Kultura Styl życia

Afekt – Remigiusz Mróz

Afekt – Remigiusz Mróz

Afekt to kolejny tom cyklu poświęconego Chyłce i Zordonowi, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Po zakończeniu lektury czytelnik nie może doczekać się kolejnej książki, która przyniesie odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w głowie. Remigiusz Mróz potrafi stworzyć nie tylko fascynujący kryminał, ale też wpleść w niego wątki obyczajowe.

Czy Chyłka podejmie się obrony potencjalnego pedofila?

Chyłka i Zordon pracują w nowej korporacji, do której zostali ściągnięci po upadku własnej kancelarii. Muszą spłacać zaciągnięte długi. Chyłka nie dogaduje się z nowym szefostwem. Ma wrażenie, że to celowo przydziela jej nic niewnoszące sprawy, samą drobnicę. Pewnego dnia sytuacja ulega jednak zmianie. W kancelarii zjawia się Mirosław Halski, brat jednego z czołowych kandydatów na prezydenta. Twierdzi on, że urzędująca prezydent, Milena Hauer, próbuje skompromitować jego, aby odebrać swojemu największemu przeciwnikowi szanse na zwycięstwo. Halski przedstawia siebie jako ofiarę pomówień pewnej kobiety, która żąda 300 tysięcy złotych w zamian za milczenie. Miała zostać zgwałcona jako nieletnia. Chyłka nie chce brać tej sprawy. Jakiś czas temu obiecała sobie, iż nigdy nie będzie bronić pedofila. Okoliczności wskazują jednak na to, że Mirosław Halski może być niewinny. Na dodatek Chyłka musi osiągnąć określony współczynnik w kancelarii, inaczej odebrane zostaną jej wszelkie premie, którymi spłaca długi.

Była partnerka Zordona ukrywa niejedną tajemnicę

Sprawa jest nie tylko skomplikowana, ale też powiązana z Zordonem. Kobieta, która oskarża Halskiego to Joanna Piechodzka, była partnerka Kordiana Oryńskiego.  Gdy ten odwiedza ją, aby się czegoś dowiedzieć, reaguje dość impulsywnie. Wkrótce okazuje się, że Piechodzka ukrywa niejeden sekret. Jeden z nich wywróci do góry nogami życie Chyłki i Zordona.

Który z imiennych wspólników kancelarii jest szefem Konsorcjum?

Pojawiają się kolejne ofiary Halskiego, które występują w telewizji. Na dodatek są one niejasno powiązane z urzędującą prezydent. W międzyczasie Żelazny otrzymuje anonim, w którym ktoś twierdzi, iż jeden z imiennych wspólników kancelarii Chyłki jest  szefem Konsorcjum. O kim mowa? Jakie ma plany wobec Chyłki?

Duchy przeszłości powracają

Afekt to powieść, w której powracają duchy przeszłości. Chyłka przypomina sobie o własnej traumie, Zordon ponosi konsekwencje dawnych wyborów, na jaw wychodzi też wiele brudów z udziałem prominentnych osób. Jakby tego było mało, istnieje ryzyko, iż pewni złoczyńcy wcale nie zginęli, lecz mają się całkiem nieźle.

Przemoc seksualna – dlaczego tak trudno jej dowieść w sądzie?

Afekt to powieść wielowątkowa, bardzo mocno koncentruje się na relacji Joanny z Zordonem. Tutaj w grę wchodzą także zwykłe, ludzkie uczucia. Osią, wokół skonstruowaną fabułę, jest przemoc seksualna. Tej bardzo często dopuszczają się osoby znane z pierwszych stron gazet. Posiadają one pieniądze i władzę, więc wszystko udaje im się zatuszować. Remigiusz Mróz w powieści Afekt pokazał, jak trudno ofierze gwałtu doprowadzić do wymierzenia sprawiedliwości. Nieustannie napotyka ona na liczne przeszkody. Wystarczą sprytnie dobrane sugestie ze strony obrońcy, by zdyskredytować zeznania ofiary i podważyć jej wiarygodność w oczach składu orzekającego. To niewątpliwie trudna powieść, zupełnie inna od dotychczasowych w dorobku Remigiusza Mroza. Autorowi udało się poruszyć naraz i powiązać ze sobą wiele różnych wątków. Jak zakończy się ta historia?

Komentarze (4)

alibabka

2 tygodnie temu

To prawda, przemocy seksualnej najtrudniej dowieść w sądzie. Zazwyczaj winę zrzuca się na kobietę, która i tak już wiele wycierpiała.

Zostaw komentarz