e-recepta na tabletkę dzień po

W Polsce nie można od ręki kupić antykoncepcji awaryjnej, ponieważ niezbędna jest e-recepta wystawiona przez lekarza. Tabletka „dzień po” może być przepisana również zdalnie. W sieci jednak pojawiają się pewne niebezpieczeństwa, które należy mieć na uwadze. Na co uważać, jeśli planujemy zamówienie e-recepty na tabletkę „dzień po”?

Recepta na tabletkę „dzień po” – dlaczego jest potrzebna i kto może ją wystawić?

Antykoncepcja awaryjna jest środkiem hormonalnym, który chroni kobietę przed zajściem w nieplanowaną ciążę, jeśli doszło do współżycia bez zabezpieczenia lub kobieta stosowana zabezpieczenie zawodne. Jak każdy typ antykoncepcji hormonalnej, tabletki „dzień po” można kupić wyłącznie na receptę. Wiąże się to z działaniem środków hormonalnych i ich wpływem na organizm, gdy są stosowane bez kontroli i niezgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami. Aby produkt był dla pacjentki bezpieczny, lekarz musi sprawdzić ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania.

E-receptę na antykoncepcję awaryjną może kobiecie wystawić nie tylko lekarz ginekolog, ale również inny lekarz, w tym również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma również przeciwwskazań, aby e-receptę na antykoncepcję awaryjną wystawił pacjentce lekarz w ramach telemedycyny, w tym np. w czasie konsultacji zdalnych przez Internet.

Antykoncepcja awaryjna a e-recepta online – jak ją otrzymać?

W Polsce nie można kupić antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Może ona być wystawiona pacjentce wyłącznie pod pewnymi warunkami, czyli w przypadku braku przeciwwskazań medycznych. Jeśli pacjentce potrzebna jest tabletka „po”, a e-recepta przez lekarza przyjmującego stacjonarnie nie może być wystawiona, opcją jest konsultacja przez Internet z lekarzem. Skorzystać z teleporady mogą pacjentki, które pilnie potrzebują e-recepty na tabletkę dzień po. Recepta przez Internet może być wystawiona zaledwie w kilka minut.

Oczywiście również w sieci należy wcześniej odbyć konsultację z lekarzem – jest to etap niezbędny, aby lekarz upewnił się, czy kobieta może bezpiecznie antykoncepcję awaryjną przyjąć. Konsultacja przez Internet nieco różni się jednak od tej prowadzonej stacjonarnie. Polega na uzupełnieniu przez pacjentkę specjalnego formularza medycznego, a następnie na jego analizie przez lekarza. Jeśli lekarz wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań, będzie mógł pacjentce wystawić e-receptę.

Na co uważać, zamawiając e-receptę na tabletkę „dzień po”?

Jest parę rzeczy, na które należy uważać, jeśli pacjenta interesuje wystawiana przez Internet e-recepta – tabletka „dzień po” powinna być przepisana wyłącznie przez rzetelnie działający podmiot. Decydując się na konsultację w danej placówce online, należy sprawdzić, czy udostępnia ona swój numer podmiotu medycznego, co stanowi poświadczenie jej legalnego działania. Dobrze również sprawdzić opinie o danej placówki w sieci – są one w stanie wiele powiedzieć, chociażby o jakości kontaktu z pacjentem w danym miejscu. Kolejna sprawa to bezpieczne płatności w sieci – jak w przypadku każdej płatności Internetowej, należy zawsze sprawdzać, czy pacjent przekierowany jest faktycznie na stronę banku.

Uściślić też należy kwestię „zamawiania” recepty na tabletkę „dzień po”. Słowo to użyte jest nieco nad na wyrost, gdyż należy pamiętać, że recepty nigdy nie „zamówimy”. Można zgłosić lekarzowi zapotrzebowanie na dany lek, ale to od lekarza zależy, czy dana recepta zostanie wystawiona, czy też nie. Może zatem zdarzyć się, że pacjent opłaci usługę prywatnej konsultacji z lekarzem, a e-recepty nie otrzyma, gdyż lekarz uzna, że istnieją ku temu przeciwwskazania.