Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Przewlekły ból miednicy

16.08.2012

Komentarzy: 3

Przewlekły ból miednicy
Kobiety, które cierpią z powodu przewlekłego bólu miednicy, bardzo często nie są w ogóle leczone, a ich choroba nie jest rozpoznana. Czym charakteryzuje się przewlekły ból miednicy i dlaczego wciąż tak mało o nim wiemy?

Co to jest PBM?

Przewlekły ból miednicy (w skrócie PBM) to długotrwały ból zlokalizowany w dolnej części brzucha lub w okolicy krzyżowej, który występuje co najmniej przez 6 miesięcy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie jest związany z cyklem miesiączkowym ani z bólem podczas stosunków płciowych.

Szacuje się, że na świecie jest wiele milionów kobiet, które doświadczają przewlekłego bólu miednicy. Przeważająca większość z nich nie wie, że dotyka je choroba lub jest leczona na zupełnie inne schorzenie. PBM jest chorobą tajemniczą, często o niewyjaśnionej etymologii, dlatego bardzo trudno ją zdiagnozować i właściwie leczyć.

Jak postawić diagnozę?

Aby skutecznie zdiagnozować i leczyć PBM potrzeba dokładnego wywiadu i niekiedy wielu badań, wykluczających różne przyczyny. W obrębie miednicy sąsiaduje ze sobą wiele narządów – układ płciowy, moczowy, naczyniowy i kostny. Cała diagnostyka powinna być przeprowadzona bardzo skrupulatnie, aby znaleźć wszystkie sytuacje, w których pojawia się ból.

Monika Witczak

Przeczytaj też:
  • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Interesujący artykuł. Nie sądziłam, że aż tak wiele kobiet cierpi na PBM.
  • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Jak dużo może być przyczyn tej chooroby PBM.Nie sądziłam,że wogóle jest taka choroba
  • gogi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    O...proszę...a może ból w dole kręgosłupa jaki odczuwam od dość dawna to PBM?Uważałam,że boli mnie kręgosłup bo pracuję fizycznie i często dźwigam ciężkie przedmioty.Muszę to sprawdzić.Artykuł jest interesujący i dużo ciekawych rzeczy się z niego dowiedziałam.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Tętniak - Miejsce poszerzenia tętnic (naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za transport utlenowanej krwi do komórek ciała), które wypełnia się krwią. Pęknięcia tętniaka (szczególnie aorty)… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab