Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Przyczyny ostrogi piętowej

27.03.2013

Komentarzy: 4

Przyczyny ostrogi piętowej
Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie kostne, które tworzy się ze złogów mineralnych. Zlokalizowane jest w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego.

Charakterystyczny kształt przypomina wyglądem płetwę rekina (co doskonale widać podczas badania RTG). Nie narośl jednak jest źródłem dolegliwości, a stan zapalny przez nią wywoływany.
W jaki sposób tworzy się to zwyrodnienie?

Skad się bierze ostroga piętowa?

Proces inicjuje moment, w którym dochodzi do przeciążenia rozcięgna podeszwowego. Przeciążenia mogą być spowodowane intensywnym treningiem, długotrwałym biegiem, nadwagą. Mikrourazy ścięgna mogą się kumulować, tym samym zwiększając napięcie w rozcięgniu, co prowadzi do oderwania przyczepu z guza piętowego.

W konsekwencji tego urazu, brakujące tkanki są uzupełnianie, i tak tworzy się ostroga piętowa, która jest umiejscowiona wzdłuż linii nacisku kości piętowej. Mierzy ona około 0,5 cm, czasem dochodzi nawet do 2 cm.

Co jednak jest przyczyną powstawania ostrogi piętowej oraz związanego z nią stanu zapalnego? Z czynników anatomicznych wymienić należy płaskostopie. Taka budowa stopy doprowadza bowiem do nadmiernych obciążeń oraz rozciągania rozcięgna podeszwowego przy chodzeniu.

Redakcja

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Interesujący artykuł. Wprawdzie nie mam problemów z ostrogami piętowymi, ale koleżanka się z tym zmaga, więc wiem, że to paskudne schorzenie.
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam problem z ostrogami, bolesna dolegliwość. Jak przeczytałam artykuł to zrozumiałam czym sobie na to zapracowałam: pracą na stojąco, obciążeniami ale także pewnie niewygodnym obuwiem, nie na obcasach ale kiedyś nie było wyboru tak luksusowych producentów.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tess bardzo Ci współczuję tych dolegliwości, dobrze, że teraz są wygodne buty i można mieć mniejsze dolegliwości.
  Wiem co wpływa na powstawanie ostrogi to może jakoś pamiętając o profilaktyce, odpowiednim obuwiu uda mi się w latach późniejszych uchronić od tego poważnego schorzenia.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ostroga piętowa to bardzo bolesna doleglliwość.Ja na szczęście jej nie mam..Znając przyczyny powstawania ostrogi mam nadzieję,że to mnie nie spotka gdyż nie mam nadwagi,płaskostopia.Nie chodzę na wysokich obcasach
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Czy wiesz, że? Astygmatyzm - Wada wzroku polegająca na występowaniu dwóch różnych miejsc skupiających wiązki światłą, które padając na odpowiednie receptory wywołują cykl przemian elektrochemicznych dzięki czemu w efekcie końcowym możemy obserwować otaczający nas Wiązki te, pomijając fakt… Czytaj dalej w słowniczku»
FacebookTab