Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Przyczyny ostrogi piętowej

27.03.2013

Komentarzy: 5

Przyczyny ostrogi piętowej
Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie kostne, które tworzy się ze złogów mineralnych. Zlokalizowane jest w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego.

Charakterystyczny kształt przypomina wyglądem płetwę rekina (co doskonale widać podczas badania RTG). Nie narośl jednak jest źródłem dolegliwości, a stan zapalny przez nią wywoływany.
W jaki sposób tworzy się to zwyrodnienie?

Skad się bierze ostroga piętowa?

Proces inicjuje moment, w którym dochodzi do przeciążenia rozcięgna podeszwowego. Przeciążenia mogą być spowodowane intensywnym treningiem, długotrwałym biegiem, nadwagą. Mikrourazy ścięgna mogą się kumulować, tym samym zwiększając napięcie w rozcięgniu, co prowadzi do oderwania przyczepu z guza piętowego.

W konsekwencji tego urazu, brakujące tkanki są uzupełnianie, i tak tworzy się ostroga piętowa, która jest umiejscowiona wzdłuż linii nacisku kości piętowej. Mierzy ona około 0,5 cm, czasem dochodzi nawet do 2 cm.

Co jednak jest przyczyną powstawania ostrogi piętowej oraz związanego z nią stanu zapalnego? Z czynników anatomicznych wymienić należy płaskostopie. Taka budowa stopy doprowadza bowiem do nadmiernych obciążeń oraz rozciągania rozcięgna podeszwowego przy chodzeniu.

Redakcja

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Interesujący artykuł. Wprawdzie nie mam problemów z ostrogami piętowymi, ale koleżanka się z tym zmaga, więc wiem, że to paskudne schorzenie.
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam problem z ostrogami, bolesna dolegliwość. Jak przeczytałam artykuł to zrozumiałam czym sobie na to zapracowałam: pracą na stojąco, obciążeniami ale także pewnie niewygodnym obuwiem, nie na obcasach ale kiedyś nie było wyboru tak luksusowych producentów.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tess bardzo Ci współczuję tych dolegliwości, dobrze, że teraz są wygodne buty i można mieć mniejsze dolegliwości.
  Wiem co wpływa na powstawanie ostrogi to może jakoś pamiętając o profilaktyce, odpowiednim obuwiu uda mi się w latach późniejszych uchronić od tego poważnego schorzenia.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ostroga piętowa to bardzo bolesna doleglliwość.Ja na szczęście jej nie mam..Znając przyczyny powstawania ostrogi mam nadzieję,że to mnie nie spotka gdyż nie mam nadwagi,płaskostopia.Nie chodzę na wysokich obcasach
 • Rudzielec avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Pierwsze słyszę o takiej chorobie. Bardzo współczuję i tak jak Pati mnie to raczej nie grozi, bo jestem bardzo szczupła i również nie mam płaskostopia.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Kaszel - Bezwarunkowa reakcja obrona naszego organizmu chroniąca nas przed dostaniem się ciał stałych bądź cieczy do dróg oddechowych. Ich obecność mogłaby powodować… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner konkursy na DK
FacebookTab