Dbaj o zdrowie Zdrowie

4 pola zdrowia

4-pola-zdrowia

Już w latach 70. ubiegłego wieku dowiedziono, iż styl życia jest głównym determinantem zdrowia człowieka. Kanadyjski minister zdrowia LaLonde opracował koncepcję tzw. pól zdrowia, wymieniając 4 grupy czynników warunkujących zdrowie, które oszacował procentowo.

Styl życia stanowił w nich 53%, środowisko fizyczne i społeczne ok. 21%, predyspozycje genetyczne ok. 16% i system opieki zdrowotnej jedynie 10%. Wniosek nasuwa się oczywisty. To głównie od naszych codziennych decyzji i zachowań zależy, czy będziemy zdrowi czy nie; potwierdza się zatem hasło „twoje zdrowie w twoich rękach”. Ta koncepcja do dnia dzisiejszego jest aktualna, choć nieco ewoluowała, głównie w kierunku czynników społeczno-ekonomicznych. Nie zmienia się fakt, iż system opieki zdrowotnej (infrastruktura, jakość usług medycznych, wyspecjalizowany personel) nie jest gwarantem zdrowia i wysokiej jakości życia. W wysokorozwiniętych krajach Europu Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych nie obserwuje się poprawy zdrowia ludności wraz ze wzrostem nakładów na opiekę medyczną.

Światowa Organizacja Zdrowia do podstawowych uwarunkowań zdrowia zalicza:

 1. korzystanie z praw i swobód obywatelskich,
 2. zatrudnienie,
 3. warunki pracy,
 4. warunki mieszkaniowe,
 5. kondycję psychofizyczną stosowną do płci i wieku,
 6. wykształcenie,
 7. zaopatrzenie w żywność i odpowiedni stan odżywienia,
 8. poczucie bezpieczeństwa,
 9. możliwość oszczędzania,
 10. komunikację i łączność z innymi ludźmi,
 11. możliwość wypoczynku, regeneracji sił i rozrywki
 12. dostępność odpowiedniej odzieży.

Bardzo wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, warto mieć ich świadomość, aby móc popracować nad swoim zdrowiem.

Zachowań, składających się na zdrowy styl życia, można wymienić wiele, są to m.in.:

 • dbałość o ciało i najbliższe otoczenie;
 • aktywność fizyczna;
 • racjonalne żywienie
 • hartowanie się;
 • odpowiednia jakość i czas snu;
 • korzystanie i dawanie wsparcia społecznego;
 • unikanie stresu i radzenie sobie z nim;
 • samokontrola zdrowia i samobadanie;
 • poddawanie się badaniom profilaktycznym;
 • bezpieczne zachowania na co dzień (m.in. bezpieczeństwo komunikacyjne i pracy);
 • bezpieczne zachowania w życiu seksualnym;
 • niepalenie tytoniu
 • ograniczone używanie alkoholu;
 • nienadużywanie leków nie zleconych przez lekarza;
 • nienadużywanie innych substancji psychoaktywnych.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (6)

aneczka

9 lat temu

Nasze zdrowie w naszych rękach, to prawda. Aktywny styl życia, pozytywne myślenie, radość z życia to wszystko ma wpływ na nasze zdrowie.

filodendron

9 lat temu

Niby to wszystko wiemy , ale nie zaszkodzi jeszcze raz poczytać o dbałości o zdrowie.W artykule ładnie, w sposób uporządkowany wszystko wyjaśniono.

pati25

9 lat temu

Interesujący artykuł.Mamy w dużym stopniu wpływ na nasze zdrowie.Staramy się przestrzegać zasad czy może raczej zachowań wpływających na zdrowy styl życia

summer

9 lat temu

To dobrze, że mamy aż tak duży wpływ na swój stan zdrowia! Ja myślę, że pozytywne myślenie – niezależnie od sytuacji życiowej, w jakiej się znajdujemy – to podstawa w zachowaniu dobrego zdrowia tak psychicznego, jak i fizycznego. Stres, ciągłe patrzenie z obawą na przyszłość, powoduje zaburzenia w układzie nerwowym a to, niestety, prowadzi do wielu chorób somatycznych.
Oczywiście są też czynniki, na które nie mamy wpływu, choćby uwarunkowania genetyczne, ale i tu pozytywne myślenie może zdziałać cuda, np. w procesie leczenia!

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Na pewno na nasze zdrowie zdecydowanie wpływ mają codzienne decyzje i zachowania, ale czy do końca? Łatwo mówić, że do podstawowych uwarunkowań zdrowia należą: zatrudnienie, warunki mieszkaniowe, możliwość oszczędzania, wypoczynku i.t.p. O tym wszystkim wiemy, ale co ze zdrowiem tych, którzy tej pracy (nie ze swojej winy) nie mają. Co z ich poczuciem bezpieczeństwa, prawidłowym odżywianiem, odpoczynkiem, czy innymi uwarunkowaniami?

ell@

9 lat temu

Wiadomość, że styl życia stanowi główny wyznacznik kondycji zdrowotnej nie jest zaskoczeniem, ale bardzo się cieszę, że to czynnik warunkujący nasz ogólny stan AŻ w nich 53 procentach !
To naprawdę bardzo znaczące.
I pocieszające dla grupy nie najszczęśliwiej wyposażonej w rodzinne skłonności do schorzeń.

Zostaw komentarz