5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz kolejną świecę zapachową
Farra.pl

W ostatnich latach bardzo wzrosła popularność świec z wosków naturalnych. Powodem jest rosnąca świadomość ekologiczna, a także okres lockdownu, w którym spędzano więcej czasu w swoich domach. Świeczki stały się idealnym kompanem w poszukiwaniu sposobów na urozmaicenie sobie czasu. Spotkanie z przyjaciółmi, wieczór z książką, czy zafundowanie sobie domowego SPA w postaci relaksującej kąpieli, zostały urozmaicone świeczkami. Szczególnie popularne stały się świece zapachowe, których zapachy można dobierać odpowiednio do sytuacji i nastroju. Wraz z rosnącą modą na świece zapachowe, powstało wiele małych, domowych pracowni i manufaktur produkujących i sprzedających je komercyjnie. Czy produkowane w ten sposób świece są naprawdę zdrowe i bezpieczne w stosowaniu?

Poniżej 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz świecę zapachowa.

1. Jakość wosku

Świece z wosków naturalnych produkowane są z wosku rzepakowego, kokosowego, pszczelego, ale cały czas najbardziej popularnym jest wosk sojowy

Wosk sojowy ma wiele odmian, które różnią się przede wszystkim temperaturami topnienia, maksymalną ilością zastosowania substancji zapachowych oraz składem. Temperatura topnienia ma znaczenie zarówno dla formy, jak i zastosowania świecy. Woski o wyższej temperaturze topnienia są stosowane do świec wolnostojących, a niższej dla świec zalewowych. Najniższą temperaturę topnienia mają woski stosowane w świecach do masażu, które po roztopieniu można stosować na ciało bez obawy o oparzenie. Świece sojowe – zapachowe powinny być tworzone z wosków, które mają większą możliwość przyjęcia aromatów, co w przypadku świec do masażu nie będzie miało znaczenia, gdyż tutaj zazwyczaj się ich nie stosuje. Niektóre woski są w 100% woskami sojowymi, a niektóre zwierają domieszki innych olejów lub wosków.

Najważniejsze, aby zastosowany w świecach wosk był wiadomego pochodzenia i był użyty zgodnie z jego przeznaczeniem.

Odpowiedzialni producenci świec kupują wosk od oficjalnych dostawców, którzy posiadają opracowane dla niech karty charakterystyki. Jest to gwarancja, że faktycznie stosujemy produkt pełnowartościowy, ekologiczny i zdrowy dla nas samych.

 

Jakość wosku

Farra.pl

2. Bezpieczne naczynie świecy

Przeglądając oferty producentów świec mamy wrażenie, że formę świecy ogranicza tylko jego własna wyobraźnia. Świece w słoikach, szklankach, kieliszkach, filiżankach zakupionych na pchlim targu, czy łupinach po orzechach kokosowych. Wszystkie wyglądają pięknie, ale czy palenie świecy w takim naczyniu jest bezpieczne?

Często dokonujemy zakupu świecy pod wpływem jej uroku i pięknego wyglądu. Jeżeli ma ona pełnić funkcję ozdobną, to nie ma w tym nic złego. Jeżeli natomiast chcemy tę świecę palić we własnym domu, lub dajemy komuś w prezencie, musimy być pewni, że naczynie, w którym rozpalimy ogień, jest do tego przeznaczone.

Ogień to żywioł i należy o tym zawsze pamiętać. Odpalając świeczkę, chcemy cieszyć się jej urokiem, klimatem, który tworzy i pięknym zapachem, który uwalnia, ale jej użytkowanie powinno być przede wszystkim bezpieczne.

Bezpieczne naczynie świecy

Farra.pl

3. Zastosowane aromaty do świec

Większość świec to świece zapachowe. Blask i klimat, który tworzy płomień świecy, idealnie uzupełnia jej piękny zapach. Tworzą razem doskonałą całość. Wiele osób kupuje świece tylko ze względu na zapach, a głównym czynnikiem wyboru zapachu jest przede wszystkim nasz gust i upodobania. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze zapachu?

Najistotniejsza jest pewność, że olejki użyte do produkcji świecy są do tego przeznaczone i posiadają odpowiednie badania i certyfikaty. Niezalecane jest stosowanie do produkcji świec olejków eterycznych. Ich właściwości aromaterapeutyczne działają jedynie po podgrzaniu. Pod wpływem ciepła związki aromatów olejku uwalniają się do atmosfery, nie tracąc swoich właściwości. W połączeniu z woskiem sojowym są stosowane w kominkach zapachowych.

Absolutnie te same olejki eteryczne, czy olejki naturalne nie mogą być używane jako aromaty w świecach.

Odpowiedzialni producenci stosują w swoich świecach aromaty, które są tworzone z przeznaczeniem zastosowania w świecach i pod tym kątem są komponowane, testowane i certyfikowane. Jednym z organów certyfikujących aromaty jest IFRA – International Fragrance Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapachów) z siedzibą w Genewie, którego jednym z założeń jest promowanie bezpiecznego używania zapachów.

Zastosowane aromaty do świec

Farra.pl

4. Ozdoby zatopione w świecach

Częstym zabiegiem producentów ręcznie robionych świec jest upiększanie ich poprzez dodanie do zalewanej świecy różnych ozdobników. Są to najczęściej suszone kwiaty, suszone owoce, ziarna kawy, perełki, kamyczki itd. Przy wyborze świecy należy zwrócić uwagę na to, aby przed jej użyciem możliwe było usunięcie wszystkich palnych dodatków. Jeżeli dodatki nie są ułożone na górze świecy, ale są częściowo lub całkowicie w niej zalane, mogą stanowić zagrożenie.

Nasączone woskiem staja się łatwopalne i w momencie palenia świecy może dojść do ich niekontrolowanego zapłonu.

Odpowiedzialni producenci, dodający do swoich świec suszone kwiaty, owoce, ziarna kawy i inne palne ozdoby, umieszczają je w taki sposób, aby przed użyciem świecy możliwe było ich usunięcie. Informują również o tym swoich klientów, aby użytkowanie świecy mogło być bezpieczne.

Ozdoby zatopione w świecach

Farra.pl

5. Gramatura świec a czas palenia

Każdy chciałby cieszyć się użytkowaniem świecy jak najdłużej, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Głównym z nich jest gramatura świecy. Wiadomo, że im większa świeca, tym dłużej będzie się paliła. Należy jednak zwrócić uwagę na to w jaki sposób jest podawana ilość świecy w świecy. Wielu producentów podaje nie gramaturę wosku świecy, a wagę całej świeczki, pojemność naczynia lub czas palenia. Informacje te mogą wprowadzać kupującego w błąd. Czas palenia jest informacją orientacyjną, gdyż zależy on od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia, ruch powietrza, ilość knotów, a przede wszystkim, czy zachowano odpowiednie cykle palenia świecy. Dlatego powinniśmy opierać się na faktach, a tym z pewnością jest gramatura wosku. Należy jednak uważać, gdyż 250 ml wosku nie jest równe 250 gramom wosku. Wosk jest lżejszy od wody, dlatego tak jak olej unosi się na jej powierzchni.

Stosunek wagi do objętości wynosi ok 80%, co oznacza, że 100 ml wosku waży ok. 80 g.

Dokonując zakupu należy zwrócić uwagę, czy wielkość świecy wyrażona jest w gramach zawartego w niej wosku, a nie na przykład w pojemności naczynia, która może być myląca.

Wraz ze wzrostem popularności świec sojowych, powinna również rosnąć wiedza konsumentów, aby podczas zakupów mogli dokonywać świadomych wyborów.

Artykuł stworzony przy współpracy z FARRA świece sojowe, polskim producent zapachowych świec sojowych, którego bogatą ofertę oraz więcej informacji na ich temat można znaleźć  w sklepie internetowym www.farra.pl.

Jeżeli znasz i stosujesz świece sojowe, przeczytaj o kilku łatwych sposobach na wydłużenie ich czasu palenia: Jak poprawnie palić świece sojowe?

 

 

Gramatura świec a czas palenia

Farra.pl

Materiał Farra.pl