alergia-na-kosmetyki

Skóra alergików jest wrażliwa na działanie wielu czynników, o których istnieniu często nie mamy nawet pojęcia. Jak rozpoznać, że kosmetyk nas uczula? Jak wybierać kosmetyki, gdy wiemy, że mamy skłonności do uczuleń?

Producenci kosmetyków prześcigają się w ekskluzywnych opakowaniach, zapachach, dodatkach do składu, nawet w udoskonalaniu konsystencji i koloru swoich produktów. W ten sposób przykuwają uwagę nas – konsumentów, co ma na celu zwiększenie sprzedaży. Od pewnego czasu jednak koncerny zaczęły sobie zdawać sprawę z tego, iż stawiając na mnogość składników, jednocześnie robią sobie antyreklamę w grupie wąskiej, ale wcale nie znikomej. Mowa oczywiście jest o alergikach, dla których im mniej substancji w produkcie, tym większa szansa, że będą mogli go stosować.

Skóra alergików jest wrażliwa na działanie wielu czynników, o których istnieniu często nie mamy nawet pojęcia. Jak rozpoznać, że dany kosmetyk nas uczula? Otóż oznaki tego mogą być dwojakie: wewnętrzne i zewnętrzne. Typowymi objawami uczulenia są uczucie kłucia, swędzenia, pieczenia oraz naprężenia skóry, w wyniku których możemy zaobserwować na ciele zmiany, jak rumień, trądzik, suchość a nawet pęknięcia naskórka.

Według najnowszych statystyk, każdy z nas używa w ciągu dnia 6-8 kosmetyków. Biorąc pod uwagą, że dany produkt zawiera od kilku- do kilkudziesięciu nawet składników, powstaje w ten sposób zawrotna suma nawet kilkuset czynników, będących potencjalnymi alergenami.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie substancje, które powodują negatywne reakcje na naszej skórze, faktycznie uczulają. Czasem zaczerwienienie jest tylko objawem wrażliwości naskórka. Jak rozpoznać różnicę? Jeżeli bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zaobserwujemy na skórze zmiany, świadczy to wyłącznie o jej wrażliwości. Jeśli jednak reakcję zaobserwujemy po dłuższym czasie (od kilku godzin do kilku dni) od użycia kosmetyku, będzie to znaczyło, iż prawdopodobnie jakiś składnik uczula nas.

A. Złotkowska