życie po rozwodzie

Rozwód często nie jest miłym przeżyciem, zwłaszcza jeśli doszło do niego po wielu latach wspólnego życia. W takiej sytuacji wymaga od rozwodnika ułożenia sobie na nowo licznych aspektów życia. To, co było wcześniej podwójne i dla dwójki odchodzi w niebyt, dla niektórych jest trudne do zaakceptowania. Jak ułożyć sobie życie po rozwodzie?

 

Życie po rozwodzie nie musi być gorsze!

Pierwszym, co trzeba sobie uświadomić po rozwodzie to fakt, że po tym wydarzeniu można żyć nadal i to żyć ciekawie oraz szczęśliwie. Wiele osób, po rozstaniu z dotychczasowym mężem albo żoną jest przekonanych, że ich najlepsze chwile są już za nimi i już zawsze będą nieszczęśliwi. Nie jest tak. Rozwód, zwłaszcza jeśli nie był przeprowadzony w pokojowej atmosferze odbija się głębokim śladem na psychice, jednak nie oznacza to końca własnego życia. Kończy się jedynie etap zatytułowany: małżeństwo, ale otwiera zupełnie nowy, który na pewne rzeczy pozwala spojrzeć od początku.

 

Plan finansowy na życie

Podczas rozwodu oraz tuż po nim, górę biorą przede wszystkim emocje. Jednak nawet one wkrótce opadają zmuszając do zmierzenia się z rzeczywistością i rozważenia swojej sytuacji finansowej. Rozwód to zmiana finansów z dwóch pensji, na jedną. Z tego powodu na początku może być trudniej, dlatego warto zrobić plan. Zapisać swoje zyski, wydatki, zastanowić się z czego będzie można zrezygnować, a co jest niezbędne. W miarę możliwości na tym etapie można rozważyć ewentualną próbę zmiany pracy albo ewentualność podwyżki w aktualnej. Planowanie losów swojego gospodarstwa domowego pozwala również na oderwanie myśli od wspominania rozwodu.

rozwód

Życie po rozwodzie – odkrywanie pasji

Jeżeli podczas trwania małżeństwa nie miało się możliwości realizacji swoich pragnień i pasji, zakończenie związku jest dobrym czasem na powrót do dawnego hobby albo znalezienie nowego. Obawy przed spróbowaniem warto odłożyć na bok. Obecnie istnieje mnóstwo kursów, często bezpłatnych, z których można korzystać wedle uznania. Internet także pomaga w odnalezieniu nowych pasji oraz poznaniu ludzi, którzy zajmują się tym samym oraz chcą wymieniać doświadczenia.

Miej czas dla siebie

Chociaż rozwodnicy nie raz tęsknią za utraconym życiem małżeńskim, często przyznają, że nie mieli wtedy zbyt wiele czasu dla siebie. Rozwód jest możliwością panowania nad każdą rzeczą w ciągu dnia. Jeśli masz ochotę iść do kina, idź. Do SPA, idź. Na zakupy, idź. Czas dla siebie, odrobina egoizmu po trudnych przejściach są jak najbardziej wskazane i pomagają stopniowo wrócić do równowagi.

Rozwód i dzieci

Najtrudniejsze są rozwody, które stają się udziałem dzieci. Rozstający się dorośli, bez nich, nie muszą już nawet kontaktować się z byłym partnerem. Pary posiadające dzieci nie powinny tego robić, ponieważ dzieci potrzebują obojga rodziców. Niezależnie od wzajemnych animozji dla dobra pociech trzeba nie tylko utrzymywać pewien kontakt, lecz dogadywać się z byłym partnerem w kwestiach związanych z najmłodszymi członkami dawnej rodziny. Samym dzieciom należy tłumaczyć, wyjaśniać czemu sytuacja się zmieniła, dając przy tym znać, że chociaż związek małżeński uległ zakończeniu, to miłość rodziców do dzieci – nie. Na dowód swoich słów trzeba samemu kochać dzieci, spędzać z nimi czas, słuchać i reagować oraz nie utrudniać im kontaktów z drugim rodzicem.

Karolina Skrzek