zespol-niespokojnych-nog

Choroba ta to najczęstsze zaburzenie neurologiczne, jednak równocześnie jest najmniej rozpoznawalna. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, ale często je lekceważymy. Dopiero, gdy stają się zbyt uciążliwe, zaczynamy coś podejrzewać Jak rozpoznać i leczyć zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg to inaczej choroba Ekboma lub RLS (z ang. Restless Leg Syndrom). Schorzenie to dotyczy przede wszystkim osób w wieku średnim i starszym. W znacznym stopniu jest uwarunkowany genetycznie, czyli dziedziczymy go po którymś z rodziców, albo dziadku. Jednak bardzo często jest objawem, który pojawia się w przypadku chorób przewlekłych, niedokrwistości wynikającej z braku żelaza, może też sygnalizować poważniejsze problemy neurologiczne.

Objawy

Chory odczuwa silną potrzebę poruszania nogami, która nasila się przy siedzeniu lub w pozycji leżącej. Pojawiają się bolesne skurcze nocne, uczucie ciężkości i pulsowania. Jeśli nie wspomnimy lekarzowi o potrzebie machania nogami, może on błędnie zdiagnozować chorobę i zaordynować leki rozkurczające, które są zupełnie nieskuteczne.

Chory ma uczucie niesprecyzowanego dyskomfortu, sztywnienia, cierpnięcia, które mija, gdy poruszy nogami. O czymś takim łatwo się zapomina, kładąc to na karb zmęczenia, zakwasów, długiego chodzenia, pogody. Najgorzej jest wieczorem – chory długo się wierci w łóżku, nie potrafi się ułożyć, śpi niespokojnie, choć może nie być tego świadomy – wykonuje mimowolne zgięcia palucha stopy lub kolana.

Przyczynia się to do uczucia zmęczenia, rozbicia. Osoba cierpiąca na zespół niespokojnych nóg staje się nerwowa, rozdrażniona. Nadal może nie zauważyć, że cierpi na to schorzenie neurologiczne, błędnie uznając, że to właśnie zdenerwowanie jest przyczyną chęci ruszania nogami.

Joanna Pastuszka-Roczek