zycie-z-dna-moczanowa

Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną i choć towarzyszy nam przez całe życie, to nie wyrok. Odpowiednia dieta i pielęgnacja mogą sprawić, że funkcjonowanie z tą chorobą nie będzie aż tak uciążliwe.

Choroba bogaczy

Dna moczanowa (artretyzm) jest chorobą cywilizacyjną. Towarzyszy ludzkości od zawsze. W dawnych czasach była nazywana “chorobą bogaczy” lub „choroba wyższych sfer” jest ona przewlekłym i nieuleczalnym schorzeniem . Jest chorobą przemiany materii, polegającą na zapaleniu stawów. Dna moczanowa atakuje zwykle stawy: nadgarstków, rąk, stóp (zwłaszcza w stawie dużego palucha), biodrowe, kolanowe, łokciowe a nawet stawy kręgosłupa.

REKLAMA

Najpopularniejszymi objawami artretyzmu są: zaczerwienienie, rozgrzanie, sztywność stawów
i bolesność stawów w trakcie ruchu, a także opuchlizna i ból.

Dna moczanowa polega na nadmiernym wytwarzaniu się w organizmie kwasu moczowego, który odkładając się w stawach i tkankach okołostawowych w postaci kryształków soli kwasu moczowego tworzy tzw. guzki artretyczne i powoduje obrzęki, zaczerwienienia, rozgrzanie oraz gwałtowne bóle.

Gdy bardzo boli

Kiedy dochodzi już do pierwszego ataku zainfekowanego stawu, podawane są leki dożylne albo doustne stosowane od jednego do dwóch dni. W większości przypadków tabletki, które zwiększają wydalanie kwasu moczowego, przyjmowane są przez dłuższy okres choroby. Stosuje się je by zapobiegać atakom dny moczanowej.

Zuzanna Górka

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ