ziarniniak

Zmiany skórne przyjmują różną postać. Jedną z nich jest ziarniniak obrączkowaty. Czym charakteryzuje się choroba?

Ziarniniak obrączkowaty – przyczyny

Przyczyny występowania choroby dermatologicznej jaką jest ziarniniak obrączkowaty są mocno zróżnicowane. Infekcje wirusowe czy ukąszenia owadów mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Lekarze nie wykluczają także związku z cukrzycą czy chorobami immunologicznymi. Do przyczyny zalicza się także promieniowanie ultrafioletowe i szczepienia przeciwwirusowe. Specyfika schorzenia utrudnia dokładną diagnostykę. Wariantów jest wiele i często trudno znaleźć ich przyczynę.

Ziarniniak obrączkowaty – objawy

Ziarniniak obrączkowaty często występuje u kobiet. Zmiany skórne mają postać twardych i gładkich wykwitów podskórnych. Układają się w obręcze, stąd nazwa choroby. Ich barwa nie odróżnia się w żaden sposób od zdrowej powierzchni skóry. Zmiany nie zostawiają blizn. Pojawiające się guzki mogą być zlokalizowane nie tylko na grzbietach dłoni i stóp, ale także na pozostałych częściach ciała. U chorych na cukrzycę mogą pojawić się zmiany grudkowo-rumieniowe, nawet z owrzodzeniami. Odmiany choroby skórnej są różne. Zdarzają się przypadki, że dolegliwości pojawiają się i znikają samoistnie. Bywa również, że ziarniniak obrączkowaty przyjmuje postać przewlekłą, co wymaga leczenia.

Ziarniniak obrączkowaty – leczenie

W leczeniu ziarniniaka obrączkowatego wykorzystywana jest metoda taka jak krioterapia. To zamrażanie zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu. Niska temperatura pozwala na destrukcję tkanek. Chorobowe komórki mogą nabywać tendencji do samodzielnego znikania. Inną formą terapii są sterydy. Stosowane miejscowo w postaci zastrzyków czy opatrunku niwelują powstałe zmiany skórne. Przy rozsianym po całym ciele ziarniniaku obrączkowatym stosuje się małe dawki doustnych leków sterydowych. Na stan skóry korzystnie wpływa witamina E, więc ją także zaleca się na tego typu chorobę dermatologiczną, zarówno doustnie jak i w formie maści. Forma leczenia zależy więc od rodzaju choroby i jej objawów.

ziarniniak obrączkowatyZiarniniak obrączkowaty jest łagodną chorobą skóry. Nie zostawia blizn ani przebarwień, więc nie musimy obawiać się, że nasza skóra nigdy nie odzyska dawnego wyglądu. Schorzenie można skutecznie leczyć. Po zaobserwowaniu zmian, przypominających objawy ziarniniaka obrączkowatego, najlepiej udać się do dermatologa, który zleci nam odpowiednią terapię, pomagającą pozbyć się choroby.

Katarzyna Antos