Encyklopedia menopauzy Menopauza

Akupunktura w leczeniu uderzeń gorąca

akupunktura-w-leczeniu-uderzen-goraca

Uderzenia gorąca to problem niemal wszystkich kobiet w okresie menopauzy. Najskuteczniejszą metodą terapii zaburzeń menopauzalnych jest HTZ, ale nie każda kobieta może przyjmować hormony. Czy akupunktura jest skutecznym alternatywnym sposobem leczenia uderzeń gorąca?

Gorący problem

Czujesz, że robi ci się gorąco, a policzki palą cię żywym ogniem. Dobrze wiesz, że zrobiłaś się właśnie czerwona jak burak. Pot perli się na czole, spływa po karku i plecach, a serce kołacze ci jak oszalałe. Mija minuta, dwie i wszystko wraca do normy. Taka scena może powtórzyć się za chwilę lub za kilka godzin, a nawet wyrwać cię w nocy ze snu, powodując ogromny dyskomfort, lęk, szybkie bicie serca, a nawet nudności. To właśnie uderzenia gorąca – zmora większości menopauzowiczek.

Występują nawet u 80% kobiet, które przechodzą przekwitanie, więc są zjawiskiem bardzo powszechnym.

Ochrona przed uderzeniami gorąca

W trakcie menopauzy dochodzi do zmniejszenia stężenia estrogenów w organizmie kobiety, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia ośrodka termoregulacji w podwzgórzu i do zaburzeń równowagi w układzie nerwowym.

Najbardziej skuteczną metodą leczenia objawów wypadowych okresu menopauzalnego, w tym uderzeń gorąca, jest hormonalna terapia zastępcza. Wiąże się to jednak z możliwością wystąpienia skutków ubocznych, dlatego nie wszystkie panie mogą przyjmować HTZ. Z kolei inne po prostu boją się hormonów i poszukują naturalnych metod, które skutecznością dorównywałyby terapii hormonalnej.

M. Witczak

Uderzenia gorąca to problem niemal wszystkich kobiet w okresie menopauzy. Najskuteczniejszą metodą terapii zaburzeń menopauzalnych jest HTZ, ale nie każda kobieta może przyjmować hormony. Czy akupunktura jest skutecznym alternatywnym sposobem leczenia uderzeń gorąca?

Akupunktura – czy to naprawdę działa?

Akupunktura to jedna z najstarszych naturalnych metod leczenia. Tradycyjna medycyna chińska stosuje ją od ponad 5 tys. lat. Na świecie przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają nie tylko działanie, ale także bezpieczeństwo stosowania akupunktury. Również w przypadku uderzeń gorąca potwierdzają się pozytywne skutki zastosowania tej metody leczenia.

Według badań prowadzonych na pacjentkach, które w latach 2010-2011 poddawały się akupunkturze, skuteczność zabiegów w leczeniu uderzeń gorąca wynosi ok. 50%. To mniej, niż w przypadku stosowania hormonalnej terapii zastępczej, lecz co bardzo ważne, u pań nie wystąpiły żadne dolegliwości uboczne. Badane kobiety przyznały również, że zabiegi korzystnie wpłynęły na ich ogólne samopoczucie i zmniejszenie innych dolegliwości menopauzalnych.

Po raz kolejny tradycyjna medycyna niekonwencjonalna ma ogromną przewagę nad medycyną klasyczną. Akupunktura nie tylko jest metodą skuteczną, ale przede wszystkim jest bardzo bezpieczna i nie ma żadnego ryzyka powikłań. Można ją śmiało polecić wszystkim paniom, które chcą poprawić swój komfort życia w czasie menopauzy.

M. Witczak

Komentarze (3)

dulcynea

10 lat temu

Jestem zwolenniczką chińskiej medycyny. Słyszałam ,że akupunktura jest skuteczna w wielu dolegliwościach, nie sądziłam ,że może złagodzić dolegliwości menopauzy.
Jestem chętna, muszę spróbować.

drobina

10 lat temu

Moja koleżanka zdecydowała się na takie zabiegi i bardzo sobie je chwali. Całe szczęście, że nie mam takich problemów, bo nie wiem, czy bym się zdecydowała na akupunkturę.

pati25

10 lat temu

Uderzenia gorąca to przykry objaw menopauzy.Dokuczliwy.Zanim zaczęłam stosować HTZ miałam te objawy.To nic przyjemnego.Warto jednak zastosować akupunkturę skoro ma tak dobre działanie

Zostaw komentarz