zalecenia dla ciężarnych

Ciąża to trudny czas dla organizmu kobiety, zachodzi w nim bowiem wiele zmian. Warto mieć to na uwadze, bo nie każda z nas wie, że pewne nawyki mogą być szkodliwe dla maluszka. Inne z kolei powinny wejść nam w krew, aby dziecko urodziło się zdrowe. Przedstawiamy 7 rzeczy, o których musi pamiętać kobieta w ciąży.

Sery pleśniowe

Powinny zniknąć z twojego menu, ponieważ mogą zawierać bakterie Listeria monocytogenes, która powoduje poronienia i uszkodzenia struktur nerwowych u płodu. Bakteria ta jest ciężka to wytępienia, gdyż wykazuje dużą tolerancję termiczną.  Sery pleśniowe mają dużo białka i wapnia, ale ich spożywanie grozi poważną infekcją, w związku z tym zamień je na sery żółte.

Surowe mięso

Tatar, sushi itp. mogą potencjalnie zawierać pasożyty takie jak włosień kręty, tasiemiec etc. Poza tym to ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. W związku z tym na czas ciąży surowe jedz jedynie warzywa i owoce po ich uprzednim umyciu w strumieniu bieżącej wody.  Surowe mięso, jajka, mleko i sery niech na 9 miesięcy znikną z twojego menu.

Drinki

Nawet niewielka ilość etanolu może zaszkodzić dziecku, doprowadzić do wad rozwojowych lub poronienia. W związku z tym na czas ciąży zrezygnuj ze wszystkiego, co zawiera etanol – wina, drinków, a nawet słabego piwa.

Suplementacja kwasem foliowym

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju maluszka. Występuje on m.in. w bobie, ale to stanowczo za mało. Lekarz na pewno zleci ci suplementację. W miarę możliwości staraj się wybierać lek bez recepty z kwasem foliowym, a nie zwykły suplement diety.

Leków używaj dopiero po konsultacji z lekarzem

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, dopadła cię grzybica stóp, przeziębienie etc., nie lecz się na własną rękę. Nawet leki dostępne bez recepty mogą ci zaszkodzić. W związku z tym używaj ich po konsultacji z lekarzem. Nawet jeśli dolegliwość nie jest poważna, nie kupuj sama leku bez recepty, tylko poproś o pomoc lekarza, ewentualnie farmaceutę.

Energetyki

Może i dodają kopa, zwłaszcza gdy dopada cię zmęczenie, ale też są szkodliwe dla dziecka, dlatego ich nie pij. Chcesz się pobudzić, weź zimny prysznic lub podpytaj ginekologa, jakie herbaty możesz pić w ciąży, aby nie zaszkodzić maluszkowi.

Zabiegi kosmetyczne

Jedne nie zaszkodzą dziecku, w ciąży wolno farbować włosy, choć niekoniecznie zaleca się trwałe farby, lepsze są szampony koloryzujące. Możesz też malować paznokcie, wykonywać makijaż, ale są zabiegi, które swoją skuteczność zawdzięczają oparom formaldehydu. Zapytaj lekarza, czy taki zabieg jest dla ciebie wskazany. W ciąży możesz dbać o siebie, ale nie powinnaś  używać pewnych substancji. Na szczęście zawsze znajdzie się rozwiązanie alternatywne. Keratynowe prostowanie włosów zastąpisz zwykłym prostowaniem lub zabiegiem prostowania z użyciem olejku do włosów.