gdy-odczuwasz-ciagle-zmeczenie

Zmęczenie jest naturalnym stanem informującym nas o nadmiernej eksploracji organizmu. Jeśli jednak stan ten odczuwamy często i bez wyraźnej przyczyny, może być on sygnałem, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego.

Czy jesteś często znużona, apatyczna i najchętniej spędziłabyś cały dzień w łóżku? Jeśli zdarza ci się to tylko czasem, nie musisz się martwić, jeśli jednak takie stany odczuwasz niemal codziennie, bądź świadoma, że może to sygnalizować jakąś poważniejszą dolegliwość.

Anemia

Najczęstszą jej przyczyną jest niedobór żelaza. Objawia się zbyt niskim poziomem hemoglobiny we krwi. Ponieważ głównym zadaniem hemoglobiny jest dostarczanie tlenu do komórek, nasz organizm staje się niedotleniony, wynikiem czego jest ospałość. Skłonności anemiczne mają osoby będące na diecie odchudzającej lub wegańskiej oraz kobiety, których miesiączki są długotrwałe i obfite.

Podejrzewając anemię powinnyśmy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, by ten skierował nas na badanie morfologiczne krwi, uwzględniające gospodarkę żelaza w organizmie.

Kłopoty z tarczycą

Tarczyca jest gruczołem produkującym hormony, których celem jest harmonizowanie pracy narządów. Jeśli wydzielana jest za duża lub za mała ilość hormonów, mamy wówczas do czynienia z nadczynnością lub niedoczynnością pracy tarczycy. O ile w przypadku nadczynności może nas męczyć bezsenność i ogólna nadpobudliwość, o tyle osoby chorujące na niedoczynność mają skłonności do bycia ospałymi, szybkiego męczenia się, rozkojarzenia i tycia nawet przy braku apetytu.

By rozpoznać chorobę tarczycy, konieczne są badania stężenia hormonów: TSH, FT3 i FT4. Skierowanie na te badania możemy dostać od lekarza pierwszego kontaktu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Schorzenie to charakteryzuje się osłabieniem, bólami mięśni i stawów, kłopotami z koncentracją oraz częstymi stanami podgorączkowymi. Jako iż chodzi o chorobę wirusową, możemy się nią zarazić czy to poprzez stosunek seksualny z nosicielem wirusa, czy przez kontakt z zakażoną krwią (w szpitalu, salonie tatuażu, u kosmetyczki itp.).

Podejrzewając zapalenie wątroby, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza, aby skierował nas na badanie stężenia przeciwciał antyHCV. Jeśli przeciwciała zostaną wykryte, wykonuje się test na obecność samego wirusa. Choroba wymaga leczenia farmakologicznego.

Niewydolność nerek

Nerki są filtrem organizmu, jeśli pracują źle, w naszym ciele zaczynają gromadzić się szkodliwe toksyny. O chorobie może świadczyć ciągłe osłabienie i zmęczenie, ociężałość, drażliwość, brak apetytu, puchnięcie twarzy, a nawet drętwienie rąk.

W tym przypadku trzeba koniecznie wykonać standardowe badanie krwi i moczu, a następnie z wynikami udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Cukrzyca typu II

Gdy cierpimy na cukrzycę typu II organizm ma problemy z utrzymaniem właściwego stężenia insuliny, odpowiedzialnej za dostarczanie komórkom cukru. Ponieważ glukoza krąży we krwi, gdy organizm jej nie wykorzystuje, powoduje to u nas trwałe zmęczenie i ospałość. Objawom tym mogą ponadto towarzyszyć krwawienia dziąseł, uczucie ciągłego pragnienia, częste oddawanie moczu oraz suchość i swędzenie skóry.

Celem ustalenia czy cierpimy na cukrzycę typu II należy zwrócić się do osobistego lekarza, który może skierować nas na badanie stężenia glukozy we krwi.

W przypadku notorycznego zmęczenia lub uczucia senności, na które nie pomaga ani poranna kawka, ani ruch, trzeba zwrócić się do lekarza. Często bowiem jest to pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie od dziś natomiast wiadomo, że lepiej zaradzić niż leczyć, dlatego nie odwlekajmy wizyty aż problem stanie się naprawdę poważny.

A. Złotkowska