Dbaj o zdrowie Zdrowie

Zmęczona przewlekłym kaszlem

zmeczona-przewleklym-kaszlem

Kaszel jest jednym ze sposobów oczyszczania dróg oddechowych. Podobnie jak kichania nie powinniśmy go powstrzymywać, to naturalny odruch. Jeśli jednak trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, powinien nas zaniepokoić. Mowa wówczas już nie o zwykłym pokasływaniu, ale o kaszlu przewlekłym.

Co to jest kaszel?

Kaszel polega na gwałtownym wyrzucaniu powietrza z płuc, podczas którego prędkość wyrzucanego powietrza w oskrzelach osiągnąć może nawet do 30 m/s a w krtani od 50 do 120 m/s. Najczęściej jest on reakcją obronną organizmu chroniącą przed przedostaniem się do układu oddechowego ciał obcych. Kaszel utrzymujący się dłuższy czas lub też powracający okresowo może być oznaką początkowego stadium niektórych groźnych chorób.

Głównymi przyczynami przewlekłego kaszlu są:

  • zapalenie błony śluzowej nosa i zatok
  • astma oskrzelowa
  • refluks żołądkowo-przełykowy

Przewlekły kaszel zazwyczaj połączony jest z odpluwaniem tzw. plwocin. Jest przeważnie suchy, uporczywy i towarzyszy mu chrypka. Jego leczenie tradycyjnymi metodami zazwyczaj nie przynosi wielkich efektów. Najczęściej spotyka się go u osób palących papierosy, jednak może wiązać się również z takimi chorobami jak zapalenie krtani, zapalenie tchawicy, przewlekłe zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza, astma oskrzelowa a nawet nowotwór – dlatego nie należy bagatelizować tej dolegliwości.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie przewlekłego kaszlu powinno być przyczynowe. Ulgę można odczuć jedynie wtedy gdy kaszel suchy zmieni się w mokry i pojawi się nadzieja na wykrztuszenie wydzieliny i złogów osadzonych w krtani. W celu złagodzenia stanu zapalnego gardła, podrażnień nabłonka a także wyleczeniu przyczyny należy zastosować syrop wykrztuśny. Dobrze sprawdza się także maść rozgrzewająca, którą naciera się plecy i klatkę piersiową oraz środki. W trakcie leczenia bezwzględnie zabronione jest palenie papierosów
Jeśli przewlekły kaszel nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza.

A. Złotkowska

Komentarze (5)

elle@elle

7 lat temu

u mnie kaszel jest jak nie wylecze kataru,wszystko scieka do oskrzeli i pluc i odkszktuszam ,dlatego uwazam ze kataru nie nalezy bagatelizowac :)))

pati25

11 lat temu

Kaszel jest bardzo męczący.Uporczywy kaszel powstrzymasz ,popijając sok z czarnej rzepy.Utrzyj rzepę na tarce i wyciśnij sok.Dodaj odrobinę płynnego miodu,najlepiej lipowego.Pij po 2 łyżeczki kilka minut przzed jedzeniem.
Podobne działanie ma sok z marchwi.Zetrzyj marchew i wyciśnij sok.Możesz użyc sokowirówki..Dodaj przegotowane mleko w proporcji 1:1.Pij nawet sześc razy dziennie.

malgosia74

12 lat temu

To męczaca dolegliwośc i często wyczerpuje taki kaszel organizm. Poza tym pamietac trzeba zawsze o noszeniu inhalaora, który zawsze troche nam pomagai łagodzi kaszel. Syn szwagierki miał problemy z takim kaszlem jak był małym dzieckiem, lekarz zlecał mu mase medykamentów, o których nie mógł zapomnieć bo mógł nabawic sie ataku i nawet doprowadzic się do uduszenia. Przyjechał do nas w góry na „zielona szkołe” i po dwóch tygodniach chłopak wydobrzał. Nie miął tak czestych ataków i to czyste powietrze najwyraźniej mu pomogło. Niektórzy radza zmienic klimat aby pozbyc sie takich nieokreslonych ataków kaszlu ..

amchojnacka

12 lat temu

moja córka ma wieczny kaszel i lekarze nie znają przyczyny. Nie jest alergikiem. Na czerwca dostała skierowanie na usunięcie migdałów.

dulcynea

12 lat temu

Kaszel , to bardzo nieprzyjemny objaw.
Mój syn jest alergikiem i kaszle przez ponad połowę roku , kiedy w zasadzie zdrowy . Ten kaszel bardzo trudno wyciszyć .A kończy się ogrzewanie-c.o mieszkania , przychodzi maj i do pażdziernika nie kaszle.
Bardzo trudno spokojnie słuchać jak dziecko kaszle.
Choć nie jest to astma.

Zostaw komentarz