Kultura Styl życia

12 książek z 2017 roku, które warto przeczytać

światło w cichą noc

Rok 2017 powoli chyli się ku końcowi, to doskonała okazja do dokonania krótkiego podsumowania czytelniczego.  Większość wydawnictw na grudzień nie planuje już premier, a jeśli nawet tak, to chodzi o pojedyncze książki, które ukażą się w pierwszych dniach miesiąca. Postanowiłyśmy zatem przygotować zestawienie 12 książek z 2017 roku, które warto przeczytać. Jest to wybór mocno subiektywny, mamy jednak nadzieję, że każda z naszych użytkowniczek znajdzie tutaj propozycję wartą uwagi.

Bezsenność na Manhattanie – Sarah Morgan

Paige od lat kocha się w Jake`u. Niestety, mężczyzna jest wobec niej oschły i nieprzystępny. Wiele jednak wskazuje na to, że to tylko maska, która ma go chronić przed cierpieniem. Jake w dzieciństwie został porzucony przez matkę, dlatego boi się zaangażowania emocjonalnego. Gdy Paige odkrywa, że mężczyznę wyraźnie do niej ciągnie, postanawia zrobić wszystko, aby ich historia zakończyła się happy endem. Czy odniesie sukces?

Bezsenność na Manhattanie

Zachód słońca w Central Parku – Sarah Morgan

Frankie jest z wykształcenia ogrodniczką, Matt – to architekt i właściciel firmy budowlanej, a także brat jej najlepszej przyjaciółki.  Tych dwoje czuje do siebie silny pociąg fizyczny. Niestety, na drodze do ich szczęścia stają złe doświadczenia Frankie. Kobieta obwinia swoją matkę o rozbijanie małżeństw, na dodatek boi się miłości i kompromitacji podczas seksu.  Czy Mattowi uda się przełamać jej wewnętrzny opór?

zachód słońca w central parku

Byłam kochanką arabskich szejków – Laila Shukri

Laila Shukri to Polka, która wyjechała do pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie spotkała swojego obecnego męża. Ślub zmienił jej życie o 180 stopni, kobieta na własnej skórze doświadczyła przemocy ze strony partnera.  Byłam kochanką arabskich szejków to historia Polki, Dżulii, która wyjechała do Dubaju, aby odwiedzić rodzinę swojego ukochanego poznanego w Polsce. Niestety, kobieta wpada w szpony gangu zajmującego się handlem ludźmi. Dżulia podczas imprezy na jachcie zostaje brutalnie zgwałcona, a następnie wywieziona do domu publicznego, gdzie przez wiele miesięcy staje się seksualną niewolnicą. Historia opowiedziana przez Lailę Shukri jest naprawdę wstrząsająca, warto  ją nagłośnić. Być może w ten sposób uda się uchronić jakąś kobietę przed wyjazdem do krajów arabskich i zmuszaniem do prostytucji.

byłam kochanką arabskich szejków

Światło w Cichą Noc – Krystyna Mirek

Antek to młody mężczyzna, którego świat ostatnio się zawalił. Opuszcza Warszawę i udaje się do Krakowa, gdzie mieszka jego ukochana babcia, Kalina. Choć trudno w to uwierzyć, tych dwoje nie widziało się przez lata. A wszystko to przez ojca Antka, który zdradził jego matkę i odszedł do kochanki. Po latach Antek szuka prawdy o swoim tacie i naprawia relacje z babcią. Odnawia też przyjaźń z Michałem i Bartkiem, chłopakami z sąsiedztwa, którzy stracili swoich rodziców w wypadku samochodowym w wigilijny wieczór. To właśnie w ich domu spotyka koleżankę sprzed lat, Magdę, która budzi w nim instynkt opiekuńczy. Wszystko wskazuje na to, że dziewczyna popełnia największy błąd w swoim życiu, wiążąc się z Konstantym. To dla niego postanawia odczarować Boże Narodzenie. Jednak, czy jej przełożony jest tego wart? Jakie ma rzeczywiste intencje wobec Magdy? Czy kieruje nim prawdziwe uczucie, czy czysta kalkulacja?

Tylko kochanka – Hanna Cygler

Jakub jest prawnikiem, który pracuje w londyńskich kancelariach. Niestety, względy osobiste zmuszają go do powrotu do Polski. Jego szef, Paul Hines, ma dla swojego podwładnego pewną misję, której cel poznajemy dopiero pod koniec powieści Tylko kochanka.  Gdy Jakub przylatuje do Polski, udaje się na imprezę ze starymi znajomymi. Wraca z niej zamroczony i wówczas też rozpaczliwie szuka noclegu, w tym celu puka do pewnej willi. Drzwi niespodziewanie otwiera mu piękna kobieta po czterdziestce. Magda przez lata była utrzymywana przez bogatego kochanka, dlatego nie cieszy się w okolicy zbyt dobrą sławą.  Cieszy się z przybycia Jakuba, ponieważ obecność gościa oznacza zarobek. Co połączy tych dwoje? Jakie przeszkody na ich drodze postawi los?

tylko kochanka cygler

Antykwariat spełnionych marzeń – Dorota Gąsiorowska

Emilia to młoda absolwentka polonistyki, która pracuje w jednym z krakowskich antykwariatów. Pomaga w nim panu Franciszkowi, który jest dla niej niczym członek rodziny. Na swoją matkę, Lili, Emilia nigdy nie mogła liczyć.  Kobieta wciąż skacze z kwiatka na kwiatek i zmienia kochanków na coraz młodszych. Jej ostatnim partnerem jest Grzesiek, który wydaje się rozgarniętym, porządnym facetem. Emilii szkoda go dla Lili. Na szczęście w trudnych chwilach główna bohaterka może liczyć nie tylko na pana Franciszka, ale też na swojego ojca i macochę, Różę, którzy mieszkają nad morzem. Kobieta chętnie ich odwiedza. Podczas jednej z wizyt poznaje Szymona, mężczyzna okazuje się fascynującym człowiekiem. Czy jednak ich rodzące się uczucie przetrwa rozłąkę? Dlaczego wizyta Emilii na plaży, nieopodal latarni, sprawia, że Róża wpada w furię?

antykwariat spełnionych marzeń

Gwiazdka z nieba – Katarzyna Michalak

Nataniel to młody mężczyzna, który został ciężko doświadczony przez życie. W krótkim czasie stracił sprawność w jednej z nóg, mieszkanie oraz ukochaną mamę. Gdy ląduje na bruku, pakuje swój dorobek do samochodu i wyrusza w podróż w nieznane. Po drodze trafia do  domostwa Marty, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Kobieta dokłada wszelkich starań, aby Nataniel mógł pozostać w tej niewielkiej miejscowości jak najdłużej. Z jej pomocą udaje mu się nabyć stary dom. Niestety, Marta nie jest w stanie uchronić Nataniela przed życiowym błędem, który zepchnie go w odmęty rozpaczy. Gwiazdka z nieba pomimo wielu dramatycznych sytuacji z udziałem głównych bohaterów, ma optymistyczne przesłanie. Katarzyna Michalak powraca w swoim dawnym stylu, dlatego też warto zapoznać się z jej najnowszą powieścią.

gwiazdka z nieba michalak

Córka wiatrów – Magdalena Kordel

Córka wiatrów to historia Konstancji, niezwykle silnej kobiety, która w XIX wieku sama prowadzi wielki majątek ziemski – Wilczy Dwór. Na szczęście w trudnych chwilach może liczyć na wsparcie ochmistrzyni, Pelasi oraz innych zaufanych ludzi. Konstancja w przeszłości wyszła za mąż z prawdziwej miłości, ale szybko owdowiała. Po latach w jej majątku zjawia się Janek, przyjaciel rodziny, który wciąż kocha swoją znajomą.  Mężczyzna prosi Konstancję, aby ta przygarnęła pod swój  dach swoją córkę chrzestną, której matka właśnie umiera z powodu gruźlicy. Przyjazd Janka rozpoczyna serię  zdarzeń, które na zawsze zmienią życie Wilczego Dworu. Kto pragnie zniszczyć ten majątek ziemski i dlaczego?

córka wiatrów

Serce z piernika – Magdalena Kordel

Magdalena Kordel to pisarka, która w każdą swoją powieść wkłada mnóstwo ciepła i dobra, które wprost promieniują z kart jej książek. Serce z piernika to historia Klementyny – utalentowanej pani cukiernik, która ma pod opieką kilkuletnią córkę, Dobrochnę, oraz babcię – Agatę. Ta druga przysparza jej sporo zmartwień. Od czasu do czasu dopadają ją objawy szaleństwa i wtedy też Agata opuszcza aktualne miejsce zamieszkania, udając się przed siebie. Klementyna chce położyć kres dziwnemu zachowaniu babki. W tym celu udaje się w jej rodzinne strony i poznaje jej wstrząsającą historię. W niewielkiej miejscowości, z której wywodzi się Agata, na Klementynę czeka wiele życzliwości, ale też sporo trudności. Jak główna bohaterka poradzi sobie z przeciwnościami losu?

serce z piernika

Duchowe życie zwierząt – Peter Wohlleben duchowe życie zwierząt

Zwierzęta nie tylko odczuwają ból, ale też potrafią przeżywać żałobę, wspierać się w trudnych chwilach i kalkulować, z kim warto współpracować.  Tak naprawdę ich świat pod względem emocjonalnym nie różni się od ludzkiego. One również przeżywają potężne uczucia, w tym radość, smutek i złość. Duchowe życie zwierząt autorstwa Petera Wohllebena uczy nas szacunku dla naszych braci mniejszych. To, że stworzyliśmy wielką cywilizację, nie daje nam prawa do niszczenia fauny i krzywdzenia zwierząt.

 

Pierwsze damy Ameryki – Kate Anderson Brower

Zastanawiasz się, co zrobiła Hillary Clinton, gdy światło dzienne ujrzała afera jej męża i Moniki Lewinsky? Jak Jacqueline Kennedy zniosła śmierć męża? Dlaczego Laura Bush wciąż cieszy się uznaniem wśród byłych i obecnych pracowników Białego Domu? Jak bardzo niezależną jednostką jest Michelle Obama? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w książce Kate Anderson Brower pt. Pierwsze damy Ameryki.

pierwsze damy ameryki

Władimir Putin. Wywiad, którego nie było – Arleta Bojke

Arleta Bojke to była dziennikarka TVP, która przez lata pełniła rolę korespondentki w Rosji i na Ukrainie. W związku z tym zdołała dość dobrze poznać obydwa kraje i ich problemy. Autorka stara się w sposób maksymalnie obiektywny ukazać konflikt na wschodzie Ukrainy.  Władimir Putin. Wywiad, którego nie było stanowi przykład udanego reportażu. Arleta Bojke bierze w nim bowiem pod uwagę wszystkie istotne czynniki. To prawda, że Putin ma mocarstwowe żądania i brutalnie napadł na swojego sąsiada, przyczyniając się do śmierci wielu ludzi. Dziennikarka tego nie podważa. Zwraca jednak uwagę, że gdyby władze Ukrainy nie próbowały zwalczać języka rosyjskiego jako urzędowego na swoich wschodnich rubieżach, prawdopodobnie tamtejsza ludność nie powitałaby Rosjan z otwartymi ramionami. Niestety, wielu mieszkańców Krymu czuło się wyobcowanych i zaniedbanych przez Kijów. Ten pragnął odebrać wielu z nich jedyny język, jaki znali.  To musiało wzbudzić opór i ułatwiło Putinowi podbój nowych terytoriów.

władimir putin wywiad którego nie było

Magdalena Kukurowska

Komentarze (4)

pati25

5 lat temu

Na pewno są to bardzo ciekawe książki.Nie czytałam ani jednej z proponowanych.Ale nazwiska takie jak Krystyna Mirek,Sarah Morgan,Magdalena Kordel,Hanna Cygler zachęcają do sięgnięcia po ich książki 🙂

dulcynea

5 lat temu

Z tej listy ja także przeczytałam tę samą pozycję .”Bezsenność na Manhattanie” kolejnej części jeszcze nie czytałam , ale przeczytam.
A kilka pozycji sobie w kalendarzu zapisałam . Co prawda dwie z nich już kupiłam ale na prezent , więc nie mogę ich przeczytać. Może mi pożyczą i będę mogła je przeczytać 🙂

Mindi

5 lat temu

Temat, który zawsze przyciąga moją uwagę 🙂 Z tej listy przeczytałam tylko pierwszą książkę, czyli „Bezsennośc na Manhattanie” Sary Morgan , kolejną „zamówiłam” u Mikołaja a część tytułów zapisałam w notesie, jak tylko znajdę czas to się o nie postaram.

Zostaw komentarz