alternatywa dla htz

Choć w przypadku menopauzy nie mamy do czynienia ze stanem chorobowym, przekwitanie stanowi naturalny etap wpisany w życie kobiety, często towarzyszą mu dolegliwości uprzykrzające codzienne życie. Uderzenia gorąca, zlewne poty czy huśtawki nastroju nie są niczym przyjemnym, nic dziwnego, że panie szukają sposobów, które pomogłyby im złagodzić dokuczliwe objawy. Hormonalna terapia zastępcza uchodzi za najskuteczniejszy środek redukujący symptomy menopauzy. Niestety, HTZ ma też swoje wady. To właśnie one sprawiają, że na hormonalną terapię zastępczą decyduje się zaledwie 17% kobiet (badanie zrealizowane przez serwis www.leczklimakterium.pl). Czy istnieje alternatywa dla HTZ?

Uderzenia gorąca, zlewne poty czy wahania nastroju  w okresie przekwitania mają podłoże hormonalne. Menopauza to ostatnia miesiączka, która statystycznie występuje u Polek ok. 51 roku życia. Ustanie cykli menstruacyjnych stanowi skutek stopniowego wygasania czynności jajników,  w których nie tylko dojrzewają komórki jajowe, ale też są wytwarzane żeńskie hormony płciowe. Niedostateczna ilość estrogenów w organizmie kobiet wpływa nie tylko na utratę zdolności reprodukcyjnych, ale też na funkcjonowanie całego organizmu (Lewiński 2006).

Kiedy nie stosować HTZ?

Objawy menopauzy różnią się u poszczególnych kobiet, nie wszystkie panie odczuwają równie intensywnie uderzenia gorąca, wahania nastroju czy zlewne poty. Niektóre jednak ze względu na symptomy towarzyszące przekwitaniu skarżą się na duży dyskomfort, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. W sytuacji, gdy objawy menopauzy stają się szczególnie dokuczliwe, lekarz może zlecić rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej. Niestety, nie wszystkie panie mogą skorzystać z tego rozwiązania. Wśród ewidentnych przeciwwskazań do stosowania HTZ wymienia się zakrzepicę naczyń, ostrą niewydolność wątroby, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, świeżo przebyty zawał serca lub udar mózgu, nowotwory piersi i trzonu macicy (Kleine-Gunk 2010).

Dlaczego Polki obawiają się HTZ?

Choć w przypadku hormonalnej terapii zastępczej lekarz stara się dobrać możliwie jak najmniejsze dawki estrogenów, jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis www.leczklimakterium.pl, z HTZ korzysta zaledwie 17% kobiet. Panie obawiają się skutków ubocznych, w tym zmian nowotworowych w obrębie piersi i macicy.  Wykazano bowiem, iż syntetyczne żeńskie hormony płciowe przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, przez co mogą prowadzić do zmian rozrostowych w obrębie piersi i endometrium.

Czy suplementy z fitoestrogenami są bezpieczne?

Polki  w wieku okołomenopauzalnym poszukują alternatywy dla HTZ, wiele pań sięga po suplementy diety z fitoestrogenami. Tego typu produkty uchodzą bowiem za bezpieczne i  nieinwazyjne. Niestety, polskie prawo nie nakazuje producentom suplementów diety przeprowadzenia testów klinicznych. Nie mamy zatem żadnej gwarancji, iż stosowany przez nas preparat jest skuteczny.  Rynek suplementów diety nie podlega też nadzorowi Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Suplementy diety może zacząć produkować każdy, nie musi przy tym posiadać wykształcenia z zakresu nauk biologiczno-chemicznych.

 

Naturalna i skuteczna alternatywa dla HTZ Klimadynon

Alternatywą dla HTZ i suplementów diety z fitoestrogenami są naturalne leki dostępne bez recepty. Sięgając po nie, mamy gwarancję, iż spełniają normy ilościowo-jakościowe, a ich skuteczność potwierdzają kilkuletnie badania kliniczne. Jednocześnie naturalne leki bez recepty nie są tak inwazyjne jak hormonalna terapia zastępcza.

W polskich aptekach znaleźć można leki dostępne bez recepty z ekstraktem z kłącza pluskwicy groniastej, przykładem takiego produktu jest Klimadynon®. Cimicifuga racemosa, która zawiera substancje czynne redukujące dokuczliwe objawy menopauzy, naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Tym, co wyróżnia składniki czynne wyizolowane z kłączy pluskwicy groniastej, jest fakt, iż wykazują one selektywne działanie tkankowe. W przeciwieństwie do syntetycznych hormonów płciowych i fitoestrogenów substancje aktywne z Cicimifuga racemosa  nie przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta. Nie  zwiększają zatem ryzyka rozwoju raka piersi i macicy.  W przemyśle farmaceutycznym zastosowanie znalazły kłącza pluskwicy groniastej zbieranie w okresie kwitnienia rośliny.

 

Klimadynon® – naturalny lek rekomendowany przez PTMiA

Badania kliniczne potwierdziły, iż lek Klimadynon® przyczynia się do stabilizacji układu neurohormonalnego.  Ponadto zawarty w nim ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej wspiera metabolizm kości oraz układ moczowo-płciowy.  Jednocześnie lek Klimadynon® skutecznie redukuje dokuczliwe objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, napięcie nerwowe i przyczynia się do poprawy jakości snu (Wuttke i in. 2006).  W związku z tym, iż substancje czynne z pluskwicy groniastej selektywnie oddziałują na receptory serotoniny i dopaminy, przyczyniają się do poprawy nastroju kobiet  w wieku okołomenopauzalnym.  W 2016 roku lek Klimadynon® uzyskał pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.

Więcej informacji nt. leku Klimadynon®, który stanowi alternatywę dla HTZ, znajdziesz na stronie internetowej www.leczklimakterium.pl

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Substancją czynną leku jest: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

BIONORICA SE
Kerschensteinerstrasse 11-15
92318 Neumarkt
Niemcy

Piśmiennictwo:

  1. Kleine-Gunk B.; Hormony kobiety; Warszawa; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2010; 101-129
  2. Lewiński A., Menopauza bez tajemnic, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006
  3. Strona internetowa leczklimakterium.pl
  4. Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91

Tekst sponsorowany