Kobiece dolegliwości Zdrowie

Anemia – przyczyny, objawy, leczenie

anemia-przyczyny-objawy-leczenie

Czujesz się ciągle zmęczona i osłabiona? Masz problem z porannym wstawaniem? Nie opuszcza cię podły nastrój? Na nic nie masz ochoty?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałaś twierdząco, to nie zwlekaj i zrób sobie podstawowe badania krwi. Być może to anemia, czyli niedokrwistość.

Anemia, czyli niedokrwistość

Niedokrwistość jest zespołem objawów chorobowych, które polegają na stwierdzeniu niższych – niż wymaga norma – wartości hemoglobiny i erytrocytów. Poniżej znajdują się właściwe normy.

Kobiety:

 • hemoglobina – 13,8 g/dl
 • erytrocyty – 4,4 mln/mm³
 • hematokryt – 37–47 proc.

Mężczyźni:

 • hemoglobina – 15,5 g/dl
 • erytrocyty – 5,15 mln/mm³
 • hematokryt – 40–54 proc.

O anemii może świadczyć poziom erytrocytów poniżej 3,5 mln/mm3 i pozom hemoglobiny wynoszący mniej niż 10g/dl. Jeśli wyniki badań krwi są właśnie takie, to należy bezzwłocznie udać się do lekarza rodzinnego.

Przyczyny anemii

Przyczyny anemii są różne, jednak najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza spowodowany np. przez zbyt obfite miesiączki, znaczną utratę krwi w wyniku urazu czy chorób, częste krwotoki z nosa itp. Inne przyczyny to: niedobór witaminy B6, B i C, niedobór kwasu foliowego, zbyt mała ilość białek, słabe wchłanianie żelaza z pożywienia, uboczne działanie leków, choroby pasożytnicze bądź choroby i zakażenia układu moczowego. Jak widać, przyczyny niedokrwistości są różne i mogą być spowodowane różnymi czynnikami – środowiskowymi, żywieniowymi bądź genetycznymi.

Sabina Sosnowska

Czujesz się ciągle zmęczona i osłabiona? Masz problem z porannym wstawaniem? Nie opuszcza cię podły nastrój? Na nic nie masz ochoty?

Objawy anemii

Anemię diagnozuje lekarz po uprzednim zapoznaniu się z wynikami badań (ogólnego badania krwi oraz kontroli stężenia żelaza w surowicy). Jednak przed rozpoznaniem pewne objawy i symptomy powinny wzmóc naszą czujność i spowodować, że udamy się na badania krwi. Tymi symptomami są:

 • ogólne, chroniczne zmęczenie,
 • zły nastrój,
 • wahania wagi,
 • bladość skóry, warg, paznokci, dziąseł i spojówek,
 • łamliwe włosy,
 • paznokcie w kształcie łyżeczek,
 • szybki oddech.

Leczenie anemii

Leczenie anemii polega przede wszystkim na stosowaniu zdrowej, zbilansowanej i bogatej w żelazo diety. W diecie osoby zmagającej się z niedokrwistością powinny znaleźć się produkty takie jak: żółtka jaj, brokuły, czerwone mięso, wątróbka, soczewica, szpinak, suszone śliwki i pełne ziarno. W każdym posiłku powinny znaleźć się owoce i warzywa bogate w witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza (aronia, cytrusy, czarne porzeczki, pomidory, brokułu, natka pietruszki). Dobrze jest też zrezygnować z picia kawy i herbaty, bowiem zawierają one taninę, która utrudnia przyswajanie żelaza, albo chociaż picia ich z dodatkiem mleka lub śmietany.

Dodatkowo, można stosować tabletki z żelazem, jednak można to robić jedynie po konsultacji ze swoim lekarzem.

Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna. Podczas wysiłku poprawia się ukrwienie organizmu, czego konsekwencją jest powstawanie nowych czerwonych ciałek krwi.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

pati25

8 lat temu

Nie mam anemii.Parę dni temu robiłam badanie krwi i wyniki mam bardzo dobre.Cieszę się.Gdy ma się prroblem z anemią to dobrze jest pić sok z buraków 🙂

drobina

8 lat temu

W walce z anemią warto urozmaicić;-) swój jadłospis i uwzględnić…kaszankę i wątróbkę. Przynosi to niezłe efekty. Naprawdę!:-)

Mindi

9 lat temu

Anemia to także mój problem. Teraz wyniki mam dobre ale gdy czuję pierwsze objawy pogorszenia wyników to od razu zmieniam dietę, piję pokrzywę i łykam żelazo. Innym objawem anemii jest także dość często problem niespokojnych nóg.

drobina

9 lat temu

Kiedyś miałam ciągłe problemy z anemią. Zmieniłam więc radykalnie swoją dietę. Wprowadziłam wiele warzyw i owoców, ryb… Wróciłam do aktywności fizycznej i od razu pojawiły się efekty. :-):-X Anemia to dla mnie przeszłość.

Zostaw komentarz