atrofia-pochwy-dolegliwosci

Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety (czy to w wyniku menopauzy, czy też przebytych chorób i zabiegów) mają wpływ na funkcjonowanie organizmu jako całości jak i jego poszczególnych układów.

 

W przypadku braku reakcji – objawy mogą się nasilać, a ból może się pojawiać np. przy chodzeniu. Nie można liczyć na samoistne ustąpienie dolegliwości – konieczne jest podjęcie leczenia (opierającego się m.in. na hormonalnej terapii zastępczej, czyli podawaniu estrogenów). W przypadku rozwijających się stanów zapalnych podawane są leki zwalczające infekcję – ważne, aby omówić z ginekologiem wszystkie objawy oraz dolegliwości, ma to bowiem wpływ na diagnozę oraz odpowiedni dobór terapii.

Większość kobiet z zanikowym zapaleniem pochwy to panie w przedziale wiekowym od 50 – 70 lat. Do tego dochodzi bariera wstydu, jeśli chodzi o mówienie o intymnych dolegliwościach. Tymczasem atrofia pochwy wymaga leczenia, bo wiąże się nie tylko z odczuwaniem dyskomfortu – jej lekceważenie może prowadzić do powikłań.

Redakcja