Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

01.02.2013

Komentarzy: 5

Przewlekłe zapalenie oskrzeli
Przewlekłe zapalenie oskrzeli może zagrażać każdemu z nas. Choroba jest często ignorowana i prowadzi do dużo bardziej poważnych konsekwencji. Co oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli w formie przewlekłej to poważna choroba układu oddechowego. Polega na utrzymującym się przez minimum trzy miesiące w roku przez dwa lata z rzędu stanie zapalnym błony śluzowej oskrzeli.

Najczęstszymi przyczynami powstawania PZO jest długotrwałe palenie papierosów, przebywanie w mocno zanieczyszczonym środowisku oraz wilgotny i chłodny klimat.

Bardziej narażeni na chorobę są mężczyźni, osoby bardzo młode i w starszym wieku. Do stanu przewlekłego może prowadzić niewyleczone zapalenie oskrzeli, częste zapalenie zatok, a także zaburzenia genetyczne.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Najbardziej charakterystycznymi objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli jest męczący kaszel i odksztuszanie wydzieliny, zwłaszcza rano. Kaszel trwa przynajmniej trzy miesiące w roku (bardzo często dłużej.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  zgadzam się z tym że choroba ta jest często ignorowana i przez nas samych,bo często mówimy a przejdzie,minie,ale lekarze też często zbywają nie widząc problemu,a później niestety powikłania
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  to ciekawy artykuł.Nie słyszałam o PZO ,poczytałam sobie i myślę ,że mam podobne objawy. Muszę się poobserwować, może mi się wydaje ale ostatnio miewam duszność ,ciągle odkasłuję . Robiłam inhalacje z soli ale mi to niewiele pomaga. Może to niedoleczone zapalenie oskrzeli?
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł - zwłaszcza dla mnie. PZO ciągnęło się za mną wiele, wiele lat. Zaznaczam, że nie paliłam i nie palę. Zaczęło się od lekkich przeziębień, potem coraz częściej dopadał mnie duszący kaszel i kłopoty z odksztuszaniem wydzieliny. Lekarze po prostu to ignorowali, bo sądzili, że nic mi nie jest i "samo" przejdzie. Jakoś nie przeszło, tylko przerodziło się w astmę. Kaszlałam tak okropnie, że gdy wychodziłam przed piątą rano do pracy, chyba budziłam wszystkich sąsiadów. W końcu ( 4,5 roku temu) dzięki mojej dr larygolog, która zasugerowała, że mam astmę, trafiłam wreszcie do pulmonologa. Od tamtej pory codziennie muszę brać leki wziewne. Kaszlu pozbyłam się już po około trzech miesiącach.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ciekawy artykuł.Często nie zdajemy sobie sprawy,że nasz długotrwały kaszel może być oznaką PZO.Ignorujemy to i nie zgłaszamy się do leekarza.Jednak nieleczone PZO może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Trochę zaniepokoiło mnie to co przeczytałam i wyślę męża do lekarza bo od kilku miesięcy pokasłuje i bardzo się poci, chociaż nie pali i nie widać po nim choroby. Powikłania jednak są poważne i nie mogę tego zbagatelizować.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Czy wiesz, że? Marsupializacja - Jedna z metod Leczenia torbieli (tzw. cyst) narządów wewnętrznych. Jest stosowana kiedy inne metody… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner konkursy na DK
FacebookTab