Libido

Atrofia pochwy – dolegliwości

atrofia-pochwy-dolegliwosci

Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety (czy to w wyniku menopauzy, czy też przebytych chorób i zabiegów) mają wpływ na funkcjonowanie organizmu jako całości jak i jego poszczególnych układów.

Niedobór estrogenów oraz wydzielanie mniejszych ilości kwasu mlekowego sprawiają, że również pochwa (i cały układ rozrodczy) jest narażona na niekorzystne zmiany.

Atrofia pochwy – czyli jej zanikowe zapalenie – jest schorzeniem, które występuje powszechnie u kobiet w okresie menopauzy. Niedobór estrogenów powoduje wtedy szereg dolegliwości – takich jak zmniejszenie wilgotności w pochwie (suchość pochwy to główny objaw), liczne stany zapalne (związane z niedoborem kwasu mlekowego i nieprawidłowościami we florze bakteryjnej), pieczenie, świąd, częste otarcia i upławy.

Elastyczność pochwy jest obniżona, po stosunku mogą występować krwawienia a samo zbliżenie jest bolesne. Istotny jest przy tym fakt, że krwawienia z dróg rodnych nie powinny pojawiać się samoistnie.

Redakcja

Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety (czy to w wyniku menopauzy, czy też przebytych chorób i zabiegów) mają wpływ na funkcjonowanie organizmu jako całości jak i jego poszczególnych układów.

 

W przypadku braku reakcji – objawy mogą się nasilać, a ból może się pojawiać np. przy chodzeniu. Nie można liczyć na samoistne ustąpienie dolegliwości – konieczne jest podjęcie leczenia (opierającego się m.in. na hormonalnej terapii zastępczej, czyli podawaniu estrogenów). W przypadku rozwijających się stanów zapalnych podawane są leki zwalczające infekcję – ważne, aby omówić z ginekologiem wszystkie objawy oraz dolegliwości, ma to bowiem wpływ na diagnozę oraz odpowiedni dobór terapii.

Większość kobiet z zanikowym zapaleniem pochwy to panie w przedziale wiekowym od 50 – 70 lat. Do tego dochodzi bariera wstydu, jeśli chodzi o mówienie o intymnych dolegliwościach. Tymczasem atrofia pochwy wymaga leczenia, bo wiąże się nie tylko z odczuwaniem dyskomfortu – jej lekceważenie może prowadzić do powikłań.

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Kobiety mają jakieś dolegliwości intymne ale nie zgłaszają się do ginekologa.Bo wstydzą się mówić o tych dolegliwościach.Nie rozumiem takich kobiet.A lekarz pomoże im szybko pozbyć się tych dolegliwości stosując odpowiednie leczenie.

wandzi

8 lat temu

Od paru lat cierpiałam na atrofie pochwy. Próbowałam różnych globulek, kremów i lubrykantów. Sprawdziła się zasada, ze najlepiej wszystko z lekarzem uzgodnić. Polecił mi hydrovag i pomogło. Stosowała go też moja córka po porodzie. Też jestem zdania, że kobieta w każdym wieku powinna regularnie się badać. Niektóre znajome są zdania, że po menopauzie, to już się nic nie może stać, a lekarz może poczekać i nagle okazuje się, że jest za późno na leczenie. Kobiety badajmy się!

Tess

8 lat temu

Niestety wiele kobiet jest oporna, marudzą na samopoczucie i na lekarzy ale nie chodzą się badać profilaktycznie, tylko gdy już jest zły stan. Potem winą obarczają lekarzy, że nie potrafią pomóc jednym tabletką.

Mindi

8 lat temu

Trudno uwierzyć i zrozumieć, że w tych czasach jeszcze wiele kobiet zaniedbuje zdrowie i wizyty kontrolne u ginekologa, nawet gdy ma przykre dolegliwości. Znam kilka takich kobiet, bardzo trudno namówić je na wizytę. Może teraz znając dodatkowe komplikacje uda mi się ją ponownie wysłać do specjalisty.

drobina

8 lat temu

Nigdy nie wiadomo kiedy może nas spotkać taka przykra dolegliwość. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa.

Zostaw komentarz