jak-wyglada-profilaktyka-chorob-cywilizacyjnych

Lista chorób powszechnych społecznie wciąż się wydłuża. Jak wygląda profilaktyka chorób cywilizacyjnych?

Choroby cywilizacyjne – społeczny problem

Państw wysoko rozwinięte, mino najnowszej technologii, borykają się z problemami zdrowotnymi. Choroby cywilizacyjne stanowią ogromny problem społeczny. Dotyczy on także Polski. Postęp oraz wszelkie zanieczyszczenia środowiska niekorzystnie wpływają na organizm człowieka, wywołując różne schorzenia. Przyczynia się do tego także wiele czynników takich jak siedzący tryb życia, stres czy niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy m.in. cukrzycę, otyłość czy nowotwory. Liczba chorych wciąż rośnie.

Jak wygląda profilaktyka chorób cywilizacyjnych?

Ogromna liczba zachorowań, wymusza działania profilaktyczne i edukacyjne, mające na celu informowanie osób, przed licznymi czynnikami ryzyka rozwoju chorób oraz przeprowadzania regularnych badań. Cukrzyca czy nadwaga to obecnie choroby, które stanowią największe zagrożenie. W związku z tym, wdraża się programy i kampanie społeczno-zdrowotne. Ministerstwo Zdrowia, już od kilku lat prowadzi tego typu programy, które mają zmniejszyć liczbę chorych oraz zmienić świadomość ludzi. Akcje profilaktyczne oraz bezpłatne badania mają zachęcić Polaków do większego dbania o zdrowie i zmiany nawyków na lepsze. Działania profilaktyczne są niezbędne, ponieważ dają wiedzę na temat chorób, ich objawów oraz metod leczenia. Dzięki nim, można zapobiegać schorzeniom. Profilaktyka bardzo często pozwala na szybkie wykrycie poważnej choroby, co daje dużą szansę na całkowite leczenie. Tego typu programy są coraz częściej inicjowane w szkołach, gdzie uczy się dzieci jak walczyć z cukrzycą czy przeciwdziałać rozwojowi nowotworów. Edukacja prozdrowotna to integralna część nauki, której nie można pominąć. Zainteresowanie wieloma akcjami profilaktycznymi udowadnia, że ludzie chcą znać zagrożenia i pragną chronić swoje zdrowie a zarazem życie.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych jest społeczeństwu niezwykle potrzebna. Ludzkie zdrowie ma najwyższą wartość. Szybko jest stracić, trudno odzyskać. Odpowiednia wiedza umożliwia zdrowe i świadome życie oraz jego ochronę. Zwracajmy więc uwagę na tego typu kampanie profilaktyczne i wykonujmy systematycznie badania.

Katarzyna Antos