zylaki-a-aktywnosc-fizyczna

Jednym z elementów profilaktyki jest aktywność fizyczna. Piękne długie, smukłe nogi to marzenie każdej kobiety i powód do wzbudzenia zachwytu u mężczyzn.

Lubimy je odsłaniać, kiedy jest ciepło, szczególnie w okresie wakacyjnym. Niestety wiele osób wstydzi się pokazywać nogi z uwagi na ich nieestetyczny wygląd. Żylaki czyli rozszerzenia naczyń krwionośnych, przybierające postać uwypukleń (często przebiegających wężykowato) występują trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Mogą pojawić się różnych miejscach, nawet u osób szczupłych o pięknych nogach, zupełnie je oszpecając.
Nadwaga i płaskostopie sprzyjają żylakom, również niezdrowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Nieleczone żylaki stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. Zmieniona żyła stale się powiększa, zaczynają się pojawiać stany zapalne lub nawet pęknięcia i krwawienie. Wówczas jedyne co pozostaje to operacyjne ich usunięcie. Istnieją zróżnicowane zabiegi profilaktyczne, jak również różne metody usuwania żylaków – aż po chirurgiczny zabieg. Usunięcie żylaków wcale nie rozwiązuje problemu ich powstania, dlatego często po kilku latach znów się pojawiają.

Warto ćwiczyć

I to zanim pojawią się żylaki, jak już są, ale i po ich usunięciu. Szczególnie zaleca się ćwiczenia w odciążeniu kończyn dolnych jak np. pływanie, aqua aerobic itp. Prostym sposobem jest spacer, bieganie, ćwiczenie na skakance.
Praca mięśni kończyn dolnych działa jak pompa, która tłoczy w kierunku serca krew zalegającą w naczyniach żylnych. Nie zaleca się stosowania ciężkich ćwiczeń siłowych. Statyczną pracę mięśni lepiej zamienić na dynamiczną. Ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym, systematycznie stosowane, uelastyczniają naczynia krwionośne i stanowią dogodną profilaktykę. Szczególnie można polecić spacer boso po plaży lub trawie.
Lepiej dla zdrowia będzie jeśli zrezygnujemy z ćwiczeń w wysokiej temperaturze. Należy unikać biegania w upale – w wysokiej temperaturze otoczenia wzrasta skórny przepływ krwi, powierzchowne naczynia krwionośne rozszerzają, aby usunąć nadmiar ciepła. Po treningu lepiej wziąć prysznic w letniej wodzie, dodatkowo polewając nogi zimnym strumieniem. Do biegania czy chodzenia z kijami należy zakładać specjalistyczne obuwie sportowe, które pozwala na właściwą pracę stopy.
Zaleca się też wykonywanie ćwiczeń z elastyczną opaską uciskową.

Po zabiegu usunięcia żylaków

Również wykonywanie ćwiczeń jest jak najbardziej wskazane. Najwcześniej można je rozpocząć po zdjęciu szwów operowanej kończyny – warto wówczas pamiętać o założeniu dobrze dobranych rajstop uciskowych.
Ćwiczenia w wodzie są doskonałą profilaktyką przeciwżylakową. Nie trzeba koniecznie umieć pływać; wystarczy chodzenie w wodzie w miejscu, wykonywanie tzw. rowerka przy ścianie basenu lub brodzenie po kolana w wodzie chodząc brzegiem morza.

Regularnie prowadzone ćwiczenia podnoszą ogólną wydolność organizmu i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, obniżają masę ciała, zwiększają gęstość naczyń kapilarnych, wzmacniają siłę i wytrzymałość mięśni kończyn dolnych, uelastyczniają naczynia krwionośne. Warto więc dbać o nogi i ćwiczyć je przez całe życie, by móc chodzić w krótkich spodenkach czy spódnicy i to niekoniecznie do lekarza.

Żylaki stanowią wstydliwy problem i występują nie tylko u kobiet po 50 roku życia,
zdarzają się również u młodych 20. letnich osób obojga płci. Powstawanie żylaków jest skłonnością w znacznej mierze determinowaną genetycznie, ale można temu problemowi zapobiegać.

Przeczytaj koniecznie artykuł żylaki a praca

PFN