Andropauza Męska Strefa
Andropauza a psychika mężczyzny

Czym jest z medycznego punktu widzenia andropauza, pewnie wszyscy czytelnicy portalu wiedzą. Przywołując to pojęcie raczej nie kojarzy nam się z niczym dobrym. Ale czy są jakieś pozytywne strony tego okresu życia?
Mężczyźni w życiu często zbyt dużą uwagę skupiają na karierze, pieniądzach czy zdobyciu odpowiedniej pozycji społecznej. Nie ma w tym niczego złego, oczywiście w granicach rozsądku. Czasu do dyspozycji mamy wszyscy tyle samo, dlatego takie podejście do życia musi oznaczać rezygnację z czegoś innego. Najczęściej odbywa się to kosztem rodziny, znajomych, przyjaciół.
Następnie wkraczając w dojrzały wiek, czas wywiera wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także i psychikę. Do typowych objawów andropauzy należą zaburzenia erekcji, ogólne zmęczenie, zmiany nastroju czy kołatanie serca. Wiemy, że testosteron odgrywa znaczący wpływ na zdrowie mężczyzn. Ale jak spadek poziomu tego hormonu odbija się na naszej psychice?
Często mężczyźni w wieku andropauzalnym doświadczają zmian w sferze emocjonalnej. Stają się bardziej rodzinni, interesują się sprawami bliskich, są bardziej otwarci na świat. Można to zaobserwować na przykładzie opieki nad wnukami. Poświęcają im więcej czasu i uwagi niż własnym dzieciom – jakby spadek testosteronu spowodował, że stali się bardziej ‘macierzyńscy’. Być może dlatego, że mają więcej czasu będąc na emeryturze, czy nie mając już tyle spraw na głowie, ale w połączeniu ze spadkiem hormonu ‘walki’ ich emocje stają się bardziej stonowane, są przystępni i potrafią cieszyć z drobnych rzeczy.
Borys
Czym jest z medycznego punktu widzenia andropauza, pewnie wszyscy czytelnicy portalu wiedzą. Przywołując to pojęcie raczej nie kojarzy nam się z niczym dobrym. Ale czy są jakieś pozytywne strony tego okresu życia?
W dojrzałym wieku nasz mózg już nie funkcjonuje tak sprawnie jak kiedyś, dlatego na podjęcie decyzji potrzebujemy więcej czasu, a nasze doświadczenie życiowe uczy nas byśmy nie byli tak radykalni w swoich osądach. Nie jesteśmy również skłonni do podejmowania dużego ryzyka, a nasze poglądy stają się bardziej konserwatywne. Ciekawe rezultaty dały wyniki pewnych badań, gdzie zapytano 20-latków oraz 70-latków, o to czego boją się najbardziej. Otóż młodsza grupa odpowiedziała, że ‘śmierci’, natomiast starsze osoby najbardziej boją się utraty samodzielności. Boją się, że z powodu choroby nie będą w stanie same o siebie zadbać, zostaną skazane na łaskę innych osób.
Kiedyś produktywność była dla nas istotą człowieczeństwa. Tak jak niegdyś ludzie polowali by przeżyć, tak dzisiejsze ‘nowoczesne polowanie’ to po prostu bycie żywicielem rodziny. Dla współczesnego mężczyzny, takimi ‘umiejętnościami łowieckimi’, jest pozycja zawodowa, dzięki której zdobywamy określone dobra dla swojej rodziny.
Borys
Czym jest z medycznego punktu widzenia andropauza, pewnie wszyscy czytelnicy portalu wiedzą. Przywołując to pojęcie raczej nie kojarzy nam się z niczym dobrym. Ale czy są jakieś pozytywne strony tego okresu życia?
Gdy wkraczamy w dojrzały wiek, nie jesteśmy już tak wydajni jak kiedyś, a z czasem nasze obowiązki przejmują młodsi. To oczywiście naturalna kolej rzeczy, my też objęliśmy po kimś stanowisko, ale ten etap życia może być dla niektórych bolesny. Czujemy się wtedy mniej potrzebni, a bezsilność może zostać spotęgowana, gdy pojawią się dolegliwości emocjonalne związane z andropauzą.
Okres wkraczania w dojrzały wiek, lub jak to niektórzy nazywają kryzysem wieku średniego, nie musi wcale oznaczać samych niedogodności. Każdy etap w naszym życiu ma zarówno swoje pozytywne jak i negatywne strony. Każdy z nas chciałby pozostać wiecznie młodym, oczywiście jest to niemożliwe, ale pamiętajcie, spadek testosteronu nie oznacza, że przestajemy być mężczyznami.
Borys
« Wodny fitness
pati25
9 lat temu
Wszystko to prawda.Psychika mężczyzny w tym okresie życia się zmienia.Mężczyźni stają się bardziej nerwowi,bo
czują,że zdrowie już nie to co kiedyś.Świetnym przykładem,że zachodzą jakieś zmiany jest zdanie „Ciekawe rezultaty dały wyniki pewnych badań, gdzie zapytano 20-latków oraz 70-latków, o to czego boją się najbardziej. Otóż młodsza grupa odpowiedziała, że ‘śmierci’, natomiast starsze osoby najbardziej boją się utraty samodzielności. Boją się, że z powodu choroby nie będą w stanie same o siebie zadbać, zostaną skazane na łaskę innych osób”
mejgosia
9 lat temu
Takkkk! Tylko jak to wytłumaczyć facetowi? Mój mąż jeszcze jest ok ale obserwuję mojego teścia i aż zaczynam się bać! Mieszkaliśmy pod jednym dachem przez 10 lat i to był świetny facet, nawet lubiłam go bardziej niż teściową, miał wtedy ok 50- tki! Obecnie ma już ósemkę z przodu i ponoć jest nie do wytrzymania! Wszystko mu przeszkadza, czepia się każdej decyzji młodego gospodarza, ba nawet ingeruje w wychowanie wnuczek i narzuca swoją wolę! Atmosfera w tym domu stała się nie do wytrzymania, doszło do tego ,że synowa się na niego obraziła, bo w tej swojej złości i nerwowości powiedział o dwa słowa za dużo! Na tym przykładzie łatwo zrozumieć konflikt pokoleń, a wszystko przez ……testosteron!:P