nadmierna-sennosc

Kiedy mamy problem z porannym wstawaniem albo musimy zdrzemnąć się po południu, to zazwyczaj obwiniamy za to przemęczenie, szybki tryb życia albo zbyt małą ilość snu.

Nie należy lekceważyć nadmiernej senności. Może ona sygnalizować poważne choroby. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Sen i jego znaczenie

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Gdy przebywamy w objęciach Morfeusza, nasz system odpornościowy ulega wzmocnieniu. Podczas snu zwiększa się liczba leukocytów we krwi. Organizm się regeneruje i nabiera sił, dlatego właśnie przesypiamy ok. 1/3 naszego życia. Pozytywnie wpływa na pamięć, kondycję psychiczną i fizyczną. Zazwyczaj zdrowy człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu, w wyjątkowych sytuacjach nieco więcej (podczas choroby czy wzmożonego wysiłku fizycznego).
Co ciekawe, bez snu można przeczyć około 10 dni, jednak wiele osób już o wiele wcześniej odczuwa negatywne skutki braku snu.

Nadmierna senność

Nadmierna senność może być objawem poważnej choroby. Jeśli więc taki stan, kiedy jesteśmy niewyspani, choć śpimy długo, a do tego nadal chce nam się spać, przedłuża się, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, aby poznać przyczynę.

Cukrzyca

Cukrzyca jest bardzo poważną i niestety coraz częściej występującą chorobą. A nadmierna senność – obok silnego pragnienia, częstego odczuwania moczu, zwiększonego apetytu, zajadów w kącików ust i nagłej zmiany masy ciała – jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów. Należy pamiętać, iż nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ciąża

Kiedy nadmierna senność występuje u kobiet, to może to świadczyć o tym, iż kobieta jest w ciąży. Winnym jest progesteron, którego stężenie znacznie wzrasta, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Szczególnie odczuwalne jest to na początku ciąży, gdyż wtedy następuje szybki wzrost stężenia tego hormonu. Organizm kobiety przystosowuje się do nowych warunków i zmaga się z procesami w nim zachodzącymi, co również ma wpływ na to, iż odczuwa ona senność.

Sabina Sosnowska