Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Ropne zapalenie mieszków włosowych - objawy i leczenie

06.05.2013

Komentarzy: 9

Ropne zapalenie mieszków włosowych - objawy i leczenie
Ropne zapalenie mieszków włosowych jest uciążliwym problemem, bez różnicy, czy przyjmuje formę przewlekłą, czy nie. Czy można tej chorobie zapobiec? I co robić, jeśli się pojawi? O tym w niniejszym artykule.

Ropne zapalenie mieszków włosowych jest konsekwencją zakażenia bakteryjnego.

Postacie ropnego zapalenia mieszków włosowych

Ropne zapalenie mieszków włosowych może przyjąć kilka postaci, jednak najbardziej charakterystyczne to czyraki oraz figówka.

Czyrak w swojej początkowej fazie wykazuje charakter nacieku okołowłoskowego, a później na czubku mieszka tworzy się krosta oraz czop martwiczy, który odpada.

Z kolei figówka to stan zapalny o charakterze przewlekłym. Zmiany tej postaci pojawiają się zazwyczaj u mężczyzn, przede wszystkim w obrębie zarostu. Na początku wyglądają jak krosty, ale później przemieniają się w ropne grudki.

Z kolei u kobiet takie wykwity pojawiają się w okolicy bikini, czyli na udach, pachwinach i na wzgórku łonowym. Przyczyną pojawienia się tych grudek jest golenie szorstkich włosów, pocenie się oraz noszenie obcisłej bielizny.

Sabina Sosnowska

Przeczytaj też:
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam taki problem z włosami, na głowie robią mi się małe krostki, które są bolesne. Przypadłość ta pojawiła się nagle, bo długim leczeniu antybiotykowym. Leczę u dermatologa ale na razie efekt jest krótkotrwały.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Miałam ten problem w dzieciństwie. Mama zaprowadzła mnie do lekarza, który zastosowal szybką i skuteczną kurację. Od tamtej pory nie miałam juz kłopotów z włosami.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie miałam nigdy tego problemu. swoje pierwsze farbowane włosy miałam w wieku 16 lat i są do tej pory niezniszczalne i przede wszystkim naturalne nawet wówczas, gdy je farbuje.
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie wiedziałam, że jest aż tyle chorób mieszków włosowych. Bardzo pomocny artykuł. Nie mam takich problemów, ale nigdy nic nie wiadomo
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Osobiście tego nie mam, ale mój mąż z tym się zmaga, przynajmniej raz na rok! Pierwszy raz bardzo się wystraszyliśmy, bo powstało takie zgrubienie jak guz, miał to w ...pachwinie! Bolało strasznie i nawet chodzenie sprawiało ból! Lekarz stwierdził zapalenie mieszków włosowych i nic więcej! Realia naszej służby zdrowia! Nawet nie próbował określić jakiego pochodzenia jest to zapalenie! I tak to trwa do dziś, wybuduje się, potem pęka, przeważnie po kąpieli, wydzielina wyciekająca jest strasznie śmierdząca! Przeciętnie raz w roku , na przedwiośniu to mu doskwiera! Lekarz na to nic ,ani badań, ani leków! Ręce opadają!
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Takie problemy skórne spotyka się często w okresie zmian hormonalnych, może dlatego teraz nas czasem dotyka?
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja również miewam takie problemy ,od jakiegoś czasu.
  Leczenie dermatologiczne ,jest skuteczne ,ale na krótko i po jakimś czasie dolegliwość nawraca. Już teraz sama się "leczę". Dermatolog planowała posiew z ropnia ,ale tylko na planach się skończyło. i długotrwałych efektów brak
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie mam problemu z ropnym zapaleniem mieszków włosowych.Właśnie tylko po goleniu pojawiają się wykwity na udach
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  ja tez nie mam tego problemu
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Arytmia - Nieprawidłowy rytm serca. Wyróżnia się wiele zaburzeń rytmu serca… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner konkursy na DK
FacebookTab