Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Demencja starcza

22.07.2014

Komentarzy: 6

Demencja starcza
Demencja to bardzo trudna i ciężka choroba, zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej rodziny. Szybkie rozpoznanie, prawidłowe leczenie i troskliwa opieka mogą sprawić, że demencja będzie przebiegała łagodniej.

Zanim choroba na dobre się rozwinie, ważne są wszelkiego rodzaju stymulacje pracy mózgu, ćwiczenia pamięci i ćwiczenia ruchowe. Bardzo dużą rolę odgrywa również troskliwa opieka domowa nad chorym lub zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanej opiekunki.

Demencja starcza może być ciężkim sprawdzianem dla osoby chorej i jej rodziny. Najważniejsze to nie poddawać się i działać błyskawicznie – gdy tylko pojawią się pierwsze podejrzenia choroby.

Bardzo ważne jest, by osoby starsze i szczególnie narażone na wystąpienie u nich demencji otaczały się ludźmi, nie izolowały się od innych, wychodziły z domu. Osobom w otoczeniu łatwiej jest zauważyć pierwsze niepokojące sygnały zaburzeń pamięci, a i chory będzie się czuł bezpieczniejszy i spokojniejszy.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Demencja starcza dotyka obecnie coraz więcej ludzi .To straszna choroba,cierpi na nia kuzyn mojego męża. Odnosi się wrażenie jakby stawal sie zupełnie kimś innym. teraz już nas nie poznaje. Ze swoją żoną ma jednak dobry kontakt ,jeszcze jej nie zapomniał..
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Demencja starcza to straszna choroba . Rzeczywiście dotyka chyba coraz więcej ludzi,albo teraz jest to schorzenie bardziej "nagłośnione". Przeraża mnie ta starość -wszystko zaczyna odmawiać posłuszeństwa.
  Często słyszę stwierdzenie ,że nie udała się Panu Bogu starość. Jestem coraz bardziej skłonna zgodzić się z tym stwierdzeniem.
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Zgadzam się, bardzo trudno ją zdiagnozować, ale i ciężko znaleźć właściwego lekarza, który zna chorobę, chce ją zdiagnozować i prawidłowo poprowadzi chorego.Diagnozując chorobę u mojej mamusi musieliśmy przejść, naprawdę, przez armię lekarzy, zanim trafiliśmy na odpowiedniego medyka poważnie traktującego i chorego, i jego rodzinę. Lekarza, który zaczął diagnozowanie od właściwych badań, a następnie zastosował właściwe leczenie. Jak ciężka jest to choroba i jak trudno się pogodzić, że ktoś najbliższy, zawsze sprawny, zaczyna się dziwnie zachowywać i zapominać to wie tylko chory i jego najbliżsi....
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Przykre schorzenie. Miejmy nadzieję, że każda tak chora osoba będzie otoczona troską i miłością najbliższych. Ale przy okazji zawsze trzeba pamiętać o zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach pamięci.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ta choroba rzeczywiście dotyka coraz więcej ludzi.Osoby z demencją powinni być odpowiednio zdiagnozowani.
  Można wtedy poprawić ich stan zdrowia poprzez odpowiednie leczenie.Jedynym słowem-starość jest okropna
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Oby taki stan zdrowia umysłowego nigdy mnie nie czekał. Ale jak o każdy organ także trzeba dbać o umysł, potrzebne jest zdrowe odżywianie, dawka świeżego powietrza, ćwiczenia pamięci, kontrole lekarskie ale też dawka optymizmu bo stres ma duży wpływ na nasz stan umysłu.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Kwasica ketonowa - Stan związany z zaburzeniami przemiany materii. Organizm człowieka na skutek braku… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner konkursy na DK
FacebookTab