anka inne oblicze szczęścia

W życiu każdej z nas zdarzają się chwile, w których czujemy, że utknęłyśmy w martwym miejscu i nic nas nie cieszy. Nie inaczej jest w przypadku głównej bohaterki najnowszej powieści Niny Majewskiej-Brown. Anka inne oblicze szczęścia to książka, w której każda kobieta odnajdzie cząstkę siebie.  Dlaczego warto ją przeczytać?

Anka inne oblicze szczęścia – książka o każdej z nas

Tytułowa Anka z pozoru wiedzie szczęśliwe życie. Jednak do niego już dawno temu wkradła się rutyna, która skutecznie odebrała jej szczęście. Anka ma męża, Maćka, z którym nie potrafi się dogadać. Czuje, że partner już w ogóle jej nie pragnie. Na dodatek  nie radzi sobie z dorastającym synem, a w pracy czeka na nią szefowa, która lubi nią pomiatać.  Nic dziwnego, że do życia Anki wkrada się zwątpienie, a nawet zaczątek depresji.

REKLAMA

Rutyna niszczy miłość

Nie inaczej wygląda sytuacja z punktu widzenia jej męża. Maciej nie czuje się szczęśliwy w wieloletnim małżeństwie. Mężczyzna potrzebuje jakiejś zmiany. Ma dosyć marudnej, kłótliwej żony, która już dawno przestała o siebie dbać i znacznie się roztyła.  Nie podoba mu się mieszkanie w bloku, które odziedziczył po swoich rodzicach. Maciej za plecami żony umawia się z pośredniczką nieruchomości, za namową której kupuje stary dom w Zaduszkach. Gdy dochodzi do transakcji, mężczyzna orientuje się, że zainwestował oszczędności swojego życia w totalną ruinę, która wymaga kapitalnego remontu. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że dom został wpisany na listę zabytków i wszelkie prace wymagają konsultacji z konserwatorem zabytków.

Problemy, które się piętrzą

Anka jest niezadowolona ze swojej pracy, w której obrywa za niekompetencje swoich kolegów. Jakby tego było mało, kobieta już dawno straciła zapał do wykonywanych obowiązków zawodowych.  Nastrój Anki najlepiej odzwierciedla jej strój – bezkształtna, workowata, szara sukienka.  Kobieta wstydzi się swojego ciała i nadprogramowych kilogramów. Wprawdzie chodzi na trening, ale podczas niego popija colę, co niweczy efekty ćwiczeń.

Kamil przysparza sporo zmartwień swojej matce. Nie chce się uczyć, natomiast spędza całe dnie, grając na komputerze. Jakby tego było mało, sprowadza do sypialni rodziców swoją dziewczynę, Anetę. Ance nie tylko przeszkadza sam fakt, że jej syn się zakochał, ale to, że musi dzielić pościel z jego wybranką.  Maciej nie pomaga swojej żonie wyegzekwować od dorosłej latorośli odpowiedniego zachowania.

Nina Majewska-Brown – mistrzyni powieści obyczajowych

Anka inne oblicze szczęścia to powieść obyczajowa, która jest bliska sercu zwykłej kobiety. Która z nas nie czuje się czasem niedoceniana w pracy, przytłoczona nadmiarem obowiązków czy niezadowolona ze swojego wyglądu, zwłaszcza przed okresem, gdy ciało staje się opuchnięte. Nina Majewska-Brown nakreśliła naprawdę ciekawą historię, choć oparła ją głównie na codzienności i rutynie.  Powieść pt. Anka inne oblicze szczęścia jest tak fascynująca, ponieważ każda z nas odnajduje w niej cząstkę siebie.

Magdalena Kukurowska

3 KOMENTARZE

  1. Czytałam dwie książki tej autorki a po przeczytaniu tej recenzji zdecydowałam, że z chęcią przeczytam kolejną 🙂
    Lubię czytać takie książki, które opisują życie zwykłych kobiet, ich codzienność, załamania a potem determinację i siłę, z której wychodzą zwycięsko. Mam nadzieję, że ta książka właśnie o tym będzie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ