jak-zmienia-sie-twoja-skora-wraz-z-wiekiem

W miarę upływu czasu skóra traci jędrność i sprężystość, wskutek procesów starzenia zachodzących w organizmie pojawiają się pierwsze zmarszczki.

W wieku 30 lat obserwuje się dalszy spadek ilości kwasu hialuronowego i innych związków odpowiedzialnych za nawilżenie skóry. Coraz bardziej zaznaczają się zmarszczki mimiczne, a także zaczynają się już zarysowywać bruzdy nosowo-wargowe.

Kiedy pojawiają się zmarszczki statyczne?

Po 40. roku życia, poza zmarszczkami mimicznymi, pojawiają się zmarszczki statyczne. Charakteryzują się one tym, że nie znikają nawet po rozciągnięciu skóry. W skórze właściwej dochodzi do zmian w strukturze białek podporowych, czyli kolagenu i elastyny. Wraz z towarzyszącą temu utratą elastyczności i sprężystości pojawiają się zmarszczki grawitacyjne. Jest to więc okres, w którym zaczynają się zarysowywać zmiany owalu twarzy. W wyniku starzenia się skóry następuje spłaszczenie połączeń skórno-naskórkowych, co upośledza wymianę składników odżywczych między tymi warstwami. Dochodzi do dalszego spadku glikozaminoglikanów co sprawia, że skóra staje się mało nawodniona i traci swoją elastyczność.

Gdy skóra szyi starzeje się

W wieku około 50 lat pojawiają się dodatkowo zmarszczki wokół ust i na szyi, początkowo delikatne lecz z upływem czasu stają się coraz głębsze. Pogłębiają się również zmarszczki mimiczne i statyczne. Pojawia się często problem związany z opadaniem powiek, powstają worki lub zapadnięcia w okolicach oczu.

Negatywny wpływ słońca na skórę

U osób, których skóra była eksponowana na słońce zaznacza się nieprawidłowe rogowacenie naskórka, przebarwienia oraz ogniska hipopigmentacji. W skórze dojrzałej dochodzi do zaburzeń w produkcji potu i łoju, osłabieniu ulegają funkcje barierowe warstwy rogowej naskórka, pogarsza się funkcjonowanie układu odpornościowego oraz dochodzi do zaburzeń w termoregulacji. Zanikowi ulegają włosowate naczynia krwionośne. Skóra staje się coraz mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. W wyniku zaburzeń w produkcji lipidów naskórek staje się suchy i łuszczący, a jego żywe warstwy stają się coraz cieńsze. Obniża się ilość glikozoaminoglikanów, z literatury medycznej wynika, iż po 60. roku życia ilość siarczanu chondroityny spada o ponad 80%.

Hormony a jędrność skóry

Bardzo silny wpływ na stan skóry wywierają hormony, a zwłaszcza hormony płciowe. Ich stężenie osiąga maksymalny poziom około 20. roku życia, natomiast znaczny ich spadek następuje w okresie meno- i andropauzy. U kobiet okres menopauzy następuje po 50.roku życia. Związany jest z utratą aktywności pęcherzykowej jajników, co związane jest ze znacznym spadkiem poziomu estrogenów. Estrogeny, dzięki receptorom znajdującym się w komórkach naskórka i skóry właściwej, wpływają na procesy biologiczne zachodzące w skórze oraz na jej skład. Decydują one o tzw. gęstości skóry.

Ekspert SkinClinic