dlaczego-nasza-skora-starzeje-sie

Starzenie się związane jest z licznymi zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi w komórkach, a szybkość tego procesu zapisana jest w naszym kodzie genetycznym.

Skóra, podobnie jak inne narządy, podlega starzeniu w wyniku czynników wewnątrzpochodnych oraz zewnątrzpochodnych np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, czy działania dymu papierosowego.

Cele medycyny anti-aging

Medycyna prewencyjna i przeciwstarzeniowa stanowi taką dziedzinę, która koncentruje się na wczesnej diagnostyce i zapobieganiu występowania chorób już u młodych ludzi. Ponadto obejmuje terapię związaną ze zmianami jakie zachodzą w wyniku starzenia się organizmu. Medycyna anit-aging zwraca uwagę na właściwą dietę, suplementację, leczenie hormonalne oraz na aktywność fizyczną, gdyż są to czynniki, które wpływają na długość życia.

Proces starzenia się jest wypadkową wielu mechanizmów co powoduje, że nie ma jednej metody, która pozwoliłaby skutecznie jemu przeciwdziałać.

Tempo starzenia zapisane w genach?

Wszelkie funkcje życiowe organizmu, w tym charakter i tempo starzenia się, kontrolują geny, czyli cząsteczki DNA zawierające informacje, od których zależą cechy ustroju. Proces starzenia może zostać przyspieszony poprzez niszczenie cząsteczek DNA (np. w wyniku działania wolnych rodników). Nośnikami informacji genetycznej, czyli strukturami zawierającymi geny, są chromosomy. Jedna z teorii dotyczących starzenia się zakłada, że znajdujące się na końcach chromosomów telomery ulegają skróceniu podczas każdego podziału komórki. Skracanie telomerów uniemożliwia dalsze podziały i komórki obumierają. Obecnie trwają badania nad wpływem związków posiadających właściwości odbudowy telomerów. Zaburzenia odnowy komórek są odpowiedzialne za starzenie genetyczne, czyli wewnątrzpochodne. Teoria Hayflicka zakłada, że komórki mogą podzielić się określoną liczbę razy, po czym obumierają. Zwolnienie szybkości, z jaką dzielą się komórki, można osiągnąć np. poprzez stosowanie niskokalorycznej diety.

Czy stres sprzyja powstawaniu zmarszczek?

Neuroendokrynowa koncepcja starzenia się związana jest z funkcjonowaniem podwzgórza, które stanowi łącznik między czynnościami mózgu a procesami fizjologicznymi organizmu. W odpowiedzi na dopływające z innych ośrodków mózgu bodźce oraz na zmianę stężenia hormonów we krwi, podwzgórze wydziela hormony regulujące produkcję hormonów przysadki mózgowej. Z kolei przysadka wpływa na aktywność gruczołów dokrewnych, do których zalicza się m.in. tarczycę, nadnercza, trzustkę, jajniki i jądra. Z wiekiem jednak kontrola aktywności wydzielniczej i funkcjonowania narządów wewnętrznych ulega znacznemu osłabieniu. Wzrasta stężenie kortyzolu co prowadzi do uszkodzenia podwzgórza. Kortyzol jest hormonem, którego stężenie zwiększa się w wyniku stresu, a stres jak wiadomo jest jednym z czynników wpływających na długość życia. Chroniczny stres powoduje obniżenie odporności, wzrost ciśnienia, wzrost poziomu lipidów we krwi, a niekiedy nawet uszkodzenia mózgu.

Ekspert SkinClinic