Masaż Uroda

Akupresura – uzdrawiający dotyk

akupresura-uzdrawiajacy-dotyk

Czy uciskiem można pokonać ból i choroby? Wiele osób przekonało się, że tak. Akupresura to chińska metoda medycyny naturalnej, stosowana od setek lat. Na czym polega?

Czym jest akupresura?

Akupresura to specyficzny rodzaj masażu, polegający na uciskaniu, głaskaniu i dotykaniu specjalnych punktów, rozmieszczonych na całym ciele. Punkty te, nazywane receptorami, to miejsca przepływu energii, odpowiedzialne za poszczególne narządy całego ciała. Uciskanie danego receptora może doprowadzić do zlikwidowania dolegliwości, za którą to miejsce odpowiada. Dzięki poznaniu mapy całego ciała i dokładnemu odnalezieniu właściwych punktów, możliwe jest poprawienie swojego zdrowia, a zwłaszcza usunięcie chronicznego bólu.

Czy uciskanie naprawdę działa?

Skuteczność akupresury nie została ostatecznie potwierdzona naukowo, choć wykazano, że rozmieszczenie receptorów pokrywa się ze splotami nerwowymi. Osoby, które spróbowały leczenia dotykiem, są zadowolone z rezultatów. Lekarze uważają, że działa tu podświadomość i tak zwany efekt placebo.

Z kolei według chińskiej medycyny ludowej uciskanie receptorów uwalnia nagromadzoną w nich energię i przywraca jej zakłócony przepływ po całym ciele, dzięki czemu organizm może znowu normalnie funkcjonować. Można to wytłumaczyć tym, że naciskanie splotów nerwowych powoduje powstanie impulsów, które przez ośrodkowy układ nerwowy docierają do danego narządu i powodują np. zmniejszenie bólu.

Monika Witczak

Czy uciskiem można pokonać ból i choroby? Wiele osób przekonało się, że tak. Akupresura to chińska metoda medycyny naturalnej, stosowana od setek lat. Na czym polega?

Na co pomaga akupresura?

Teoretycznie akupresura powinna wyleczyć każdą chorobę. Jednak w praktyce odpowiedni ucisk najlepiej sprawdza się przy leczeniu stanów bólowych – bólach głowy, migrenach, bólach pleców i mięśni, bólach reumatycznych, przy depresji, alergii, przeziębieniach, nieżytach żołądkowych i stanach ogólnego napięcia. Akupresura potrafi fantastycznie odprężyć i zrelaksować.

Samodzielnie czy w salonie?

Zabieg akupresury można wykonywać wszędzie – zarówno w zaciszu domowym, jak i na łonie natury oraz w profesjonalnych gabinetach medycyny naturalnej. Najważniejsze jest opanowanie właściwej techniki oraz poznanie dokładnej mapy ciała. Czasami warto na początku skorzystać z usług profesjonalnego znawcy naturalnej medycyny chińskiej, by dowiedzieć się, które miejsca najlepiej masować.

Warto zauważyć, że leczenie akupresurą nie odnosi się do mechanizmu przyczynowo-skutkowego usuwania choroby. Dlatego nawet mimo skutecznej redukcji dolegliwości po akupresurze, nie wolno zapominać o tradycyjnych metodach leczenia.

Monika Witczak

Komentarze

pati25

10 lat temu

Wiem trochę o tej metodzie.Sama ją stosowałam.Lecz tylko akupresurę stóp.Były uciiskane receptory na stopach.Na początku uciski strasznie bolały.Jednak podczas kolejnych zabiegów ten ból był coraz mniejszy.

Zostaw komentarz