Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Przewlekły ból miednicy

16.08.2012

Komentarzy: 3

Przewlekły ból miednicy
Kobiety, które cierpią z powodu przewlekłego bólu miednicy, bardzo często nie są w ogóle leczone, a ich choroba nie jest rozpoznana. Czym charakteryzuje się przewlekły ból miednicy i dlaczego wciąż tak mało o nim wiemy?

Czy da się leczyć PBM?

Niestety, nie u wszystkich kobiet z przewlekłym bólem miednicy można postawić jednoznaczną diagnozę. Tym samym możliwość leczenia PBM jest mocno ograniczone i sprowadza się do zachowawczego podawania leków przeciwbólowych. W leczeniu bólu dobrze sprawdza się również akupunktura. Dla pacjentek, u których zdiagnozowano przyczynę, wprowadza się indywidualne metody leczenia.

W zależności od podłoża schorzenia, PBM leczy się antybiotykami, lekami hormonalnymi, środkami dojelitowymi lub dopęcherzowymi a także lekami antydepresyjnymi.

Jeśli farmakoterapia nie przynosi rezultatu, lekarz może podjąć decyzję o konieczności operacji (zabieg na jajnikach, jajowodach, macicy lub otaczających tkankach, jelitach itp.).

Najlepsze efekty w leczeniu przewlekłego bólu miednicy uzyskuje się dopiero wówczas, gdy w leczenie zaangażowana jest zarówno pacjentka, jak i dobry specjalista ginekolog oraz lekarze z innych specjalności, z lekarzem rodzinnym i psychologiem na czele.

Monika Witczak

Przeczytaj też:
  • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Interesujący artykuł. Nie sądziłam, że aż tak wiele kobiet cierpi na PBM.
  • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Jak dużo może być przyczyn tej chooroby PBM.Nie sądziłam,że wogóle jest taka choroba
  • gogi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    O...proszę...a może ból w dole kręgosłupa jaki odczuwam od dość dawna to PBM?Uważałam,że boli mnie kręgosłup bo pracuję fizycznie i często dźwigam ciężkie przedmioty.Muszę to sprawdzić.Artykuł jest interesujący i dużo ciekawych rzeczy się z niego dowiedziałam.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Laparoskopia - Badanie polegające na obserwacji jamy otrzewnowej za pomocą specjalnego aparatu (laparoskopu). Badanie to pozwala uniknąć dużych… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab