Twoje kosmetyki Uroda
Antyperspiranty – mity

Wraz z nadejściem wiosny poszukujemy antyperspirantu, który zapewni nam ochronę w ciepłe, słoneczne dni. W internecie krąży wiele mitów dotyczących tych kosmetyków. Jakie informacje są nieprawdziwe?
Antyperspirant zwiększa wrażliwość na słońce
Przed laty nie istniały przepisy, które regulowałaby wykorzystywanie substancji fototoksycznych w kosmetykach. W związku z tym niektóre firmy dodawały je do swoich wyrobów. Na szczęście od pewnego czasu sytuacja uległa zmianie. Konsumenta chronią przepisy, które zakazują stosowania substancji fototoksycznych w kosmetykach. Ustawa obejmuje zarówno antyperspiranty, jak i balsamy do ciała czy kremy pod oczy.
Ałun jako zamiennik antyperspirantów
Coraz większą popularnością cieszą się kryształy ałunu. To rozwiązanie sprawdza się u alergików. Ałun jest minerałem, toteż nie powoduje podrażnień. Warto jednak pamiętać, iż nie sprawdzi się u osób, które borykają się z nadmierną potliwością. Wprawdzie ałun ogranicza wydzielanie potu, ale nie jest tak skuteczny jak antyperspirant. W związku z tym, iż minerał wykazuje właściwości antybakteryjne, nie musimy obawiać się przykrego zapachu. Warto pamiętać, iż pot jest bezwonny. Za odór odpowiadają bakterie, które go rozkładają.
Antyperspirant zwiększa ryzyko raka piersi
Wprawdzie naukowcy wykazali, iż związki glinu działają kancerogennie, ale aluminium w niewielkim stopniu przenika przez skórę. Warto pamiętać, iż antyperspirant ma kontakt z niewielką powierzchnią ciała. W związku z tym, iż płyny ustrojowe przepływają w kierunku pachy, związki glinu nie kumulują się w obrębie gruczołu sutkowego. Jednocześnie nie należy zapominać o roli dawki. Już Paracelsus zauważył, że „każda substancja jest i nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”.
Irmina
Wraz z nadejściem wiosny poszukujemy antyperspirantu, który zapewni nam ochronę w ciepłe, słoneczne dni. W internecie krąży wiele mitów dotyczących tych kosmetyków. Jakie informacje są nieprawdziwe?
Antyperspiranty niszczą ubrania
Wybór odpowiedniego preparatu i postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta stanowią klucz do sukcesu. Osoby, które pragną uniknąć plam, powinny sięgać po antyperspiranty „invisible”. Tego typu specyfiki na ogół nie pozostawiają śladów. Warto pamiętać, iż niektóre antyperspiranty wymagają czasu. Jeśli poczekamy, aż preparat wyschnie, unikniemy nieestetycznych plam. Jeśli na bluzce pojawią się ślady, możemy je usunąć, namaczając ubranie w 3-procentowym roztworze octu. Warto jednak pamiętać, iż niektóre tkaniny mogą zmienić barwę pod wpływem działania kwasu.
Antyperspiranty kumulują toksyny
Wiele osób utożsamia pocenie się z detoksykacją. W rzeczywistości za usuwanie szkodliwych substancji odpowiadają wątroba i nerki. Wprawdzie organizm pozbywa się toksyn wraz z potem, ale w tym przypadku mamy do czynienia ze śladowymi ilościami.
Antyperspiranty w sprayu są mniej skuteczne
To stwierdzenie nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w praktyce. Niektórzy producenci oferują spraye, które zapewniają lepszą ochronę niż niejedna kulka. Za działanie antyperspirantu odpowiada ilość substancji czynnych. Warto pamiętać, iż efekt można zintensyfikować, zwiększając ilość kosmetyku. Spryskując obficie pachy, prawdopodobnie unikniemy przykrych niespodzianek.
Irmina
« Retinol – właściwości przeciwzmarszczkowe
pati25
8 lat temu
Antypespiranty można wykonać samemu..
1.Antyperspirant w kremie. Składniki: 50 g sody, 50 g mąki ziemniaczanej i 4 łyżki oleju kokosowego. Mieszamy składniki do uzyskania kremowej konsystencji. Do kremu dodajemy kilka kropel wybranej kompozycji zapachowej lub olejku eterycznego.
2.Antyperspirant ałunowy w sprayu. Składniki: 125 ml gorącej wody, 1 łyżeczka ałunu w pudrze, ok. 20 g ałunu w krysztale (tzw. kształcie), ewentualnie olejki eteryczne. W szklance gorącej wody rozpuszczamy ałun, dodajemy łyżeczkę ałunu w pudrze. Całość mieszamy, dodajemy ulubiony olejek eteryczny i przelewamy do buteleczki z atomizerem.
3.Antyperspirant w sztyfcie. Składniki: łyżka masła kakaowego, łyżka masła shea, łyżka oliwy, łyżka wosku pszczelego, łyżka sody oczyszczonej, 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej, kapsułka witaminy E, kilkanaście kropel olejku eterycznego. Masła, oliwę i wosk pszczeli umieszczamy w słoiku, ustawionym na ściereczce w garnku z wodą (wody ma być tyle, by nie wlała się do słoika). Podgrzewamy je do chwili, aż się rozpuszczą. Zdejmujemy z ognia i dodajemy sodę oczyszczoną oraz mąkę ziemniaczaną. Mieszamy – gdy składniki dobrze się połączą, dodajemy olejek eteryczny i wciskamy zawartość kapsułki z witaminą E (bez otoczki). Gdy masa zaczyna tężeć, przekładamy ją do pustego pojemnika po wykręcanym antyperspirancie w sztyfcie i wkładamy do lodówki, by stwardniała.
4.Dezodorant w kremie. Składniki: 60 g oleju kokosowego lub oleju monoi, 30 g masła shea, 5 łyżek sody oczyszczonej, olejki eteryczne. Masło shea i olej kokosowy umieszczamy w garnuszku i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Gdy się rozpuszczają, dodajemy sodę oczyszczoną. Potem dodajemy olejki eteryczne i delikatnie mieszamy, by połączyły się z preparatem. Całość wkładamy na kwadrans do zamrażarki, potem miksujemy, aż konsystencja będzie kremowa, i przekładamy do szklanego słoiczka.
5.Dezodorant w sprayu. Składniki: 100 ml hydrolatu z róży damasceńskiej, płaska łyżeczka sody oczyszczonej. Wodę lekko podgrzewamy, mieszamy z sodą, przelewamy do buteleczki z atomizerem. Przed użyciem roztwór trzeba wstrząsnąć
pati25
8 lat temu
Zaskakujące wiadomości.Chociaż mowa o tym,że antyperspiranty są bezpieczne to ja jestem raczej ostrożna i nie używam antyperspirantów.Po prostu się nie pocę i nie jest konieczne ich stosowanie
drobina
9 lat temu
Nie mam dobrego zdania o antyperspirantach i staram się ich unikać. Wole właśnie kryształy ałunu, o których pisze Pani Magdalena.
Mindi
9 lat temu
Jestem bardzo zaskoczona tymi faktami o antyperspirantach. Dziękuję za ten artykuł, będę unikała tych preparatów. Myślę, że niewielka ilość zwykłego dezodorantu powinna wystarczyć przy odpowiedniej higienie osobistej. W bardziej problematycznych sytuacjach powinniśmy skonsultować nadmierne pocenie się z lekarzem.
elle@elle
9 lat temu
a wiec cala prawda o antyperispirantach ,ja uwazam ze samo chemiczne blokowanie wydzielania potu jest szkodliwe ,pot tez musi sie wydzielac skora a my musimy dbac o higiene ,golic pachy i bikini ,a ja np.zawsze lubilam tzw.kuleczki i perfumowane dezodoranty ,najmniej lubie dezodoranty pudrowe .:)))