Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Co to jest progesteron?

16.08.2011

Komentarzy: 6

Co to jest progesteron?
Hormony w bardzo dużym stopniu warunkują życie kobiet. Kobiece hormony płciowe to estrogen i progesteron.

Estrogen jest nazywany „hormonem kobiecości”, natomiast progesteron to hormon kojarzący się z macierzyństwem – jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania.

Obydwa te hormony wywierają bardzo duży wpływ na życie kobiety – zarówno fizyczne jak i psychiczne, sterując wieloma wewnętrznymi procesami. Organizm kobiecy w znacznie większym stopniu niż męski jest uzależniony od gospodarki hormonalnej. Problemy kobiece związane są zazwyczaj z cyklem menstruacyjnym oraz z okresem przekwitania.

Co to jest progesteron?

Progesteron (luteina) to steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko (w czasie ciąży). Najważniejszy hormon wydzielany przez gonady (jajniki i jądra).

 • Wydzielanie progesteronu wzrasta po owulacji, co:
 • przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja
 • hamuje skurcze macicy
 • wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa

Hormon ten umożliwia implantację zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. Jeśli do ciąży nie dojdzie, wydzielanie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji. W przypadku zajścia w ciążę progesteron jest wydzielany na początku przez ciałko żółte, a po 14-18 tygodniu ciąży zaczyna być wytwarzany także przez łożysko i jego produkcja jest na tyle duża, że ciałko żółte nie jest niezbędne do dalszego utrzymania ciąży.
Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania. Warto wiedzieć, że spadek poziomu progesteronu po porodzie powoduje wahania nastroju, zwane depresją poporodową.

 • Inne metaboliczne efekty oddziaływania progesteronu to:
 • podwyższanie temperatury ciała,
 • stymulacja oddychania,
 • obniżanie stężenia aminokwasów w surowicy krwi,
 • normalizacja poziomu glukozy w surowicy krwi,

Progesteron a menopauza

Okres przekwitania zaczyna się deficytem progesteronu. Większość z dolegliwości jest związana nie tyle z brakiem estrogenu, co z niedoborem progesteronu. Należą do tego problemy z żyłami i depresje, podczas gdy uderzenia gorąca związane są z estrogenem.
Niemniej jednak w przypadku tych fal gorąca można stosować terapię progesteronem, ponieważ pobudza on produkcję estrogenu – progesteron jest stopniem wstępnym estrogenu i stymuluje również jego receptory. Z progesteronu powstaje także działający przeciwzapalnie kortizon, łagodząc w ten sposób dolegliwości reumatyczne organów miękkich.

Progesteron bywa podawany w zastrzykach, jeśli z jakiegoś powodu (poza ciążą) miesiączka znacznie się opóźnia. Hormon ten jest także składnikiem leków hormonalnychHTZ i pigułek antykoncepcyjnych.

O HTZ czyli hormonalnej terapii zastępczej czytaj w dziale Wszystko o HTZ

Zuzanna Górka

Przeczytaj też:
 • tereska56 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dokładnie, progesteron kojarzył mi sie głównie z ciążą (wtedy jest podwyższony). Natomiast wiem, ze w czasie manopauzy spada, stąd nasze kłopoty.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dużo ciekawych rzeczy o tym żeńskim hormonie,o progesteronie w tym artykule.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  biore wlasnie teraz ten hormon na niekonczaca sie miesiaczke w celu jej uregulowania,juz po dugiej tabletce krwawienie znacznie sie zmniejszylo.Czy ktoras z Was ma doswiadczenie z leczeniem tym hormonem?Lekarz proponuje mi wkladke domaciczna z tym hormonem na 5 lat,zeby zmniejszyc krwawienia,a co potem,kiedy sie przywitam z prawdzwa menopauza?
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Miałam ogólne wyobrażenie o hormonach ale dopiero w tym artykule dowiedziałam się więcej szczegółów.
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  szczerze mówiąc Mindi ja tez
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  o wlasnie w wynikach wyszlo ze mam troche niedoboru progsteronu, gin zlecil tabletki i cykle sie unormowaly
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Choroba Creutzfeldta-Jakoba - Choroba neurologiczna polegająca na odkładaniu się nieprawidłowego białka w strukturach mózgu. Powoduje to jego stopniowe niszczenie… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab