Amazonki Zdrowie

Amazonki i mężczyźni

amazonki-i-mezczyzni

Czuję się inna, nie ta sama. Czy lęk przed własnym ciałem zostanie przezwyciężony? Jak ktoś zobaczy we mnie obiekt seksualny, gdy straciłam jeden z atrybutów kobiecości?

Choć trudno Ci teraz w to uwierzyć, możesz być tak samo kobieca jak dawniej dla swojego mężczyzny. Najpierw jednak musimy uporać się same ze sobą.

W Polsce ok. 13 tysięcy kobiet rocznie słyszy diagnozę lekarską, rak piersi. Większość z tych kobiet zostanie poddana mastektomii. Jest to liczba bardzo istotna statystycznie, a ponieważ dotyczy tak dużej ilości kobiet – pora by przełamać tabu mówienia o relacjach intymnych, erotyce i seksie po zabiegu.

Najważniejsze jest abyś uporała się z emocjami, które zawsze towarzyszą kobietom w pierwszym okresie oswajania się ze swoim odmienionym ciałem w okresie okołozabiegowym. Mam tu na stany depresyjne, poczucie wstydu, obniżoną samoocenę i poczucie własnej wartości. Jeśli do tej pory nie miałaś kłopotów z akceptacją swojego ciała, to zapewne po pewnym okresie znów będziesz czuła się dobrze z sobą. Jeśli natomiast masz problem, nawet z myśleniem o swoim zmienionym ciele – poszukaj pomocy. Najlepiej wśród kobiet, które przeszły już zabieg (grupy wparcia dla amazonek) lub pod telefonem zaufania dla kobiet po mastektomii (darmowe numery dostępne w większości polskich miast).

Postaraj się także indywidualnie rozważyć, czy rola ciała w Twoim życiu rzeczywiście jest najważniejsza, czy może bezrefleksyjnie przyjęłaś model kultu ciała, obecny w mediach i wystarczy jedynie zrewidować kilka nieprawdziwych poglądów?

Taka pomoc pozwoli Ci swobodnie mówić o tym, czego doświadczasz w sposób nie raniący samej siebie, oraz partnera. Badania dowodzą bowiem, że partnerzy kobiet po mastektomii bywają często odrzucani i na nich skupia się agresja, zmagających się ze swoim kryzysem partnerek.

Joanna P.

Czuję się inna, nie ta sama. Czy lęk przed własnym ciałem zostanie przezwyciężony? Jak ktoś zobaczy we mnie obiekt seksualny, gdy straciłam jeden z atrybutów kobiecości?

Drugim aspektem w relacji są partnerzy, których reakcje na partnerkę po zabiegu są ogromnie ważne i od których będzie zależało ich dalsze poczucie własnej wartości. Szczęśliwie badania seksuologiczne dowiodły, że większość partnerów pragnie w dalszym ciągu utrzymywać relacje seksualne. Zdarza się jednak, że pierwsza reakcja na blizny sprawia, że mężczyźni reagują zdziwieniem czy zaskoczeniem, które partnerki interpretują jako brak akceptacji, lub zwyczajnie nie potrafią oni poradzić sobie z nową sytuacją. Zdarza się to zwłaszcza parom o krótkim stażu. W takim wypadku warto oddzielić rzeczywisty brak akceptacji, który odzwierciedla wyłącznie hierarchię wartości partnera, w której ciało ma wartość nadrzędną, od wzajemnego nieporozumienia, kiedy “zakładamy, że takie ciało nie może się podobać”, nie pozostawiamy partnerowi żadnego prawa do podjęcia decyzji.

Prawdziwą kobietą jest się wewnątrz i nie ma na to zupełnie wpływu fakt, jakie mamy piersi. Mężczyźni, którzy doceniają nas jedynie za walory naszego ciała, nie są warci podtrzymywania relacji. Ciało bowiem jest wartością przemijającą i relacja na tym oparta nie może być trwała. Kobieca seksualność ma wiele wymiarów. Aby uświadomić sobie choć niektóre z nich – polecam obejrzenie kalendarza amazonek (na rynku dostępne dwie wersje: z kobietami dojrzałymi i młodymi amazonkami).

Jeśli się nie umiesz pogodzić ze stratą i zaakceptować “nowej” siebie, współczesna medycyna estetyczna umożliwia wykonanie rekonstrukcji piersi. Natomiast podsumowaniem tego artykułu niech będą słowa znanej Marleny Dietrich, która powiedziała, że “piękne (powierzchownie) kobiety mają najmniejsze szanse na znalezienie wartościowego mężczyzny”.

Joanna P.

Komentarze (7)

elle@elle

4 lata temu

ja znam taki z kolei przypadek ze kobieta po odjeciu piersi bardzo cierpiala psychicznie i brala leki antydepresyjne ,ale byla to w duzej mierze zasluga jej meza ktory jej nie akcpetowal, ba stwierdzil ze ma psychiczna zone i chce rozwodu ,to jest bardzo przykre bo wlasnie partner powinein byc psychicznym wsparciem ,wtedy moze nawet unikneloby sie leczenia depresji :)))

filodendron

7 lat temu

Znam taki przypadek ,żona zachorowała , usunięto jej pierś, a mąż w tym czasie wyprowadził się do młodej kobiety,na domiar przestał płacić na dzieci.Poszedł do niego jego syn, powiedział ,że jako uczeń ma prawo do alimentów,opieprzył go porządnie. a młoda baba ,gdy się dowiedziała ,że on musi płacić na dzieci, szybko go wyrzuciła i skruszony tatuś wrócił do domu. Myślę ,że jego żona i dzieci nigdy mu tego nie zapomną.

drobina

7 lat temu

Niestety! Wielu facetów nie wytrzymuje tej próby. To żadna sztuka, być przy ukochanej osobie, gdy wszystko jest dobrze. Sztuką jest trwać przy jej boku wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebuje.

pati25

7 lat temu

Masz rację memorko.W takiej sytuacji poznamy czy en facet rzeczywiście nas kocha.I czy jego przysięga małżeńska była szczera.Bo przysięgał,że będzie nas kochać i w zdrowiu i chorobie.

memorka

7 lat temu

Tak jak prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, tak i prawdziwą miłość pozna się w biedzie. Nie ma chyba lepszego sprawdzianu dla miłości, jak choroba…Mimo wszystko – obyśmy nie musiały takiego testu przeprowadzać.

Emilly27k

7 lat temu

Jeżeli się kocha partnera i się mu zaufa to nie odrzuci swojej partnerki, bo kocha ją nade wszystko:)
Najważniejsze,że mówi się coraz więcej na ten temat i nie robi się z tego tematu- tematu tabu:)

filodendron

7 lat temu

Kochający partner nie odrzuci kobiety po takiej operacji,raczej ją wesprze i pomoże się uporać z jej problemem.Holenderska tv wprowadziła ,taki przerywnik między reklamami ,w którym jest ładna kobieta – Amazonka,najpierw bez stanika,a potem ubrana.Ma to ludzi oswoić z tym problemem, żeby widok takiej kobiety był czymś naturalnym.Często widuję na ulicy kobiety w czasie terapii – są bez włosów,chusteczek i peruk i widzę ,że już absolutnie nikogo ten widok nie dziwi.

Zostaw komentarz