Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Gdy boli wątroba...

25.11.2011

Komentarzy: 3

Gdy boli wątroba...
Lekceważysz ból lub krótki skurcz w okolicy wątroby? Czasami coś Cię pobolewa tu i ówdzie, ale nie zawracasz sobie tym głowy? A powinnaś. Może organizm daje Ci sygnał, że coś jest nie tak.

Co to jest wątroba?

Wątroba stanowi część układu pokarmowego. Znajduje się pod przeponą, zajmuje górne części nadbrzusza i lewego podżebrza, sięgając aż do linii sutkowej. U osoby dorosłej wątroba jest w całości przykryta prawym łukiem żebrowym.

Wątroba ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn, zmagazynować żelazo i witaminy A, D, E oraz niewielkie ilości innych witamin. Zajmuje się także filtracją krwi oraz metabolizmem – przekształcaniem puryny w kwas moczowy, aminokwasów w tłuszcze, a węglowodanów w glukozę.

Sygnał ostrzegawczy

Schorzenia wątroby są jednymi z najczęściej występujących i jednocześnie najtrudniejszych do wykrycia. Większość chorych nie jest świadoma choroby aż do zaawansowanego stadium. Początkowymi objawami może być osłabiony wzrok, nasilające się zmęczenie, egzema, swędzenie, problemy skórne, zazieleniona lub zaczerwieniona skóra. Z psychologicznego punktu widzenia stajemy się bardziej agresywni, krzykliwi, poirytowani, wściekli i sfrustrowani.

Z wątrobą nie ma żartów

Lekceważone symptomy mogą prowadzić do przenikliwego bólu w prawej części brzucha, opuchnięcia żołądka, kolki, zatwardzenia, zatoru lub przekrwienie zwoju szyjno-piersiowego. Objawem alarmującym jest czarny – wskazujący na obecność krwi – kał lub kał o białym zabarwieniu, co może być objawem zapalenia wątroby.

Jak tylko zauważysz jeden z objawów skonsultuj się z lekarzem. Wcześnie wykryte schorzenia można leczyć w domowych warunkach i uniknąć hospitalizacji.

Na szczęście wątroba ma ogromne możliwości regeneracyjne. Musi mieć jednak do tego warunki i pomoc ze strony człowieka – odpowiednią dietę, oczyszczenie organizmu i brak nowych toksyn. Jeśli będziemy o nią dbać, z pewnością posłuży nam przez długie lata ratując przed truciznami, którymi nieświadomie sami się trujemy.

Anna Kwiatkowska

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo pożyteczny artykuł. Wiele osób często lekceważy bóle wątroby myśląc, że "samo przejdzie". Warto dbać o wątrobę stosując odpowiednią dietę. Nie mam na szczęście kłopotów z wątrobą, ale staram się unikać tłustych, zwłaszcza smażonych potraw i alkoholu, który w nadmiernych ilościach może prowadzić nawet do marskości wątroby.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Często nie dbamy o naszą wątrobę a to przecież ważny narząd w organiźmie.Spełinia ważną rolę.Nawet drobna dolegliwość,ból powinna być skonsultowana z lekarzem
  Znalazłam ciekawy sposób na poprawę stanu wątroby
  5 łyżek stołowych igliwia sosny lub świerku drobno posiekać,zalać 1/2 litra wrzątku i gotować na małym ogniu 10 minut.Przecedzić,przelać do termosu.Pić w ciągu dnia małymi łykami.Wywar należy robić codziennie świieży.W trakcie kuracji mocz będzie mętny i zabarwiony.Kiedy wróci do normalnego zabarwienia kuracja powinna być zakończona
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Czasem boli mnie wątroba,ale nigdy nie miałam jakiś drastycznych objawów.Jedynym widocznym objawem,gdy przedawkuje kawę,jest czarny pasek na palcu pod złotą obrączką.Wtedy wiem,że muszę dać odetchnąć wątrobie i trochę spasować.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Czy wiesz, że? Grypa - Wirusowa choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Grypa dotyka zwłaszcza osoby o… Czytaj dalej w słowniczku»
FacebookTab