Kultura Styl życia

6 ciekawostek, których nie wiesz o Halloween

święto

Halloween to święto obchodzone 31 października. Na dobre zagościło także w naszym kraju i cieszy się dużym zainteresowaniem. Kojarzone z dyniami i przebraniami święto kryje w sobie wiele ciekawych informacji. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o Halloween!

Straszne święto

Strachy wychodzą na ulice, dzieciaki zbierają cukierki, a przed domami gości witają szyderczo uśmiechnięte dynie. Z takim obrazkiem kojarzone jest Halloween, najbardziej znane i lubiane w Ameryce, choć w Tokio cieszy się równie dużą popularnością. Również Polacy przechwycili tę tradycję, i w okolicach 31 października organizują imprezy związane z Halloween. To doskonała okazja do zabawy w gronie znajomych. Lecz dynie i straszne stroje to nie wszystko, co kojarzy się z halloweenowym klimatem. Co warto wiedzieć na temat Halloween?

Ameryka

Ameryka uwielbia to święto do tego stopnia, że przygotowania do ego obchodów zaczyna z dużym wyprzedzeniem. Amerykanie nie szczędzą grosza na halloweenowe stroje, dekoracje i inne gadżety. Każdego roku wydają na nie ponad 300 mln dolarów. Nie do wiary, ile można poświęcić dla jednego dnia strasznej zabawy!

All Hallows’ Eve

All Hallows’ Eve to w tłumaczeniu Wigilia Wszystkich Świętych. Właśnie z tej nazwy wywodzi się znane nam Halloween. Kulturoznawcy mówią tutaj o początkach święta, sięgających rzymskich obchodów powitania zimy. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się z tradycji celtyckiej, dotyczącej bóstwa darów natury. Może rzeczywiście coś w tym jest, w końcu symbolem święta jest dynia.

Rzepa kontra dynia

Dynia najbardziej kojarzy nam się z Halloween. Wycinamy w niej straszne miny, wypełniamy świecami i stawiamy przed domami. Ale nie od zawsze dynia była tak mocno związana z obchodami święta duchów. Dawniej symbolem była rzepa, która przez swój kształt, miała być doskonale straszną dekoracją.

Rekordowa dynia

Pozostając w temacie dyni, nie możemy nie wspomnieć o rekordzie. Największą dynię w historii wyhodowano w Belgii. Ważyła prawie 1200 kg! Rekordowa polska dynia z kolei ważyła ponad 830 kg i pochodziła z województwa łódzkiego.

Uwaga na pająki

Pająki to także elementy powiązane z Halloween. Ozdabiamy nimi domy czy potrawy. Wzbudzają strach i odrazę u wielu osób. Niektórzy wierzą, że spotkany w Halloween na drodze pająk, to duch zmarłej, bliskiej osoby. Uważajcie więc na pająki, by przypadkiem ich nie rozdeptać…

HalloweenSamhainophobia

Samhainophobia to paniczny strach przed Halloween. Co ciekawe, cierpi na nią całkiem sporo osób na świecie. Nic dziwnego, w takie święto można się nieźle wystraszyć…

A Wy, boicie się Halloween?

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

4 lata temu

Fajnie jest poczytać takie ciekawostki o Halloween.Ale sama nigdy nie świętuję tego Halloween.I nigdy nie będę.Tego dnia wieczorem chodziły dzieci pukając do każdych drzwi.

Mindi

4 lata temu

Zawsze czułam niechęć do tego święta ale w tym roku mam pozytywne odczucia. Wczoraj chodziło dużo grup młodzieży, pięknie przebranych, uśmiechniętych z życzeniami miłego wieczoru Halloween. Całe szczęście, że coś znalazłam dla nich. Nie otworzyłam tylko jednej grupie, nie zdążyłam zejść, ale nic się nie zdarzyło, nie było złośliwości. Wszystko zależy od wychowania.

dulcynea

4 lata temu

Zdecydowanie nie polubię tego święta !
Wróciłam z pracy po 20.00 zmęczona i co zastałam ?
Drzwi , klamka i wizjer wysmarowane pastą do zębów .
Czy my musimy przejmować obce wzorce i właśnie te nienajlepsze .
To przykre !

dulcynea

4 lata temu

Nie znałam genealogii tego święta.
Poczytałam, ale ja go obchodzić nie mam zamiaru .
Nie podoba mi się to święto ale cóż to są uroki globalizacji . Komu się podoba niech świetuje Halloween .
A ja z dyni …. ugotuję zupę 🙂

Zostaw komentarz