiedniej pielęgnacji utrzymujemy bowiem odpowiednie pH w pochwie i chronimy się przed infekcjami (oraz stanami zapalnymi).
Istotny jest również noszony rodzaj bielizny – lepiej zdecydować się na bieliznę z tkanin naturalnych i delikatnych dla skóry, jak bawełna. Oprócz tego, aby uniknąć dolegliwości związanych z atrofią warto dbać o odpowiednie nawilżenie pochwy.
Redakcja
Dolegliwości związane z zanikowym zapaleniem pochwy są niestety powszechne. Występują u co trzeciej kobiety w okresie menopauzalnym (45 – 51 lat), oraz u co drugiej w okresie postmenopauzalnym.
Można to robić przy pomocy nawilżających żelów czy lubrykatów (dostępnych w każdej aptece, bez recepty).
Takie żele działają nawilżająco, ale też kojąco na podrażnienia i otarcia nabłonka. Preparaty estrogenowe stosowane dopochwowo również mogą być elementem profilaktyki. Zawierają niewielkie dawki estrogenów i służą jedynie do łagodzenia objawów w pochwie (można je przyjmować pod postacią kremów, globulek, krążków dopochwowych).
Jeszcze inną metodą pozwalającą ustrzec się przed zanikowym zapaleniem pochwy jest… seks! Udowodniono bowiem ,że regularne współżycie sprzyja prawidłowemu stanowi pochwy.
Redakcja
« Mój partner nie chce się kochać
aneczka
11 lat temu
Chyba nie ma takiej kobiety, która by nie borykała się z problemami pochwy. Mężczyźni pod tym względem mają o dużo, dużo lepiej:))):))):)))
pati25
11 lat temu
Każda z kobiet może się z tym liczyć,że dopadnie ją ta atrofia.Warto więc temu zapobiegać w każdy możliwy sposób,aby potem nie mieć z tym problemu.Także seks jest jak najbardziej wskazany (woot):-X:-)
filodendron
11 lat temu
Podobno narządy nieużywane zanikają. Kiedyś zrobiłam sobie bardzo długą przerwę w seksie ,ale na szczęście jeszcze nic mi nie zanikło.;)
drobina
11 lat temu
Interesujący artykuł i ciekawe rady.
Najciekawsza ta ostatnia – seks – najpotężniejsze działo wytoczone przeciwko atrofii pochwy;):-X
stazyz
11 lat temu
Profilaktyka jest ważna, ale pamiętajmy również o regularnych badaniach u ginekologa…niektóre objawy mogą nas zmylić…:\
Mindi
11 lat temu
Jak widzę takie problemy to normalne w naszym wieku, trzeba się wziąć za siebie aby zdrowie dopisywało. Te żele to chyba już konieczność, trzeba zapobiegać. Ale jak coś gorzej się dzieje to ginekologa trzeba iść od razu, nie ociągać się :\
dulcynea
11 lat temu
Profilaktyka , dobrze , źe można zapobiegać atrofii pochwy.
Cieszę się bo będę wiedziała jak sobie pomóc jeszcze przed wystąpieniem problemu. No cóż pewne rzeczy są nieuniknione i nas nie ominą:-X
Margotka
11 lat temu
ech, głupie hormony! u mnie też wszystko takie pokićkane tam na dole. jednak to daje nadzieję, że może nie wszystko stracone? (woot)
mejgosia
11 lat temu
No to ja to mam! A zapobiegałam temu solennie! Używałam płynów do higieny,żelów do nawilżania, no a sexu też sobie nie żałowałam:-d, no i co? I teraz cierpię męki! Napiszcie coś jak to leczyć, bo dostępne środki bez recepty mi już nie pomagają! Czas najwyższy do gina!:\
sirena46
11 lat temu
Pocieszające jest to, że można zapobiegać atrofii pochwy. Higiena, bielizna, odpowiednie nawilżanie, a w ostatnim punkcie przeczytałam, że także jest seks i atrofia pochwy nam nie grozi. Myślę, że nie są to jakieś ekstra wymagania, a możemy zapobiec tak nieprzyjemnym dla każdej kobiety dolegliwościom. W myśl starej zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć B)